הפורטל הישראלי לחקלאות טבע וסביבה

חדשות חקלאות, טבע, סביבה וההתיישבות הכפרית מדור החדשות


קרטל הגיזום: עונשי מאסר למורשעים המרכזיים בפרשה


בית-המשפט גזר על שבעה עשר מורשעי קרטל גיזום העצים עונשי מאסר ובהם עונשים של מאסר בפועל של עד 11 חודשים, על שתיאמו 18 מכרזים בהיקף של עשרות מיליוני שקלים מול חברת החשמל, עיריות ורשויות מקומיות

מערכת הפורטל לחקלאות טבע וסביבה  14-06-2018צילום ארכיון: משה לוי - הפורטל לחקלאות טבע וסביבה

בית המשפט המחוזי בירושלים (כב' השופטת בן אור) גזר אתמול (ד') עונשי מאסר וקנסות על מורשעי קרטל גיזום העצים, שתיאם 18 מכרזים בהיקף של עשרות מיליוני שקלים מול חברת החשמל, עיריות ורשויות מקומיות.

» רוצים לקבל עדכונים נוספים  הצטרפו אלינו לפייסבוק

על-פי כתבי האישום הציגו הנאשמים שהורשעו אתמול, מצגים כוזבים בפני עורכי המכרזים, כאילו מתקיימת תחרות ביניהם, כאשר בפועל סיכמו מראש מי יזכה בכל מכרז.

על-בסיס חומר החקירה, הוגשו שלושה כתבי אישום נגד יותר מ-40 נאשמים, בגין עבירות של הסדר כובל בנסיבות מחמירות, קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות ובחלק מהמקרים גם עבירות הלבנת הון. זאת, בקשר לתיאום 18 מכרזים של חברת החשמל ועיריות תל-אביב, פתח-תקוה, חיפה ואור עקיבא, בהיקף כולל של עשרות מיליוני ש"ח. רוב התיאומים נעשו בשנים 2009-2010.

יותר מחצי מהנאשמים בפרשה הודו במסגרת הסדרי טיעון. ביום 23.1.18, לאחר שמיעת ראיות, הרשיע בית המשפט 17 נאשמים נוספים נגדם התנהל המשפט במלואו. היום בית המשפט גזר את דינם.

על הנאשם ירון בלווא גזר בית המשפט מאסר של 11 חודשי מאסר בפועל; על הנאשם ארז מיארה נגזרו 8 חודשי מאסר בפועל; על הנאשם רמי ברזילאי נגזרו 7 חודשי מאסר בפועל; על הנאשם אסא קופר נגזרו חודשיים מאסר בפועל ועוד ארבע חודשי עבודות שירות; על הנאשם פרץ קופר נגזרו חודש וחצי מאסר בפועל ועוד שלושה חודשי עבודות שירות.

על יתר הנאשמים בפרשה נגזרו עונשי עבודות שירות וקנסות בסך מאות אלפי שקלים.

על הנאשמת ש.ו.ת ורד בר כבישים ופיתוח בע"מ, שבבעלות האחים אסא ופרץ קופר, גזר בית המשפט קנס של חצי מיליון שקלים, ובנוסף הורה על חילוט רכושה בסך 350,000 ש"ח. על חברת השביל הירוק בע"מ גזר בית המשפט קנס של 175,000 ש"ח, ובנוסף הורה על חילוט רכושה בסך 150,000 ש"ח.

ההליך הפלילי נוהל במשותף על-ידי רשות ההגבלים העסקיים והמחלקה הכלכלית בפרקליטות המדינה, לאחר חקירה משותפת של רשות ההגבלים העסקיים והיחידה הארצית לחקירות הונאה (יאח"ה) של משטרת ישראל בלהב 433.

את התיק ניהלו עוה"ד אשר גושן, אייל פרזון ויצחק שפיגלר מרשות ההגבלים העסקיים, ועוה"ד גלעד סוקולובר, עמרי קופלר ונועה עזרא מהמחלקה הכלכלית בפרקליטות המדינה.