הפורטל הישראלי לחקלאות טבע וסביבה

חדשות חקלאות, טבע, סביבה וההתיישבות הכפרית מדור החדשות


תכשיט זהב מרהיב נמצא בחפירה ארכיאולוגית בירושלים


התכשיט מתקופת המצור שהוביל לנפילת ירושלים לפני 920 שנה, נמצא בהר ציון סמוך לחפיר שנועד להגן על המבצר. זיהוי שרידי הלחימה הצלבנית היא תרומה משמעותית לידיעתנו על התקופה, וביכולתנו למעשה לשחזר את קו חזית הלחימה, אומרים החוקרים

מערכת הפורטל לחקלאות טבע וסביבה  15-07-2019


Responsive
תכשיט הזהב שנחשף בחפירות הארכיאולוגיות בהר ציון, צילום: ורג'יניה וינטרס

920 שנים בדיוק לאחר נפילת ירושלים במסע הצלב הראשון, אומרים ארכיאולוגים כי מצאו עדויות ראשונות שעשויות להוביל לתפנית אודות האירועים בזמן הלחימה על העיר.

» רוצים לקבל עדכונים נוספים הצטרפו אלינו לפייסבוק

שרידי הלחימה מתקופת המצור זוהו לאחרונה לאורך החומה הדרומית של העיר העתיקה בגן הלאומי סביב חומות ירושלים העתיקה.

החפירות מנוהלות על ידי פרופסור שמעון גיבסון וג'יימס תיבור מאוניברסיטת צפון קרולינה שבשארלוט, ובשיתוף עם ד"ר רפי לואיס מהמכללה האקדמית אשקלון.

התכשיט המוסלמי שנחשף בחפירות משחק תפקיד בממצאים ההיסטוריים, וכך גם פרק מאוחר יותר בהיסטוריה של ירושלים.

המחקר האחרון של צוות החפירות מתמקד בשנת 1099, כאשר צבאות הצלבנים מאירופה התכנסו בירושלים בכדי לעקור את העיר ממגיניה המוסלמים. המצור הצלבני נמשך חמישה שבועות והסתיים ב 15 ביולי 1099 בכיבוש העיר על ידי הכוחות הנוצרים, וטבח של תושביה שנמשך כשבוע נוסף.

אף כי מרבית הכוחות הצלבניים התרכזו בחזית הצפונית של העיר, אחד הכוחות שהובל על ידי רימונד מסיינט ג'יל ואנשיו בני פרובנס שבדרום צרפת, ניסה לפרוץ לעיר מכיוון הר ציון.

הכרוניקאים מספרים לנו שאנשיו של ריימונד נתקלו בקשיים כאשר ניסו לקרב את מגדל המצור שהיה בידיהם לחומת העיר. זאת מכיוון שבין העיר לכוחות הצרים עליה עמד מכשול שכלל תעלת חפיר. ריימונד שילם לאנשיו בזהב על מנת שימלאו בחסות הלילה את החפיר ויובילו את מגדל המצור לחומה. מאמציהם לסתום את החפיר צלחו יום לפני שחבריהם פרצו לעיר מצפון, אך למרבה האירוניה, רק בכדי שהמוסלמים מגני העיר יעלו את מגדל המצור באש.

Responsive
אתר החפירה הארכיאולוגית בהר ציון, צילום: ורג'יניה וינטרס

החפיר שהיה מוכר עד כה רק מתיאורים, נמצא כעת לראשונה ובו עדויות ללחימה שהתרחשה במקום. החפיר היה ברוחב של קרוב ל-17 מטרים ובעומק של כ-4 מטרים. מעט מדרום לו, נחפר מבנה נטוש מאותה התקופה שעל רצפתו נמצא תכשיט עשוי זהב, פנינים ואבנים טובות. על אותה הרצפה נמצאו שני צלבים ומספר ראשי חצים.

"זוהי תרומה משמעותית לידיעתנו על התקופה הצלבנית" אומר ד"ר רפי לואיס, מומחה לארכיאולוגיה צלבנית וארכיאולוגיה של שדות קרב, "זאת מכיוון שמצאנו את החפיר שמוזכר במקורות וביכולתנו למעשה לשחזר את קו חזית הלחימה".

הממצאים החשובים, בכללם התכשיט, נמצאו על ידי הארכיאולוגים ג'ונתן הצינגס ומלני סמט שחשפו אותו בזהירות משכבות האדמה בהם נח. פרופסור שמעון גיבסון ממנהלי החפירה אומר "שיתכן והתכשיט הינו מצרי במקורו, ויכול להיות כי שימש כעגיל מורכב גם לסגירה של רעלה סביב פניה של אישה".

בנוסף לממצאים מרגשים אלה חשפו החופרים השנה את שרידיהם של מבנים מימי הבית הראשון וכן מהבית השני ואת המשכו של רחוב הקרדו מקסימוס הביזנטי של העיר.

פורסם בחדשות