הפורטל הישראלי לחקלאות טבע וסביבה

חדשות חקלאות, טבע, סביבה וההתיישבות הכפרית מדור החדשות


הגזירה בוטלה והמתנדבים ההודים יישארו בקיבוצי הערבה


לאחרונה, החליטו משרד החוץ ומשרד הפנים לבטל את תכנית המתנדבים מחו''ל בקיבוצים. רגע לפני תחילת עונת גדיד התמרים, כשהחקלאים נותרים חסרי אונים וללא ידיים עובדות, הצליחו הקיבוצים בהתערבות התנועה הקיבוצית לבטל את ההחלטה

מערכת הפורטל לחקלאות טבע וסביבה  13-07-2018מטעי תמרים בערבה, צילום: רבקה אופנבך

תכנית מתנדבי חו"ל בקיבוצים קלטה עד היום מעל 400,000 צעירים מכל העולם וממשיכה לעשות כך כבר מעל 50 שנה. ב-20 השנים האחרונות, נהנים קיבוצי הערבה גם מקליטה של מתנדבים מהודו.

» רוצים לקבל עדכונים נוספים  הצטרפו אלינו לפייסבוק

לאחרונה, החליטו משרד החוץ ומשרד הפנים לסגור תכנית חשובה זו, ורק בהתגייסות התנועה הקיבוצית ובעלי תפקידים בחבל אילות, הצליחו הקיבוצים לבטל את ההחלטה לעונה זו.

המתנדבים ההודים מגיעים לתקופה של עד שנה, בה הם מתנסים בעבודה חקלאית בבתי אריזה, במטעי התמרים וברפתות, משתלבים בחיי הקהילה והחברה הקיבוצית, ומכירים את מדינת ישראל דרך טיולים בארץ וסיורים באזור.

תנאי החום הכבדים השוררים בערבה והמרחק הגדול מכל יישוב, מקשים על מציאת כוח אדם בעיקר לחבל ארץ זה. המתנדבים ההודים, המורגלים במזג אוויר כזה, נלהבים להזדמנות להתנסות בעבודה חקלאית ישראלית, מהמתקדמות והמפותחות בעולם. השילוב בין קיבוצי הערבה לבין ההודים, יצר תכנית מצליחה עבור הקיבוצים, המתנדבים ומדינת ישראל.

איה שגיא, מנהלת תוכנית המתנדבים בתנועה הקיבוצית: "לאחרונה, החליטו משרד החוץ ומשרד הפנים לסגור תכנית ציונית וחשובה זו, ולעצור את כניסתם של המתנדבים ההודים לישראל ולקיבוצים. לאחר עבודה מאומצת ומשותפת של מטה התנועה הקיבוצית ומחלקת מתנדבי חו"ל בתנועה הקיבוצית עם מועצת חבל אילות, בית אריזה ערדום ורכזי המשק בערבה הדרומית, הצלחנו כצעד ראשון לאפשר הארכת שהייה למתנדבים ההודים שנמצאים בקיבוצים. הצעד הבא הוכתר בהצלחה כאשר התבשרנו אתמול על ידי מנכ"ל משרד הפנים, פרופ' מור יוסף, על ביטול הגזירה ועל אישור כניסתם מחדש של המתנדבים ההודים לארץ ולקיבוצים".

יוסי עמיאל, מזכיר קיבוץ יהל בו נמצאים רבים מהמתנדבים: "לעיתים אנו חשים בערבה שאנו נשכחים ע"י המדינה, לאחרונה גם באירוע של העצירה הגורפת של מתן ויזות המתנדבים, רגע לפני תחילת עונת גדיד התמרים, שהותירה אותנו חסרי אונים ובלי ידיים עובדות, מה שעלול היה לייצר לנו בעיה קשה של פרנסה ואף אי יכולת לעמוד בהתחייבויות הרבות ללקוחות באירופה ושאר העולם''.

''באמצעות התגייסות התנועה ובעלי התפקידים בחבל אילות, הצלחנו לשכנע את המדינה לבטל את רוע הגזירה, כפי שניר הבטיח, התנועה עמדה לצדנו ופעלנו יחד לשנות את עמדת המדינה'' אומר עמיאל. ''תודה מיוחדת לחבר הכנסת איתן ברושי שהתגייס לעזרתנו ותמיד נכון לסייע, תודה להדס מנכ"לית התנועה ולאיה מרכזת תוכנית המתנדבים שפעלו אתנו לאורך כל הדרך. תודה לעידית מנכל"ית ערדום ולחנן גינת ראש המועצה שלנו שנרתמו מיד לפעול. תמיד ידעתי שהדרך המשותפת היא הדרך המנצחת בסופו של דבר, ושיתוף הפעולה שומר עלינו כקיבוצים".