הפורטל הישראלי לחקלאות טבע וסביבה

חדשות חקלאות, טבע, סביבה וההתיישבות הכפרית מדור החדשות


מהפכה בתחום הדגרת הביצים: טכנולוגיה ישראלית שתמנע הרג אפרוחים זכרים


הטכנולוגיה החדשנית שפותחה ע''י סטארט אפ הביו-טק הישראלי LIVEgg מקצרת את הזמן הנדרש לזיהוי פוריות הביצים ונועדה לייעל את תהליכי ההדגרה וגידול העופות, להביא להתייעלות פיננסית משמעותית שעשויה להוזיל את מחיר הביצים ואף למנוע הרג מיותר של אפרוחים זכרים

מערכת הפורטל לחקלאות טבע וסביבה  21-11-2019


Responsive
צילום: באדיבות חברת LIVEgg

סטארט אפ הביו-טק הישראלי LIVEgg, הודיע על פריצת דרך טכנולוגית משמעותית בתחום זיהוי פוריות ביצים הנמצאות בהדגרה. באמצעות טכנולוגיית הניטור, האופטימיזציה והחיזוי של החברה, אשר משתמשת ביכולות אלקטרואופטיות לזיהוי ההתפתחות העוברית.

» רוצים לקבל עדכונים נוספים  הצטרפו אלינו לפייסבוק

LIVEgg הינה החברה הראשונה בעולם המסוגלת לזהות באופן מסחרי כבר ביום החמישי להדגרה האם הביצים הנדגמות פוריות. זהו שיפור משמעותי לעומת הדור הקודם של טכנולוגיית החברה, אשר זיהתה את פוריות הביצים רק ביום השביעי או השמיני להדגרה.

החברה נערכת להשקת הדור הבא של הטכנולוגיה אשר תאפשר, בפעם הראשונה, את הקדמת זיהוי הפוריות כבר ביום השלישי להדגרה. מעבר להישג זה, החברה ממשיכה בתנופת המחקר והפיתוח, במטרה ליישם טכנולוגיה אשר תאפשר זיהוי פוריות הביצה עוד טרם הכנסתה להדגרה.

לדברי אלון בלום, מנכ"ל LIVEgg "אחוז הביצים הלא פוריות במדגרות השונות נע בין 5%-20%. זיהוי ביצים שאינן פוריות בזמן קצר יותר ובדגש על זיהוי בטרם הכנסתן להדגרה, יביא להתייעלות פיננסית משמעותית, אשר עשויה להוזיל את מחיר הביצים וזאת בשל פינוי שטח ההדגרה, אשר נתפס על ידי ביצים לא פוריות. זאת בנוסף לשיפור מדדים מקצועיים המושפעים מריבוי ביצים לא פוריות בתאי הדגרה וכן אפשרות למכור את הביצים הלא פוריות לתעשיית המזון''.

''הפיתוח הטכנולוגי עליו אנו מכריזים היום בתחום זיהוי פוריות בתהליך ההדגרה, מהווה לא פחות ממהפכה בתחום'' מוסיף בלום. ''ההשפעה של כלל יכולות הטכנולוגיה תביא לקידום הביטחון התזונתי של חלבון מן החי ברמה הגלובאלית".

Responsive
מנכ"ל LIVEgg אלון בלום, צילום: באדיבות חברת LIVEgg

LIVEgg הוא סטארט אפ בשליטת קבוצת ברמ - תאגיד רביית העופות של קיבוץ מענית, אשר הוקם בשנת 2015 על מנת לחולל שינוי בעולם גידול העופות, תוך דגש על תחום הדגרת הביצים. החברה פיתחה את מערכת הניטור והחיזוי לתהליכי ההדגרה CrystalEgg - מוניטור עוברי, המנטר את הביצים בזמן ההדגרה. המוצר משדר בזמן אמת מתוך תאי ההדגרה אותות שונים המפוענחים ומנותחים בתהליכים אלגוריתמיים ובאמצעות ביג דאטה. מערכת CrystalEgg החלה להימכר בעולם החל בסוף שנת 2018 ומשווקת כרגע באירופה, אפריקה וישראל.

CrystalEgg מספקת נתונים נוספים מעבר לפוריות הביצה: האם העובר חי או מת, מידע מקיף אודות ההתפתחות העוברית, צפי בקיעה ועוד. המערכת מספקת תחזית בדיוק של 99% אודות כמות העוברים הצפויה ובכך מאפשרת תכנון לוגיסטי מדויק יותר. מידע נוסף אודות התפתחות העובר מועבר בזמן אמת ומאפשר ביצוע אופטימיזציה ושינוי המדדים הסביבתיים הנדרשים לשיפור תהליך ההדגרה.

בנוסף, החברה נמצאת בתהליכי מחקר ופיתוח מתקדמים של טכנולוגיה מסחרית לזיהוי מין העובר, שתייתר הרג של מיליארדי אפרוחים זכרים בשנה וכן תביא לחסכון כספי משמעותי לתעשיית הפטם.

"חברת LIVEgg מצוייה כיום בשלבי פיתוח הדור השני של מערכת CrystalEgg. כחלק מהתנופה בה נמצאת החברה, אנו פועלים להעמקת הקשר עם גורמי מחקר וחברות העוסקות בתחומים אלו ברחבי העולם, וכן בחדירה משמעותית לשוק בישראל ולשווקים הבינלאומיים. החברה נמצאת בימים אלה במהלך סבב גיוס הון" אומר אלון בלום.

פורסם בחדשות