הפורטל הישראלי לחקלאות טבע וסביבה

חדשות חקלאות, טבע, סביבה וההתיישבות הכפרית מדור החדשות


לקראת חג החנוכה, קנו רק שמן זית ישראלי !


מהו המחיר המומלץ של ליטר שמן זית ? כיצד ניתן להימנע מרכישת שמן מזויף, ואיך הכי טוב לאכסן אותו ? משרד החקלאות איגד את הנתונים לצריכה נכונה של השמן לקראת חג החנוכה. בראש ובראשונה, הקפידו לצרוך שמן זית ישראלי, בכדי לתמוך בתוצרת הישראלית וחיזוק החקלאות הישראלית

מערכת הפורטל לחקלאות טבע וסביבה  18-12-2019


Responsive
Image by Couleur from Pixabay

קנו כחול-לבן: לקראת חג החנוכה, משרד החקלאות איגד את הנתונים שיסייעו לכם בצריכה נכונה של השמן לקראת החג, וממליץ לציבור לצרוך שמן זית ישראלי בכדי לתמוך ישירות בתוצרת הישראלית וחיזוק החקלאים והחקלאות בישראל.

» רוצים לקבל עדכונים נוספים  הצטרפו אלינו לפייסבוק

על-פי נתוני משרד החקלאות, המחיר הממוצע לצרכן בשנת 2019 ברשתות השיווק לליטר שמן זית למאכל "כתית מעולה" עומד על 36 ₪. טווח המחירים נע בין 34 ₪ בממוצע בחנויות "הדיסקאונט" ל- 42 ₪ בממוצע בחנויות "בעיר". יש לציין שבשנה זו חלה ירידה של כ-7.5% במחיר הממוצע לעומת אשתקד. מומלץ לערוך קנייה חכמה ולקנות שמן זית איכותי ישראלי לאחר השוואת המחירים.

עוד עולה מהנתונים, כי מכירות שמן הזית ברשתות השיווק עלו בשנת 2018 בכ-10.4% בהשוואה לשנת 2017, ונאמדות ב-261 מיליון ₪. בשבוע שלפני החג ובשבוע החג, ישנה עלייה של כ- 14.5% בצריכה של שמן הזית מכתית מעולה, לעומת כמות המכר הממוצעת (דו שבועית) בשנת 2018.

שוק שמן הזית בישראל מוערך בכ-23.5 אלפי טון לשנה. כ-25% מכמות זו נמכרת ברשתות השיווק והשאר נצרך על ידי השוק המוסדי ומפעלי תעשייה. מקורות אספקת שמן הזית הם מייצור מקומי, המהווה 70% מסך הצריכה הישראלית, ו-30% מקורם ביבוא שמן בבקבוקים ובצוברים.

קנו שמן איכותי והיזהרו מזיופים


צריכת השמן למאכל המומלצת היא בבקבוק זכוכית כהה או בפח בלבד. יש להימנע מאחסונו של השמן במיכל פלסטיק, ומחשיפתו לאור, או לאחסונו בטמפרטורה שהיא מעל ל-20 מעלות. תנאים אלה מביאים לקלקולו המהיר, ולירידה באיכות השמן ובהעברת חומרי הפלסטיק לשמן. על כן, מומלץ לא להניח את בקבוק השמן לאכילה סמוך לכיריים או לתנור האפייה.

כמו כן, המשקעים הקיימים בתחתית שמן הזית, כגון חתיכות פרי ומוצקים שנשארו מהכבישה, אינם קריטריון לאיכותו של השמן. עם זאת, אורך החיים של שמן עם משקעים יהיה קצר יותר מאשר שמן ללא משקעים, וכתוצאה מכך יתקלקל יותר מהר. על כן, מומלץ לקנות שמן שסונן או לסננו בבית. יתר על כן, במשרד מדגישים כי לצבעו של השמן אין כל השפעה על איכותו או על טעמו. אנשי המקצוע מסבירים כי ככל שמסיק הזיתים נעשה מוקדם יותר, כך צבעו של השמן יהיה ירוק יותר, וטעמו חריף יותר.

משרד החקלאות חוזר ומזהיר את הציבור מפני רכישת זיופי שמנים. כדי למנוע זאת, מומלץ לבדוק האם האריזה נושאת את תווית האיכות של ענף הזית במועצת הצמחים, המעידה על איכות השמן ועמידתו בהתאם לקריטריונים המתאימים. ככלל, מומלץ לקנות את השמן במקומות מוסדרים, ועליהם תווית של "כתית מעולה" או "כתית".

חנוכה שמח!

פורסם בחדשות