הפורטל הישראלי לחקלאות טבע וסביבה

חדשות חקלאות, טבע, סביבה וההתיישבות הכפרית מדור החדשות


סוף לדודי החשמל: תקנה חדשה תחסוך למשקי הבית כמחצית מחשבון החשמל


תקנות חדשות שפרסמה המועצה הארצית לתכנון ולבנייה אוסרות על התקנת דודי חשמל בבנייני מגורים חדשים, ומחייבות את הקבלנים בהתקנת מערכות חסכוניות. מדובר בחיסכון עתידי של כ- 2.35 מיליארד ₪ למשק החשמל והפחתה של פליטת גזי החממה

מערכת הפורטל לחקלאות טבע וסביבה  01-12-2019


Responsive
צילום: הפורטל לחקלאות טבע וסביבה

המועצה הארצית לתכנון ולבנייה פרסמה תקנות חדשות אשר אוסרות על השימוש בדודי חשמל כמערכת חימום מרכזית, ומחייבות את הקבלנים בהתקנת מערכות חסכוניות לחימום מים, כגון דוד שמש, משאבות חום וכו' - בכל הדירות בבנייני מגורים חדשים.

» רוצים לקבל עדכונים נוספים  הצטרפו אלינו לפייסבוק

עד היום, חימום מים בדירות נעשה על ידי מערכת דודי שמש בקומות העליונות בלבד ואילו שאר הדירות בבניין נאלצו להשתמש בדודי חשמל אשר צורכים כמויות אנרגיה גבוהות.

משמעות הדבר היא כי משק בית יוכל לחסוך כ-50% (כ- 800 שקלים) בחשבון החשמל השנתי. מעבר לכך, מדובר בחיסכון עתידי של כ- 2.35 מיליארד ₪ למשק החשמל והפחתה של פליטת גזי החממה.

מי שהוביל את ניסוח ופרסום התקנות הוא יו"ר מטה הדיור זאב בילסקי אשר החל לקדם את הנושא כבר לפני כשבע שנים, עוד בהיותו חבר כנסת. מעבר לחיסכון הכלכלי, התקנות החדשות צפויות לצמצם את הפערים בהוצאות בין הדיירים בקומות העליונות לבין יתר הקומות בבניין, יגבירו את הפקת האנרגיה מאנרגיות מתחדשות, יעודדו התפתחות טכנולוגית וחדשנות בתחום המערכות בבניין, יקטינו את צריכת החשמל במשק ויפחיתו את פליטת גזי חממה הנגרמת כתוצאה מצריכת חשמל. התקנות תכנסנה לתוקף לאחר 90 יום מיום פרסומן.

Responsive

• החיסכון הכולל ל-20 שנים המתקבל מכלל יח"ד שייבנו ברבי קומות בשנים 2019-2040 בש"ח מהוון: כ- 2.35 מיליארד ₪
• החיסכון הכולל עד שנת 2030 - בצריכת חשמל: כ- 1.9 מיליארד קוט"ש; בפליטות גזי חממה: tCO2e 653,619

זאב בילסקי, יו"ר מטה הדיור הלאומי ויו"ר המועצה הארצית לתכנון ובניה: "לפני למעלה משבע שנים, עוד בהיותי חבר כנסת הגשתי הצעת חוק משותפת עם ידידי דב חנין, להתקנת מערכות חוסכות אנרגיה לחימום מים. לשמחתי, סגרתי את המעגל בימים אלה כאשר כיו״ר המועצה הארצית לתכנון ובניה הבאנו לאישור את התקנות החדשות שתבטחנה מערכות חימום חסכוניות לכל דייר בכל קומה שהיא ובכך יחסכו למשק כ-2.35 מיליארד ש"ח בעשרים השנים הקרובות כתוצאה מהקטנת צריכת החשמל והפחתת פליטת גזי חממה הנגרמים בשל כך. טוב למדינה וטוב לדיירים שישלמו הרבה פחות."

קישור לפרסום ההחלטה

פורסם בחדשות