הפורטל הישראלי לחקלאות טבע וסביבה

חדשות חקלאות, טבע, סביבה וההתיישבות הכפרית מדור החדשות


המהפכה החקלאית הרביעית: אירועי Agrisrael 4.0


בינה מלאכותית, רובוטים, רחפנים, לוויינים, חיישנים, אלגוריתמים וטלפונים חכמים - כל אלו הפכו לכלים רבי עוצמה המסייעים לחקלאים לנהל באופן מדויק את החלקות שלהם. החידושים החמים ביותר בתעשיית האגרוטק הוצגו באירוע שהוקדש למהפכה החקלאית הרביעית

מערכת הפורטל לחקלאות טבע וסביבה  25-06-2019רובוט Grow של חברת Metomotion, צילום: באדיבות משרד החקלאות ופיתוח הכפר

"יודע חקלאי פיקח..." מאז הקמתה של מדינת ישראל, ניצבה החקלאות הישראלית מול אתגרים גדולים, כמו למשל כמות המים המוגבלת שעמדה לרשותה, עובדה שהובילה לחיפוש מתמיד אחר פתרונות ופיתוחים חקלאיים חכמים ויעילים. עם השנים, הפכה ישראל למובילה עולמית בפיתוח טכנולוגיות חקלאיות חדשניות, הן בזכות שיתוף הפעולה הייחודי והקרוב עם האקדמיה, התעשייה והחקלאים, והן בשל חוזקה של ישראל בתחומי דעת מגוונים.

» רוצים לקבל עדכונים נוספים  הצטרפו אלינו לפייסבוק

תחומי הידע Big Data, IT, IoT, בינה מלאכותית, רובוטים, רחפנים, לוויינים, חיישנים, אלגוריתמים וכן טלפונים חכמים - כל אלו הפכו לכלים רבי עוצמה המסייעים לחקלאים לנהל באופן מדויק את החלקה.

ככל שאוכלוסיית העולם גדלה, גדלה גם הדרישה לייצור מזון, והמהפכה החקלאית הרביעית היא זו שמאפשרת לנו להתמודד עם האתגר תוך שימוש מופחת במשאבים, שמירה על הסביבה, גידול תוצרת איכותית, הגדלת היבול ועוד.

טכנולוגיות מתקדמות ומדויקות המניעות את המהפכה החקלאית הרביעית, ומציגות פתרונות חדשניים שמציעה התעשייה החקלאית בישראל, מוצגות באירוע ייחודי Agrisrael 4.0, המתקיים בימים אלו ואורגן על ידי משרד החקלאות ופיתוח הכפר ומכון הייצוא, ובשיתוף משרדי הכלכלה והחוץ.

היום הוצגו הטכנולוגיות החדשניות במסגרת תערוכה שנערכה ב"יקב ברקן", בסימן טכנולוגיה חקלאית. באירוע ראשון מסוגו הוצגו הדגמות חיות של הפיתוחים. כמו כן התקיימו מפגשי נטוורקינג שתואמו מראש בין אורחים מחו"ל לבין חברות ישראליות, סיורים מאורגנים, כמו גם הזדמנויות לפגוש קולגות, לשתף ולהחליף ידע, וכן לייצר שיתופי פעולה חדשים.

בין המיזמים הרבים ניתן למצוא את חברת Metomotion, המבקשת למצוא פתרון לעבודה עתירת הידיים בחממות, ולקטיף של תוצרת חקלאית בטרם עת. החברה פיתחה רובוט בשם GROW (Greenhouse Robotic Worker), שסוקר את הגידולים החקלאיים בחממה, בעזרת מערכת ראייה תלת-ממדית מתקדמת ואלגוריתמים, ובורר מתוכה את התוצרת הבשלה.

הרובוט מותאם לבצע מגוון משימו בחממה - כולל קציר, גיזום, ניטור, האבקה ועוד. בשלב זה הוא מותאם לקטיף עגבניות אך בהמשך יותאם לכלל ירקות ופירות המגודלים בחממה. לרובוט ישנה בינה מלאכותית אשר זוכרת מיקום GPS בחממה של עגבניות שטרם הבשילו ובמועד המתאים הוא יחזור אליהן לצורך הקטיף.

פיתוח נוסף הוא מערכת ריסוס מדויקת של חברת Fieldin אשר מרססת את הצמחים רק לפי צורך אמיתי. בכל שנה המודעות לאורך החיים בריא הולך וצובר תאוצה, אנשים מקפידים לצרוך אוכל טבעי ונקי יותר מחומרי הדברה. מערכת הריסוס עושה שימוש במצלמה אשר בודקת וסורקת את מצב הצמח ובוחנת האם ישנם נגעים ומזיקים שנדרש ריסוס כדי לטפל בהם. הריסוס נקודתי ופועל באופן מדויק, דבר המפחית את השימוש בחומרי הדברה למינימום הנדרש, בכדי לשמור על השדה ועל התוצרת החקלאית.

Responsive
פחות ריסוסים, ורק בעת הצורך - המערכת של של חברת Fieldin, צילום: באדיבות משרד החקלאות ופיתוח הכפר

גם בתחום המכוורות והדבורים ישנם פיתוחים חדשים. אחד מהם הוא הוא כלי טכנולוגי שעוזר לדבוראי לדעת בזמן אמת מה קורה בתוך הכוורת שלו, לזהות מחלות בזמן, לעקוב אחר מצב מלכת הכוורת ועוד. החידוש נועד להתמודד עם אחוזי התמותה הגבוהים של הדבורים, תופעה נרחבת ומדאיגה בעולם, ועם בעיות בתהליך האבקה - אחת מהחוליות החשובות בשרשרת החיים, כיוון שכשליש מכל המזון שאנו אוכלים תלוי בהאבקת הדבורים. מאחר ולדבוראי אין אפשרות לדעת מה מתרחש בתוך הכוורת בכל עת, פיתחה חברת BeeHero מערכת חכמה שמותקנת בתוכה והיא מאפשרת איסוף נתונים ומידע סביבתי המשקפים וחוזים מצבים שונים בכוורות, מה שמאפשר לדבוראי לעקוב בזמן אמת אחר מצב הדבורים.

טכנולוגיות אלו, פיתוחים נוספים והדגמות של 20 חברות סטרטאפ הוצגו במסגרת האירוע בשטח הכרם.

שר החקלאות ופיתוח הכפר אורי אריאל: "ישראל מובילה עולמית בפיתוח טכנולוגיות חקלאיות חדשניות, הן בשל שיתוף הפעולה הייחודי והקרוב עם האקדמיה, התעשייה והחקלאים והן בשל אחיזתה בתחומי דעת מגוונים ורחבים. אני שמח להיות כאן בכנס "אגרישראל" ורואה חשיבות רבה בחיזוק הקשרים שלנו למדינות העולם שיביא לשגשוגה של הכלכלה הישראלית וליצירת תשתית טובה יותר של ייצור בר קיימה של מזון איכותי ובריא"