הפורטל הישראלי לחקלאות טבע וסביבה

חדשות חקלאות, טבע, סביבה וההתיישבות הכפרית מדור החדשות


בפעם השנייה השבוע - עשרות כוורות של מכוורת גליל נשרפו בקיבוץ דן


הדבוראי זוהר רודולף: ''מדובר בהפסד של עשרות אלפי שקלים, רגע לפני ראש השנה, החג שלנו הדבוראים. כל השנה אנו עובדים קשה וברגע אחד נהרס עמלנו, מדובר באובדן הכנסה שלא נוכל להשיבו''

מערכת הפורטל לחקלאות טבע וסביבה  26-09-2019


Responsive
צילום: מכוורת 'גליל' קיבוץ דן

בפעם השנייה השבוע, עשרות כוורות מלאות דבש של מכוורת "גליל"-קיבוץ דן, נשרפו כליל רגע לפני רדייתן. החשד הוא שמדובר בטרור חקלאי. רק לפני מספר ימים הושחתו עשרות כוורות של מכוורת "אופיר" באלון הגליל, של הדבוראי צביקה אופיר.

» רוצים לקבל עדכונים נוספים  הצטרפו אלינו לפייסבוק

הדבוראי זוהר רודולף, מנהל מכוורת "גליל": "אנו נמצאים בעונת רדיית הדבש, בה, לאחר חודשי עמל רבים, היינו אמורים לרדות את הדבש מהכוורות. הגעתי לנקודה בה הצבנו את הכוורות, בסמוך למשוב מרגליות וחשכו עיניי. עשרות כוורות מלאות דבש, רגע לפני רדייתן, נשרפו כליל, מדובר בהפסד של עשרות אלפי שקלים, רגע לפני ראש השנה, החג שלנו הדבוראים. כל השנה אנו עובדים קשה וברגע אחד נהרס עמלנו, מדובר באובדן הכנסה שלא נוכל להשיבו" מתאר רודולף בכאב.

ממועצת הדבש וארגון מגדלי דבורים בישראל נמסר כי, המקרה דווח למשטרה ישראל ויחידת הפיצו"ח במשרד החקלאות, וכי ההערכה ראשונית לנזק הכלכלי עומדת על עשרות אלפי שקלים.

זאב מידן מנכ"ל מועצת הדבש: "לצערנו אנו נתקלים בטרור חקלאי בפעם השנייה, כאשר ראש השנה נמצא ממש בפתח. הדבוראים משקיעים את כל מרצם בעבודה קשה, בהשקעה רבה של זמן וכסף, ובלילה אחד הורסים את מפעל חייהם ופרנסת משפחותיהם. טרור החקלאי מתבצע לאורך כל השנה ומתגבר בעיקר בעונות פריחה בהן הכוורת נחשבת כלכלית ביותר, וכעת ממש רגע לפני חג ראש השנה, החג של דבוראי ישראל. אנו קוראים לממשלת ישראל להוסיף תקציבים למשטרה הירוקה והפיצו"ח ביחידה המרכזית לאכיפה וחקירות של משרד החקלאות, בכדי לרשת ביתר יעילות כוחות בשטחים הנרחבים, ולבתי המשפט להחמיר בעונשם של מבצעי הטרור החקלאי".

מידן מוסיף וקורא לציבור, לעודד ולתמוך בתוצרת חקלאית ישראלית, לרכוש את הדבש לחג הקרב ובא, מהדבוראים במכוורותיהם ברחבי הארץ, ולבקר ב'פסטיבל הדבש' המתקיים במכוורות התיירותיות.

מנתוני מועצת הדבש לראש השנה 2019- ייצור הדבש יעמוד השנה על כ-4,000 טון דבש, מדובר בשיא בתפוקת הדבש השנתית, הודות לכמות גשמי החורף. בחגי תשרי ישווקו בישראל כ-2,000 טון דבש שהם כ-40% מהביקוש השנתי בארץ. כיום פועלים בישראל כ- 510 דבוראים המטפלים ב- 120 אלף כוורות הפזורות ברחבי הארץ, מתוכן 80,000 כוורות משמשות להאבקה.

לפרטים נוספים: מועצת הדבש- www.honey.org.il ובפייסבוק- פסטיבל הדבש.

מועצת הדבש והדבוראים מאחלים שנה טובה ומתוקה!

פורסם בחדשות