הפורטל הישראלי לחקלאות טבע וסביבה

חדשות חקלאות, טבע, סביבה וההתיישבות הכפרית מדור החדשות


כ-1000 חקלאים הפגינו ברחבי הארץ: ''מדינה אוכלת חקלאיה''


החקלאים טוענים כי המדיניות החד-צדדית של הממשלה פוגעת בהם ואינה נותנת מענה לבעיות הרבות שאתן הם מתמודדים. ראשי התאחדות חקלאי ישראל דורשים ממשרד האוצר והחקלאות לטפל באופן מידי בבעיות הבוערות בענף

מערכת הפורטל לחקלאות טבע וסביבה  04-12-2016הפגנת החקלאים היום, צילום: עופר בלאו

התאחדות חקלאי ישראל מחריפה את המאבק על רקע מדיניות חד-צדדית שהממשלה נוקטת לטענתה כלפי החקלאים: למעלה מ- 1000 חקלאים הפגינו היום (א') בחמישה צמתים ברחבי המדינה, במחאה על פתיחת הייבוא לתוצרת חקלאית מחו''ל, מחירי המים הגבוהים לחקלאים, פערי התיווך בירקות ופירות ועוד. בהתאחדות דורשים מהממשלה לטפל ללא דיחוי בכל הנושאים הבוערים העומדים על הפרק.

» רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו אלינו לפייסבוק

כ- 500 מפגינים הגיעו לצומת יוקנעם בשיירות איטיות של טרקטורים וסוסים מכל רחבי הצפון, כשהם חוסמים את הכבישים ושופכים חציר וחלב. כ- 600 חקלאים שהפגינו באגמון החולה הגיעו אף הם בשיירות של טרקטורים וכלי רכב כבדים ושפכו סחורה חקלאית על הכבישים.בצומת חפר הפגינו כ-200 חקלאים בעודם מעמידים טרקטורים על הכביש ושופכים חלב. למעלה מ- 150 מפגינים הפגינו בצומת עין יהב שבערבה ובצומת יוטבתה והסבירו לעוברים ושבים בכביש לאילת על מצב החקלאים והחקלאות במדינת ישראל.

המפגינים החזיקו שלטים: "החקלאות מתייבשת – ישראל מתביישת", "מדינה אוכלת חקלאיה", "העם דורש פרי ישראלי", "עגבניות ישראליות א לא להיות".


הפגנת החקלאים בעמק יזרעאל, צילום: רחלי אבידוב

כידוע, החקלאות מצויה מזה מספר שנים במשבר קשה אשר הולך ומחריף, בעוד משקים חקלאיים נמצאים בסכנה קיומית ומוחשית וחקלאים רבים איבדו את חדוות היצירה בשל חוסר רווחיות, בירוקרטיות, בשל מיסים מיותרים המושתים עליהם ובשל שחיקה במעמדם וחלקם אף מוצאים עצמם סוגרים את מפעל חייהם.

בשנה וחצי האחרונות ניהלה התאחדות חקלאי ישראל מו"מ עם משרד האוצר והחקלאות על תכנית אסטרטגית ל- 15 שנה על כלל נושאי החקלאות. המו"מ הגיע לידי מבוי סתום לאחר שמשרד החקלאות והאוצר הודיעו כי הם מתנים את כל ההסכם בפתיחת ייבוא ובביטול התכנון בענפי ההטלה והחלב. בהתאחדות חקלאי ישראל מביעים התנגדות להתניות אלו וקוראים לממשלה להתעשת, להציב את החקלאות על סדר היום הלאומי ולהכריע מידית בנושאים החקלאיים העומדים על הפרק עד לסוף שנת 2016, ללא כל דיחוי.

ראשי התאחדות חקלאי ישראל דורשים ממשרד האוצר והחקלאות לטפל באופן מידי בבעיות ענף החקלאות לרבות: הורדת מחירי המים וביטול הלאמת אגודות המים החקלאיות, עצירת הייבוא הפרוע, טיפול בפערי התיווך לצד בניית שוק סיטונאי חדש, טיפול בכל סוגיית העובדים הזרים, תמיכה בייצוא החקלאי, הסדר בענף ההטלה, הסדר בקרן הביטוח של החקלאים – קנט ומנהלת השקעות.


הפגנת החקלאים, צילום: אביתר אברהם

מזכ"ל תנועת המושבים ויו"ר התאחדות חקלאי ישראל, מאיר צור: ״היום זו יריית הפתיחה של המאבק שלנו. אנחנו נמצאים כאן היום, מאות חקלאים, כדי לומר לממשלה - די! עד כאן!
על ממשלת ישראל להתעשת ולגלות אחריות לאומית על החקלאות, לתמוך ולטפל בכלל בעיות החקלאים - הייבוא הפרוע מאיכות גרועה על חשבון החקלאים, מחירי המים הגבוהים, פערי התיווך, בעיית העובדים הזרים ותמיכה בייצוא החקלאי. על המדינה להבין שסכנת הקיום של החקלאות תשפיע באופן ישיר על הצרכנים ועל ביטחון המזון במדינה".

מזכ"ל התאחדות חקלאי ישראל, אבשלום (אבו) וילן: "חקלאי ישראל דורשים צדק חברתי. אנו רוצים להתחרות עם מדינות המערב ביצוא בתנאים שווים. חקלאות ישראל מתייבשת ואם הממשלה לא תרתם לעזרה אנחנו בסכנת הישרדות. בנוסף קיים צורך דחוף בצעדים בוני אמון בין הממשלה לחקלאים ועיקרם הפסקת הפתיחה הגורפת ליבוא של מוצרי חקלאות מאיכות ירודה והגעה מידית להסכם על הורדת מחיר מי מקורות השפירים לחקלאות.

נשיא התאחדות האיכרים, דובי אמיתי: "החקלאות הישראלית בסכנת הכחדה! הגיע הזמן שנציגי הממשלה ינחתו מהרחפנים, יוציאו את הראש מהצוללות ויתעוררו לפני שיהיה מאוחר מדי ותוקם ועדת חקירה על היעלמות החקלאות. הכתובת זועקת על הקיר ומאות החקלאים שיצאו לצמתים הבוקר באו להזכיר ליושבים בירושלים כי מדינת ישראל זקוקה לחקלאות כמו אויר לנשימה".


הפגנת החקלאים, צילום: ארגון עובדי המים

מזכ"ל התנועה הקיבוצית, ניר מאיר: "אני מציע למקבלי ההחלטות בישראל להפיק את הלקח הנכון מן הברקזיט ומבחירתו של טראמפ. עידן הניאוליברליזם הקיצוני חולף מן העולם. הבריטים האמריקאים וגם הרוסים מאותתים לממשלותיהם כי התחרות והוזלת המחירים איננה חזות הכל ולא תוכל לבוא במקום כושר היצור המקומי והכבוד הלאומי. מוטב לאבירי האוצר להפנים את הלקח הזה בטרם יקבלו אותו לפנים כפי שקורה בעולם שמסביבנו".

ח״כ איתן ברושי ויו"ר הלובי החקלאי בכנסת: "החקלאות הגיעה לנקודת זמן בה היא חייבת להיות מאוחדת ונחושה על מנת להיאבק על המשך קיומה. זהו יעד לאומי ואינטרס קיומי למדינה. אנחנו נמצאים ערב אישור תקציב דו-שנתי, והמשימה היא להבטיח מדיניות ברורה, ודאות ויציבות לחקלאים ולחקלאות כולה. אם לא נקבל תשובות מספקות, תוך ימים, לשאלות המרכזיות נצטרך לנקוט בצעדים חסרי תקדים - כולל השבתת מזון".

ארז וייסמן, מנכ"ל ארגון עובדי המים ויו"ר פורום אגודות המים לחקלאות: ''החקלאות נאבקת במספר הולך וגדל של גזירות בשנים האחרונות. בתיקון 27 לחוק המים ישנה כוונה טובה- להוזיל את מחיר המים.  צריך להיות טיפש כדי להתנגד לזה וברור שאנו תומכים בכוונה זו. מצד שני, התיקון לחוק מגלם בתוכו הלאמת תשתיות המים של החקלאות והעברתן לידי מונופול מקורות, דבר שהוא הפוך במאה ושמונים מעלות ממדיניות הממשלה שמעודדת הפרטה ותחרות. זה צעד שבכוונתנו להילחם בו בכל הדרכים העומדות לרשותנו. מקדמי החוק יוצרים מצג שווא של הוזלת מחירי המים לחקלאים, כאשר בפועל המהלך הזה יוביל לעליית מחירי המים וכתוצאה מכך להפחתת היצע התוצרת החקלאית ולעלייה במחירה''.


הפגנת החקלאים, צילום: ארגון עובדי המים

ראש המועצה האזורית מגידו, איציק חולבסקי: ״הפגנת החקלאים היום מבטאת נחישות ורצינות במאבק קריטי על עתיד החקלאות והחקלאים במדינת ישראל. ההתיישבות קבעה את גבולות המדינה והחקלאות יצרה את אחד הבסיסים החשובים לקיומה ולכלכלתה! אני קורא לממשלת ישראל לשנות את סדר העדיפויות שלה ולקבוע מדיניות העדפה תמיכה וסבסוד החקלאות והחקלאים. אנו נמשיך להיאבק כתף אל כתף עם החקלאים בארץ בכלל וביישובי המועצה בפרט. . לא נהסס בהמשך המאבק לחסום צמתים, לעצור אספקת מזון ולשבש מערכות במדינה עד שממשלת ישראל תתמוך מאסיבית בחקלאים".

ראש המועצה אזורית עמק יזרעאל, אייל בצר: "החקלאות היא נכס כלכלי ואסטרטגי בכל מדינה. אספקת מזון טרי וזמין היא בעלת חשיבות מיוחדת בעיקר בישראל. 120 שנים של פיתוח, מיומנות והישגים המוכרים בכל העולם, עלולים לרדת לטמיון בגלל מדיניות ממשלתית צרת אופקים וקצרת רואי ובורות. פגיעה בחקלאות היא פגיעה בתשתית האקולוגית של המדינה. ייקור מחירי המים יגרום להרס החקלאות. חקלאי עמק יזרעאל, דור חמישי לחקלאים, קוראים לממשלה להימנע מפגיעה בחקלאים ובחקלאות למען כלל אזרחי המדינה ולמען הדורות הבאים.


הפגנת החקלאים, צילום: התאחדות חקלאי ישראל

עובד נור, ראש המועצה האזורית הגלבוע: "זהו לא מאבק רק למען הצלת החקלאות, זהו מאבק להצלת ההתיישבות בישראל. בראש מעיינינו עומדת הדאגה לחקלאים ולתושבי הפריפריה. אלפי אנשים המנסים לשרוד בתנאים קשים. אלו הם אנשים מופלאים, ציונים, חרוצים ויצירתיים, שהפכו למטרה של מדיניות שיטתית, מסוכנת ומטעה המובילה את החקלאות וההתיישבות בעקבותיה- לכיליון! לא נרשה זאת, ולא נרשה לפקידי האוצר להמשיך במדיניות שטחית ומסיתה. אי אפשר לגדוע את הקשר הישיר שבין קיום החקלאות ובין ההתיישבות שבפריפריה! החקלאות היא אמצעי יצור מרכזי, וכל פגיעה בה משמעותה פגיעה מהותית בפרנסה, ביישובים, במפעל הציוני ובתושבים".

יורם קרין ראש המועצה האזורית עמק המעיינות אומר: "אנו מוחים היום יחד עם כל חקלאי ישראל על היחס לחקלאות. העלאת מחירי המים תחסל את החקלאות כולה. אנו דורשים מממשלת ישראל להחזיר את החקלאות למקומה הטבעי ולתת לחקלאים את הכלים להתפרנס בכבוד מעבודתם . חקלאי עמק המעיינות שמרו כל השנים על גבולותיה המזרחיים של המדינה, הם ימשיכו במשימתם החשובה ויצאו כל בוקר לשטחים החקלאים לעבד את האדמה ולשמור עליה".


הפגנת החקלאים, צילום: עופר בלאו

ראש המועצה האזורית מבואות החרמון, בני בן מובחר: "החקלאות היא חלק מתכנית חיזוק הגליל, לא ניתן להתעלם מהעובדה שהיא ענף חשוב, מוביל לפחות כמו נושא התעסוקה בגליל. אנו דורשים מהממשלה לקחת את התכנית שהגשנו ראשי הרשויות בגולן ולהביא מנועי צמיחה כמו שהתחיל בקריית גת והמשיך בבאר שבע. זהו חבל ארץ שיכול להביא שינוי לכל מדינת ישראל להביא משפחות צעירות ולהשאיר את הבנים שלנו כאן"

חקלאי ויו"ר הועדה החקלאית בערבה התיכונה, חמי ברקן: ״החיים במושב אינם סתם חיים, זו דרך חיים מיוחדת רצופה גם אכזבות ועבודה קשה וגם קרני אור רבות. אנחנו יודעים להתמודד עם החושך אבל מהמדינה שלנו, אשר נבנתה בידי החקלאים, אנחנו מצפים לקבל רק אור״.

חקלאי ורכז חקלאי העמק, איתם בירגר: ״כבר שנים שאנו החקלאים, עובדי האדמה נרמסים תחת מדיניות ממשלתית מרושעת ונבזית שמנסה למחוק אותנו ולחזק טייקונים ומונופולים. היום בהתייצבות מרשימה וגדולה של חקלאים עם רוח קרב, מכל המגזרים ומכל הענפים אנו אומרים עד כאן ומתחילים מאבק נחוש להחזרת השפיות לממשלה ולעתיד החקלאות״.


הפגנת החקלאים, צילום: עופר בלאו

מנהל הועדה החקלאית בגולן, גיל סופר: ״על מדינת ישראל לפתח ולחזק את החקלאות. את הידע ואת הטכנולוגיה החקלאית באמצעות תמיכה ולא לחסל אותנו. בכל העולם מכירים ומוקירים את החקלאות שלנו, חוץ מבמדינת ישראל״.

יו"ר אגף המשק של תנועת המושבים, פלג אוריון: ״את הייצור העצמי, הביטחון התזונתי ואספקת מזון טרי ואיכותי אנו מספקים לצרכנים מתוך תחושת שליחות ואהבה לאדמה. כיום נפלנו לתוך הריק שהותירה אחריה הממשלה אשר מובילה מדיניות שפותחת את שערי המדינה לייבוא פרוע ומביאה לצרכנים תוצרת שאינה איכותית ובטיחותית ואף גם לא זולה. אנחנו מפגינים היום מתוך דאגה לפרנסתנו ולעתידנו. על הממשלה להפסיק להוליך שולל את הציבור בכל הקשור למדיניות החקלאית, פערי התיווך והמחיר לצרכן״.

חקלאי ומרכז הועדה החקלאית במטה אשר, רן שוסטרמן: "חקלאות ישראלית זה הביטחון שלי ובביטחון אני סומך רק על עצמי ועל התוצרת המקומית"