הפורטל הישראלי לחקלאות טבע וסביבה

חדשות חקלאות, טבע, סביבה וההתיישבות הכפרית מדור החדשות


השאירו את הפלסטיק בבית: מגבירים אכיפה נגד משליכי פסולת בחופים


המשרד להגנת הסביבה קורא לציבור להשאיר את הכלים החד-פעמיים בבית ולא להשאיר אשפה בחופים. בבדיקה של קרקעית הים נמצא כי בעומקים של עד 1,400 מטר, יש בעיקר שקיות פלסטיק ואריזות מזון. על פי מחקרים, חופי ישראל מובילים לרעה בכמות הפלסטיק גם בהשוואה לים התיכון וגם בהשוואה לממוצע העולמי

מערכת הפורטל לחקלאות טבע וסביבה  04-09-2019


Responsive
בלונים שנשארו בחוף מעיין צבי, צילום: דן בירון - המשרד להגנת הסביבה

במסגרת תוכנית "חוף נקי", יזמה היחידה הארצית להגנת הסביבה הימית של המשרד להגנת הסביבה, פעילות בסיוע משטרתי לרשויות החופיות, לצורך אכיפת חוק שמירת הניקיון בחופי הים בחודשי הקיץ.

» רוצים לקבל עדכונים נוספים  הצטרפו אלינו לפייסבוק

במסגרת פעילות האכיפה, שתימשך עד לסוף ספטמבר, הנופשים המלכלכים בחוף הים צפויים להיקנס ב-750 שקל על השלכת פסולת.

שליש מהפסולת בחופים מורכב מהכלים החד-פעמיים והאריזות המושארים בחוף על-ידי ציבור המתרחצים. על-פי מחקרים בארץ ובעולם, חופי ישראל מובילים לרעה בכמות הפלסטיק גם בהשוואה לים התיכון וגם בהשוואה לממוצע העולמי.

בבדיקה של קרקעית הים החולית שקיים המכון לחקר ימים ואגמים, המבצע עבור המשרד את הניטור הלאומי של הסביבה הימית, נמצא כי בעומקים שבין 20 ל-80 מטר וגם בעומקים של בין 200 ל-1,400 מטר, יש בעיקר שקיות פלסטיק ואריזות מזון בפסולת שנאספה.

הממצאים האלו מדאיגים במיוחד, מפני שהפלסטיק מתפורר לחתיכות קטנות הקרויות מיקרו-פלסטיק - אשר כבר נמצאות בגופם בעלי חיים ימיים, ציפורים ובני אדם. מהבדיקה עולה עוד, כי כמות השקיות והאריזות השלמות שנמצאו גדלה ככל שדגמו בעומק רב יותר.

הסיוע לפעולות האכיפה בחופי הים, ניתן באמצעות תגבור כוח הפיקוח על-ידי שוטרי משטרת ישראל, אשר פועל בשיתוף פעולה עם הפקחים מטעם הרשות החופית בפעולות הפיקוח ואכיפה - במטרה להגביר את ההרתעה מול משליכי פסולת בחופי הים ולצמצם את הנזק לסביבה החופית והימית.

הרשויות המשתתפות בפעולות האכיפה הממוקדות הן: אשדוד, אשקלון, חדרה, חוף הכרמל, חוף השרון, מטה אשר, עכו, עמק חפר, תל אביב, חיפה, באר טוביה, נהריה, נתניה וטירת כרמל וכן חופי רשות הטבע והגנים.

היקף המימון של קרן הניקיון מסעיף חוק השקיות הוא 250 אלף שקל – כמעט 1,500 שעות פיקוח משטרתי. עד כה ניתנו במסגרת אכיפה זו 90 קנסות על השלכות פסולת, ובסך הכול כ-750 קנסות בנושאים שונים במסגרת 92 סיורי פיקוח בחופים.

תוכנית "חוף נקי" היא יוזמה של המשרד להגנת הסביבה. מטרת התוכנית, המופעלת החל משנת 2005, למזער את מפגע הפסולת הימית בישראל ולהביא לניקיונם של החופים והים בהתאם למחויבות הבינלאומית, לטובת הסביבה והציבור בישראל. כדי להגשים מטרה זו, העיקרון המוביל הוא שינוי תודעתי לחשיבות הים והחופים ולחיזוק לקיחת האחריות האישית.

המשרד להגנת הסביבה קורא לנופשים, למטיילים ולחוגגים להשאיר את הכלים החד-פעמיים בבית, לא להשאיר אשפה בחופים וליהנות מחופים וים נקיים מפלסטיק!

פורסם בחדשות