הפורטל הישראלי לחקלאות טבע וסביבה

חדשות חקלאות, טבע, סביבה וההתיישבות הכפרית מדור החדשות


אושר: הפחתה משמעותית של חומרי הדברה בפירות וירקות


ועדת הבריאות אישרה היום (ה') את התקנות שהגישו שרי החקלאות והבריאות למינוני חומרי ההדברה המותרים במזון ובתוצרת חקלאית. העדכון כולל איסור שימוש במרבית החומרים המסוכנים בהם קרבמטים וזרחנים אורגניים, החל מהחודש הבא

מערכת הפורטל לחקלאות טבע וסביבה  11-12-2014שוק הכרמל, צילום: יהודית גרעין-כל . מתוך אתר פיקיוויקי

שעות ספורות לפני פיזורה הצפוי של הכנסת, הספיקה ועדת הבריאות לאשר היום (ה') את התקנות שהגישו שרי החקלאות והבריאות, לפיהן יופחתו מינוני חומרי ההדברה המותרים במזון ובתוצרת חקלאית. התקנות ייכנסו לתוקף חודש ימים לאחר פרסומן.

העדכון כולל איסור שימוש במרבית החומרים המסוכנים בהם משתמשים כיום בהדברה, בהם קרבמטים - תרכובות אורגניות המשמשות להדברת חרקים, העשויות להשפיע על מערכת העצבים והפעילות ההורמונלית, וזרחנים אורגניים - קוטלי חרקים בגידולים חקלאיים, העלולים לגרום להרעלות ופגיעה בהתפתחות מערכת העצבים של פעוטות.

» רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו אלינו לפייסבוק

לגבי חלק מהחומרים, כמו DDT, נקבע כי השימוש בהם יופחת, ובמיעוט קטן מהמקרים אושר להשתמש בחומרים תחליפיים אשר הוכח לגביהם כי הם ידידותיים יותר לבריאות האדם, החי והסביבה.

במהלך הליך הגשת התקנות לאישור הוועדה התברר כי הן מחייבות את חתימת ראש הממשלה בנימין נתניהו, זאת מכיוון שחתימתה של שרת הבריאות היוצאת יעל גרמן כבר אינה תקפה, ונתניהו משמש כשר הבריאות בפועל. הבוקר חתם ראש הממשלה על התקנות ובכך התאפשר הדיון בהן ואישורן בוועדה.

הממונה על מזהמי מזון במשרד הבריאות ד"ר רינה ורסנו: "אם החקלאים יישמו את התקנות בשטח, הפירות והירקות שאנחנו אוכלים יהיו בריאים יותר מעתה".

עו"ד תמי מור מהלשכה המשפטית במשרד החקלאות ציינה כי התקנות לא עודכנו מאז שנת 2008, וכי אלה שאושרו היום הובאו לוועדה לאחר שנתיים של עבודת עדכון ומחקר מאומצת, המחמירה עם הדברת גידולים חקלאיים, כפי שנהוג ברחבי העולם.

מ"מ יו"ר הוועדה ח"כ יעקב מרגי סיכם את הדיון ואמר: "זוהי בשורה משמחת לצרכני הפירות והירקות. נוסיף ונפעל למען בריאות אזרחי המדינה".