הפורטל הישראלי לחקלאות טבע וסביבה

חדשות חקלאות, טבע, סביבה וההתיישבות הכפרית מדור החדשות


סוכנות החלל הישראלית ונאס''א סיכמו על הרחבת שיתוף הפעולה


במסגרת ההסכם, שנחתם בביקורו הראשון בישראל של מנהל נאס''א החדש ג'ים בריידנסטין, הביעו הצדדים נכונות להרחיב את שיתוף פעולה בתכניות שונות. בריידנסטין: ''לא במקרה נבחרה בישראל כיעד הביקור הראשון שלי''

מערכת הפורטל לחקלאות טבע וסביבה  13-07-2018שר המדע אופיר אקוניס וראש נאס"א ג'ים בריידנסטיין, צילום: חורחה נובומינסקי, לע''מ - באדיבות משרד המדע

סוכנות החלל נאס"א וסוכנות החלל הישראלית במשרד המדע, ירחיבו את שיתוף הפעולה ביניהן – כך הוסכם בהצהרה משותפת שנחתמה אתמול (ד') בירושלים, במעמד שר המדע והטכנולוגיה אופיר אקוניס, ראש נאס"א ג'ים בריידנסטין ומנהל סוכנות החלל הישראלית אבי בלסברגר. ההסכם נחתם במסגרת ביקורו הראשון של בריידנסטין בישראל.

» רוצים לקבל עדכונים נוספים  הצטרפו אלינו לפייסבוק

מנהל נאס"א החדש ג'ים בריידנסטין, הגיע אתמול לביקור ראשון בישראל, במהלכו נפגש עם שר המדע אופיר אקוניס, ודן בתוכניות חלל משותפות עתידיות עם יו"ר סוכנות החלל הישראלית יצחק בן ישראל.

במסגרת ההסכם הביעו הצדדים נכונות לשתף פעולה בתכניות שונות של נאס"א כגון תחנת החלל הבין-לאומית, בחקר היקום ובמדעי כדור הארץ, במדעי החיים, בחינוך למדע וכן בשימוש בננו-לוויינים, שבהם לישראל יש מומחיות ייחודית.

השר אקוניס העלה בפגישה גם את רצונה של ישראל בשיגור אסטרונאוט/ית ישראלי/ת נוסף לחלל וראש נאס"א הסכים לבחון זאת והצהיר כי גם לנאס"א יש בכך עניין.

לא רק שזהו ביקורו הראשון בישראל, אלא שזהו גם הביקור הראשון שלו מחוץ לארה"ב, מאז שנכנס לתפקידו הנוכחי באפריל האחרון. בריידנסטין אמר גם, כי לא במקרה נבחרה בישראל כיעד הביקור הראשון שלו וכי יש לנאס"א עניין רב בטכנולוגיות הישראליות.

לסוכנות החלל הישראלית מספר הסכמים לשיתוף פעולה עם נאס"א, בהם גם הסכם לשימוש בחליפת הגנה מפני קרינה שפיתחה חברה ישראלית, בטיסות הניסוי הלא מאוישת של נאס"א למאדים, וכן תכנית לשליחת מתמחים ישראלים למרכז המחקר "איימס" של נאס"א. נאס"א אף ציינו את השימוש הייחודי שהם עושים במערכת קירור תוצרת עין חרוד במסגרת המשימה של הרובר "קריוסיטי" במאדים.

בפגישה אמר השר אקוניס אמר לראש נאס"א כי ההצהרה המשותפת שנחתמה, מסמלת את העניין ההדדי בבניית היכולות המדעיות והטכנולוגיות בתחום החלל. ''העובדה שראש נאס"א בחר לקיים את ביקורו הראשון מחוץ לגבולות ארה"ב, כאן בישראל, אומרת הרבה מאוד על הברית ההדוקה בין שתי המדינות וההערכה האדירה שרוחשים ליכולות הטכנולוגיות האדירות של ישראל גם בתחום החלל".

ראש נאס"א ציין בפגישה כי לנאס"א יש תוכניות לחזור לירח ולהישאר עליו בהתאם לחזון של הנשיא טראמפ. בין היתר אמר כי בנאס"א בוחנים אפשרויות לבנות סוג של ספינת חלל שתגיע קרוב לירח ושאליה יגיעו אסטרונאוטים כדי לחקור את הירח. הפינה גם תשמש כשער שממנו יוכלו לצאת לחלל העמוק יותר.

בריידנסטין, בן 42 ולשעבר חבר קונגרס, הוא נבחר הציבור הראשון שמונה לתפקיד ראש נאס''א. בעבר הטיל ספק בהשפעת האדם על התחממות כדור הארץ. בעקבות הצהרת הנשיא טראמפ, בריידנסטין הצהיר שתוכניתו היא למסור את תחנת החלל הבינלאומית לניהול חברות מסחריות אחרי שהמימון האמריקאי ייפסק ב-2025.