...

חדשות חקלאות, טבע, סביבה וההתיישבות הכפרית מדור החדשות


תוכנית מורשת: אושרו 16 פרויקטים ואתרים נוספים לשיקום


בין הפרויקטים והאתרים נמצאים אתרי ארכיאולוגיה, אתרים ומבנים לשימור, מוזיאונים, ארכיונים ואנדרטאות, בצד תשתיות ''בלתי מוחשיות'' המטפחות את הלשון, הספרות והזמר העברי, התרבות והאמנות. מבני תחנת הרכבת הישנה בצמח יוסבו לפקולטה לחקלאות של המכללה בעמק הירדן ויהיו פתוחים לציבור כאתר מבקרים. ברשות העתיקות מברכים על ההחלטה: ''ללא ספק, מדובר באינטרס לאומי המשותף לכולם''

שלומית קידר, פורטל החקלאות  21-12-2010
ועדת השרים לתכנית מורשת בראשות ראש הממשלה, בנימין נתניהו, אישרה היום בישיבה חגיגית אשר נערכה בצריף הנשיא יצחק בן צבי שב"יד בן צבי", 16 פרויקטים ואתרים נוספים לשיקום, בעלות 91.1 מיליון שקלים (47.1 מיליון ₪ במימון ממשלתי ו-44 מיליון ₪ במימון מקביל מגופים חיצוניים).

הפרויקטים שאושרו הינם חלק מ-150 אתרים ומיזמים הנכללים בתוכנית שיקום והעצמת אתרי ונכסי המורשת הלאומית, אותה יזם ראש הממשלה נתניהו, במטרה לשמר את המורשת היהודית של עם ישראל בארצו.

16 המיזמים שאושרו היום קיבלו את הציונים המרביים בתבחינים שאושרו על ידי ועדת ההיגוי של התוכנית. ועדת השרים אישרה במהלך הישיבה גם את המתווה האסטרטגי לביצוע התכנית.

בין הפרויקטים והאתרים המיועדים לשיקום והעצמה במסגרת התוכנית, נמצאים אתרי ארכיאולוגיה, אתרים ומבנים לשימור, מוזיאונים, ארכיונים ואנדרטאות, בצד תשתיות "בלתי מוחשיות" המטפחות את הלשון, הספרות והזמר העברי, התרבות והאמנות.

ראש הממשלה בנימין נתניהו שהוביל את התכנית במטרה לחבר את עם ישראל והדורות הבאים למורשת הלאומית והציונית אמר: "בעידן שבו יש גלובליזציה גוברת ורדידות, אנו יוצרים מוקד משיכה להורים, לחבר אליהם את ילדיהם, ואת הילדים לעם, לארץ ולמורשת היהודית הציונית. במקביל לשימור הפתיחות בעולם, אנו צריכים לחזק את החיבור לעם ולמדינה. זה מה שמגדיר מי אנחנו. יש צורך לאומי בכך, ועכשיו גם יש אמצעים. אני חושב שהפרויקט הזה הוא בעל ערך לאומי ראשון במעלה, ולפחות לחלק מהאתרים שקשורים גם לנכס התרבות העולמי, בעל ערך בינלאומי ראשון במעלה".

ברשות העתיקות מברכים על החלטת הממשלה

רשות העתיקות מברכת על החלטת הממשלה מהיום (ג') לקדם את תכנית המורשת. ''אתרי המורשת בארץ מהווים עדות מוחשית למגוון ולעושר התרבותיים הקיימים כאן. הביקור בהם, המאפשר נגיעה של ממש בהסטוריה, מעמיק את הקשר בין העם לארצו ותורם לקידום התיירות. ''

ברשות אומרים, כי על מנת להבטיח את המשך ההנאה הציבורית מנכסים נדירים אלה, יש לדאוג לטיפול שימורי מתאים, לשדרוג האתרים, ולתחזוקה שוטפת. ''ללא ספק, מדובר באינטרס לאומי המשותף לכולם.''

מינהל השימור ברשות העתיקות, המוביל בימים אלה את מבצעי השימור הגדולים בישראל - ובהם חומות ירושלים והכותל, מקדיש - ויקדיש, את מיטב המהנדסים, המשמרים והאדריכלים, לתכנית שימור האתרים הארכיאולוגים, ולהעצמת ערכי המורשת התרבותית במדינת ישראל.

רשימת האתרים שאושרו לשיקום

בית העצמאות - רוטשילד 16 ת"א
בית העצמאות הינו מהמיזמים החשובים בתוכנית מורשת והופיע בראש המיזמים במתווה הפעולה לשיקום והעצמת תשתיות המורשת הלאומית. הוועדה תאשר סכום של כ- 5 מיליון ש"ח (כפי שמופיע במתווה שאושר בממשלה) לשיקום והעצמה, וזאת במקביל לגיוס מימון ממקורות עצמאיים.

תל לכיש
המיזם כולל הפיכת תל לכיש לאתר קולט קהל (בתשלום) ומנוהל באופן קבוע על ידי רשות הטבע והגנים הלאומיים. במסגרת המיזם ייבנה מרכז מבקרים ומתחם כניסה הכולל את העתקי תבליטי הקרב של סנחריב משולב באמצעים טכנולוגיים מתקדמים. שיחזור ושימור מבנה שער העיר, שילוט ואמצעי המחשה באתר ועוד.
עלות המיזם: 16.5 מיליון ש"ח
מימון התכנית:9.5 מיליון ש"ח
מימון עצמי (תרומות ומועצה) :7 מיליון ש"ח

הרודיון
המיזם כולל טיפול במתחם הכניסה, טיפול במערות החשמונאים באמצעות מופע תאורה המוליך את המבקרים בחוויה החשמונאית, שחזור קבר הורדוס ושימור מתחם הקבר וחדר האח"מים הקדום.
עלות המיזם: 16 מיליון ש"ח
מימון התכנית:9 מיליון ש"ח
מימון עצמי: 7 מיליון ש"ח

אום אל קנטיר - "קשתות רחבעם"
המיזם כולל שיקום בית הכנסת ושחזורו, הסדרת כביש הגישה אל המקום ופיתוח סביבתי של איזור בית הכנסת והמעיין.
עלות המיזם: 14.2 מיליון ש"ח
מימון התכנית:7.1 מיליון ש"ח
מימון עצמי : 7.1 מיליון ש"ח

גמלא
המיזם כולל שיקום הכביש והמדרון הקורס תוך התחייבות של רשות הטבע והגנים להפעלה מיידית של הסעות לשינוע הקהל לחלק התחתון של האתר.
עלות המיזם: 2.5 מיליון ש"ח
מימון מלא מהתכנית

מצודת כ"ח
המיזם כולל פיתוח מוזיאון ואתר הנצחה לנופלים, פיתוח השבילים והמצפור הקיים והקמת מערך שירותים ורענון לשביל ישראל. כמו כן במסגרת המיזם, יופרד אתר הביקור מבסיס המג"ב כך שהכניסה אליו תהיה נוחה וידידותית למבקרים הרבים הפוקדים את המקום.
עלות המיזם: מיליון ש"ח
מימון התכנית:מיליון ש"ח
מימון עצמי: מיליון ש"ח

מוזיאון לוחמי הגטאות
המיזם כולל טיפול במיצג תא הזכוכית של אייכמן ממשפטו ובו יוקרנו 24 מסכי עדות שייצרו למעשה "משפט מתמיד" של אייכמן. כמו כן יטופל הארכיון של בית לוחמי הגטאות.
עלות המיזם: 4 מיליון ש"ח
מימון התכנית:2 מיליון ש"ח
מימון עצמי: 2 מיליון ש"ח

בית הכנסת עדס, נחלאות, ירושלים
המיזם כולל שיקום ההרס שנעשה במקום ושחזור ציורי הקיר של בית הכנסת.
עלות המיזם: 1.1 מיליון ש"ח
מימון התכנית:0.8 מיליון ש"ח
מימון עצמי: 0.3 מיליון ש"ח

תל ערד, הצלת המקדש הישראלי
המיזם כולל הצלת המקדש בלב המצודה בראש התל אשר קרסה בשנים האחרונות, תוך הצלת מפעל המים הקדום, והכשרה מחדש של המקום לביקורים.
עלות המיזם: 1 מיליון ש"ח
מימון התכנית:0.7 מיליון ש"ח
מימון עצמי: 0.3 מיליון ש"ח

בית כנסת וחצר סניור, טבריה
המיזם כולל שיקום ראשוני של מתחם חצר סניור והסרת הסכנה מהמבנה בשלב זה.
בשלב הבא מתוכננת תכנית להכשרת המקום לשימוש הציבור אם באמצעות מוזיאון או לחילופין שימוש פרקטי תיירותי כגון מרכז הפיוט והשירה של טבריה.
עלות המיזם: 1.3 מיליון ש"ח
מימון התכנית:0.7 מיליון ש"ח
מימון עצמי: 0.6 מיליון ש"ח

תחנת הרכבת הישנה בצמח
המיזם כולל שימור מבני התחנה בצמח בשיתוף המכללה האזורית עמק הירדן. מבני התחנה יוסבו לפקולטה לחקלאות של המכללה ויהיו פתוחים לציבור כאתר ביקור.
המבנה האובאלי ייבחן כמרכז מידע ושילוח טיולים לכל אתרי המורשת בצפון.
עלות המיזם: מיליון ש"ח
מימון התכנית:מיליון ש"ח
מימון עצמי: מיליון ש"ח

חצר כנרת
המיזם כולל הקמת מתחם כניסה מסודר בו יימכרו כרטיסים ותתבצע פעילות כלכלית לתמיכת התפעול של האתר כך שאתר זה יעמוד באופן כלכלי טוב יותר. בשלבים הבאים - המשך הקמת המוזיאון.
עלות המיזם: מיליון ש"ח
מימון התכנית:מיליון ש"ח
מימון עצמי: מיליון ש"ח

רשת ארכיוני ישראל
המיזם כולל פרויקט משותף לגנזך ולספרייה הלאומית ולאיגוד הארכיונאים להקמת פורטל מורשת לאומי לארכיוני ישראל. מטרתו ליצור תשתית לאומית להנגשת חומר ארכיוני. זאת על בסיס אימוץ סטנדרטים לתיאור החומר הארכיוני והקמת תשתיות טכנולוגיות לאחסון ולשימור עותקים דיגיטליים של חומר ארכיוני ולהצגתו לציבור. הפורטל יתממשק בעתיד לפורטל המרכזי שתקים הספרייה הלאומית לקליטת תכנים נוספים שאינם ארכיוניים וכן יתממשק לאתר הגנזך.
בראש הפרויקט תעמוד וועדת היגוי המורכבת מהשחקנים הראשיים בתחום כגון גנז המדינה, איגוד הארכיונאים ועוד.
עלות המיזם: 15 מיליון ש"ח
מימון התכנית:10.5 מיליון ש"ח
מימון עצמי: 4.5 מיליון ש"ח
עלות המיזם משוערת. בשנה הקרובה יאושרו מיליון ש"ח מתקציב תכנית מורשת, למול 1.5 מיליון ש"ח במצ'ינג.

ארכיון מורשת המוסיקה הישראלית
המיזם כולל איסוף ותיעוד של חומר ארכיוני בתחום, איסוף ותיעוד של יצירות ממקורות מסחריים ורשתות משדרות, תיעוד בעל פה של יוצרים ומבצעים במוסיקה הישראלית ותיעוד יצירות בנות זמננו.
עלות המיזם: 5 מיליון ש"ח
מימון התכנית:2.5 מיליון ש"ח
מימון עצמי: 2.5 מיליון ש"ח

שמירת המגוון הביולוגי, צפרות
המיזם כולל פיתוח ניטור והעלאה למודעות הציבור של מורשת החי והצומח בארץ ישראל.
למעשה תכנית מורשת תשתלב בפרויקט מערכתי כולל כאשר תכנית מורשת תשקיע בהקמת מערכת ניטור ממוחשבת ונגישה לכל באינטרנט ופיתוח נושא הצפרות במעגן מיכאל.
עלות המיזם: 6 מיליון ש"ח
מימון התכנית:1.5 מיליון ש"ח
מימון עצמי: 4.5 מיליון ש"ח

העיר הנגלית אל העין, בשיתוף יד בן צבי
המיזם כולל הקמת מערכת מרכזית לנושא העיר הנגלית אל העין.
הקמת הפרויקט בארבע קהילות בשלב ראשון: קריית שמונה, ירוחם, ראש העין ושדרות.
עלות המיזם 2 מיליון ש"ח
מימון התכנית:1.3 מיליון ש"ח
מימון עצמי: 0.7 מיליון ש"ח