הפורטל הישראלי לחקלאות טבע וסביבה

חדשות חקלאות, טבע, סביבה וההתיישבות הכפרית מדור החדשות


יותר בריאות: יבול האשכוליות האדומות עולה בהתמדה בעולם


המודעות לחשיבות שבצריכת מזון טבעי ובריא, והביקוש הגובר בתעשיית המיצים הטבעיים, הביאו במהלך 20 השנים האחרונות לגידול ביבול העולמי של האשכולית האדומה מ-70 ל-100 מיליון טון. היבול בישראל עומד על 525 אלף טון לשנה בממוצע

מערכת הפורטל לחקלאות טבע וסביבה  22-12-2019


Responsive
קטיף אשכוליות אדומות בקיבוץ עין גב, צילום: אריאל צור

בפרדס קיבוץ עין גב החלו בחודש שעבר בקטיף האשכוליות האדומות, ענף שידע עליות ומורדות לאורך השנים, אך בעשרים השנים האחרונות, גידול האשכולית האדומה נמצא בעלייה מתמדת בכל העולם, עם עליית המודעות לצריכת מזון בריא.

» רוצים לקבל עדכונים נוספים  הצטרפו אלינו לפייסבוק

לפי נתוני מועצת הצמחים, במהלך 20 השנים האחרונות גדל היקף היבול העולמי של אשכולית אדומה מ- 70 מיליון טון ל- 100 מיליון טון. מנתוני הייצור העולמי עולה, כי 70% מכלל גידול פירות ההדר - תפוזים, אשכוליות, מנדרינות וכד', נמצא במדינות בחצי הכדור הצפוני, ביניהן סין, יפן, הודו פקיסטאן איראן, מקסיקו וארה"ב. ישראל ממוקמת בארצות הנקראות ק.ל.א.ם, המגדלות הדרים באזור הים התיכון, כשהגדולה מהן היא איטליה, שדווקא אינה מייצאת פרי, והגידול שם נועד לשיווק פנים ארצי.

''בעין גב מגדלים את זן האשכולית האדומה ריו רד, בפרדס המשתרע על שטח של 200 דונם, סמוך לכנרת'' מציין אושר סבג, מנהל הפרדס בעין גב. ''בכל יום נקטפים עשרות טונות ועל-פי ההערכה, היבול יגיע העונה למעל 2000 טון, שרובו מיועד לייצוא. ענף האשכוליות בעין גב חדש יחסית, וזו השנה העשירית לתנובתו. על מנת לזכות במחירים טובים בשוק העולמי, נקטף הפרי במועד מוקדם יחסית לשאר העולם.

היבול הממוצע בישראל לאשכולית אדומה עומד על 525 אלף טון. בשנה שעברה עקב משקעים מרובים (כ- 130% מעל הממוצע) נרשמה ירידה של 10% ביבול, כמו כן צומצמו ימי הקטיף, עקב הצפות בחלקות מסוימות בארץ, ופרי שנקטף מאוחר מידי והופנה לתעשיית המזון וכן הצפה של ייבוא פירות הדר, בעיקר מדרום אפריקה, שדחק את שיווק הפרי הישראלי בשווקים המקומיים. עם זאת נמשכת המגמה של גידול בייצוא הדרים, ארה"ב וקנדה, אליו מופנה 26% מייצוא פרי ההדר הישראלי, השוק הרוסי אליו מופנים רק 7% מהייצוא והשאר משווק ליעדים רחוקים כמו סין, קוריאה ויפן.

נתונים ממו"פ (מחקר ופיתוח) צפון מראים, כי האשכוליות האדומות הן זן גידול ההדרים הדומיננטי באזור הגליל והגולן, הפרדסים משתרעים על שטח של מעל 6,000 דונם, מהם 4,500 דונם בעמק החולה. באזור הגליל העליון עומד ממוצע היבול השנתי על כ- 5.5 טון לדונם. לאור התייקרות המים לחקלאות, עומדת נקודת האיזון בכדאיות הגידול על 5 טון לדונם.

מבדיקות שערכו חוקרי מו"פ צפון עולה, כי על מנת להפוך את גידול האשכוליות האדומות לענף רווחיו עבור החקלאים, בתנאי האקלים בעמק החולה, יש להעלות את התפוקה ל- 5.7 טון לדונם לפחות. על פי הנחה זו החלו בשנים האחרונות, בניסיונות להגברת היבול באשכוליות והתוצאות שהתקבלו בחוות המטעים של מו"פ צפון והחברה לחקלאות מעודדות ונראה, כי ניתן בהחלט להעלות את היבול באשכוליות בצורה משמעותית, על ידי מרחקים רבים יותר בין העצים, עיצוב שונה של העץ ועוד.

במו"פ צפון מציינים, כי האשכולית האדומה פחות פופולרית בקרב הצרכנים, בבחירה בין פירות ההדר, בשל טעמה המר לעיתים, אך יש בה מגוון ויטמינים כמו:B , A , E ומינרלים רבים כמו: סידן, אשלגן ואבץ, ומגנזיום. באשכולית האדומה רק 42 קלוריות, 1419 מ"ג ליקופן, נוגד חמצון, פיגמנט הנמצא בצבע האדום, שיש לו היכולת לחזק תאים וללכוד את הרדיקלים החופשיים ומעודד לפעולה נוגדי חמצון נוספים. האשכולית האדומה גם מכילה חומרים אנטי-חיידקים, אנטי-ויראליים, אנטי-פטרייתיים, אנטי-אלרגנים ואנטי-דלקתיים. הטעם המר של האשכולית בקליפה הוא נרינג'נין ממשפחת הפלבונואידים, התורם לייצוב רמות הסוכר בדם ומסייעת בייצוב כולסטרול רע ומגן על כלי הדם והלב, ניקוי וחיטוי הכבד ורעלים נוספים בגוף.

בחצי אשכולית אדומה יש 70% מכמות ויטמין C הדרושה לאדם בוגר ביום. מומלץ לצרוך לקראת החורף אשכולית אדומה טרייה ביום או לפחות כוס מיץ טרי.

פורסם בחדשות