הפורטל הישראלי לחקלאות טבע וסביבה

חדשות חקלאות, טבע, סביבה וההתיישבות הכפרית מדור החדשות


מנכ''ל ארגון מגדלי הפירות בישראל: שוב מזלזלים בחקלאות ובחקלאים


כבר מספר חודשים שאין שר חקלאות מכהן במדינת ישראל, זאת בשעה שהחקלאות נמצאת במשבר מתמשך. ''שנה שלמה שהממשלה עוסקת בקמפיין על גבם של החקלאים. עד מתי הפוליטיקאים ימשיכו לזלזל בתיק החקלאות ובחקלאים''

מערכת הפורטל לחקלאות טבע וסביבה  12-01-2020


Responsive
מנכ''ל ארגון מגדלי הפירות ירון בלחסן בביקור בעמק החולה, צילום: ארגון מגדלי הפירות

בתום סיור שערך מנכ''ל ארגון מגדלי הפירות בישראל, ירון בלחסן, בשטחי המטעים הנשירים בעמק החולה, שחלקם הוצפו בסערת הגשמים האחרונה, אמר כי היעדר שר חקלאות במשרה מלאה מהווה תעודת עניות למדינת ישראל.

» רוצים לקבל עדכונים נוספים  הצטרפו אלינו לפייסבוק

מזה חודשיים אין שר חקלאות מכהן במדינת ישראל לאחר שהשר אורי אריאל הודיע על התפטרותו. השבוע הודיע ראש הממשלה נתניהו כי הוא ממנה את חה''כ דוד ביטן מהליכוד לתפקיד, אך ביום ששי האחרון הודיע ח"כ ביטן כי הוא מוותר על המינוי. "בעקבות ההשהייה במינוי השרים החלטתי לוותר על המינוי לשר החקלאות. חבל שמינוי שהיה צריך להתבצע לפני שנתיים נדחה כל הזמן באמתלות שונות עד שהגענו לנקודה שמעקרת אותו מתוכן" אמר. 

"לחקלאי ישראל אין כתובת ואין שר מכהן לפנות אליו בתקופה לא פשוטה זו של התמודדות עם בעיות ואתגרים המאיימים על המשך קיומו של ענף החקלאות. לחקלאות הישראלית חשיבות קריטית בסוגיות אסטרטגיות, בהן שמירה על קרקעות הספָר הסמוכות לגבולות הארץ בגליל, ברמת הגולן, בבקעה ובעוטף עזה וגידול מזונם של כלל תושבי ישראל. דרוש שר חקלאות בהקדם, שידאג לאינטרסים של החקלאים מתוך הבנה אמתית של חשיבות השמירה על החקלאות הישראלית. אנו מצפים משר החקלאות הבא שלא יסתפק בדיבורים, אלא ינקוט בפעולות להגדלת הסבסוד, להפעלת מדיניות של מכסות יבוא, לסימון ארצות המקור של תוצרת היבוא ולטיפול בבעיית פערי התיווך של ירקות ופירות. כבר שנה שלמה שהממשלה עוסקת בקמפיין על גבם של עובדי האדמה. עד מתי הפוליטיקאים ימשיכו לזלזל בתיק החקלאות ובחקלאים?!" אמר בלחסן.

ארגון מגדלי הפירות הוקם בשנת 1993 כגוף וולונטרי עצמאי הפועל למען מגדלי הפירות בכל הארץ. אחת לארבע שנים מתכנסת וועידת מגדלי הפירות, במסגרתה נבחרים נציגי הארגון ומוסדותיו והיא כוללת בנוסף אירוע חגיגי המורכב מתכנים מקצועיים, מחקרים והצגת תחומי חדשנות בענף המטעים. ועידת ארגון מגדלי הפירות 2020 תתקיים ב – 23 במרץ במרכז מירב בחוף הכרמל ותעסוק בנושאים הקריטיים הנמצאים בראש סדר היום של ענף הפירות, בהם: שילוב הדור הצעיר בענף, שיתופי פעולה עם משרד הכלכלה וקהילת הפוּד-טק בישראל ועוד.

גם בהתאחדות חקלאי ישראל קוראים לראש הממשלה למנות שר חקלאות במשרה מלאה.  ''החקלאות הישראלית היא חלק מרכזי בביטחון הלאומי של מדינת ישראל והיא לא יכולה להפוך להיות כלי במשחק הפוליטי של ממשלות ישראל. שנים של הזנחה הובילו לכך שהחקלאות הישראלית ניצבת היום בפני שורה של אתגרים וקשיים יום יומיים שנשארים ללא טיפול. אנו קוראים לראש הממשלה למנות בדחיפות שר חקלאות במשרה מלאה שיקדיש את כל כולו להצלת וחיזוק החקלאות הישראלית. כי בלי חקלאות אין ציונות."

פורסם בחדשות