הפורטל הישראלי לחקלאות טבע וסביבה


החורף הגיע ואיתו הורדים חשופי השורש


בחורף הורדים נכנסים לתרדמת, וזה הזמן הנכון להוציאם מהשדה ולשווקם לגינה הפרטית או הציבורית. בעונה הזו ניתן לקנות אותם כאשר השורשים שלהם חשופים לגמרי והענפים גזומים ללא עלים ופרחים. לאלו מבניכם שעדיין לא מכירים את המונח 'חשופי שורש' הנה כל מה שצריך לדעת כדי לשתול כבר החורף ורדים

איילת מילר, משתלת ורדים קרן צור  26-12-2013

ורד מזן ''מקסים''- כלאי תה, צילום: ענבל לוריה

החורף שחיכינו לו כל כך הרבה הגיע ויחד איתו מתחילה העונה של הורדים חשופי השורש. לאלו מבניכם שעדיין לא מכירים את המונח "חשופי שורש" להלן כל מה שצריך לדעת כדי לשתול כבר החורף ורדים.

מהם ורדים חשופי שורש?
בחורף הורדים נכנסים לתרדמת, וזה הזמן הנכון להוציאם מהשדה ולשווקם לגינה הפרטית או הציבורית. כאשר הורדים בתרדמת ניתן לקנות אותם לא שתולים, כאשר השורשים שלהם חשופים לגמרי והענפים גזומים ללא עלים ופרחים. בצורת שיווק זו מקובל לקרוא לורד "חשוף שורש" או "גלוי שורש".

קצת היסטוריה
בעבר היה מקובל לשתול ורדים רק בחורף, כאשר הם נמכרו כחשופי שורש. הגננים חיכו במשך כל השנה לשתילים חשופי שורש. בשנים האחרונות, עם השינוי המתרחש בשוק הגינות הפרטיות, עלתה הדרישה מצד בעלי הגינות לקבל מהמשתלה שתיל גדול ובוגר שיכול לפרוח אצלם בגינה כבר ביום השתילה. משתלות רבות החלו לשתול ורדים חשופי שורש במיכלים ולמכור אותם במהלך כל השנה כשתילים בוגרים ומפותחים. כיום ניתן לרכוש ורדים במיכלים בגדלים שונים לאורך כל השנה ולשתול ורדים אפילו בשיא הקיץ (אופן השתילה של ורדים הנמכרים במיכלים הוא שונה מאופן השתילה של ורדים חשופי שורש).

יתרונות הורדים חשופי השורש

היתרון המרכזי בורדים חשופי שורש, לעומת ורדים הנמכרים במיכלים, הוא שבזמן הקניה ניתן לראות את השתיל כולו ולבחון את מערכת השורשים שלו. כמו כן, השתילה היא פשוטה יחסית כיוון שאין סכנה לפגיעה בגוש השורשים של הורד. יתרון נוסף הוא המחיר, שתילים חשופי שורש נמכרים במחיר נמוך יותר מאשר השתילים המשווקים בעציצים כיוון שזמן הגידול שלהם במשתלה הוא קצר יותר והלקוח לא משלם על המיכל ואדמת השתילה.


ורד חשוף שורש וורד ארוז, צילום: אילן קרן צור

יחד עם זאת, כאשר רוכשים ורדים חשופי שורש יש לשים לב שהשתילים רגישים יותר להתייבשות משתילים המשווקים בעציצים ולכן יש להקפיד לשמור על לחות השורשים עד למועד השתילה. רצוי להכין את הקרקע מראש, לשתול את השתילים זמן קצר לאחר הקניה ולהקפיד על השקיה סדירה של השתילים עד לסיום תהליך הקליטה שלהם.

דגשים בעת קניית ורדים חשופי שורש
מומלץ לבחון את השתיל לפני הקנייה: לבדוק את שלמות מערכת השורשים שלו ואת גוון הענפים. מספר ועובי הענפים אינם תמיד מעידים על איכות השתיל כיוון שלזנים שונים יש מספר ענפים שונה ועובי ענפים שונה. יש לבדוק את השתיל ולראות שאינו יבש ושהוא נשמר בלחות עד למועד הקניה. אין לקנות ורדים חשופי שורש לאחר סיום החורף.

ורדים ארוזים

ורדים חשופי שורש משווקים גם כאשר הם ארוזים בשקית עם תערובת שתילה, שעווה על קצוות הענפים ותמונה צבעונית. מטרת השקית, התערובת והשעווה היא לשמר את לחות השתיל ולהאריך את חיי המדף שלו. בעת הקניה של ורדים ארוזים יש לבדוק שתוכן השקית לח ואין ענפים יבשים.
גם בורדים ארוזים יש להקפיד לשמור על לחות השתילים ומומלץ למהר לשתול אותם ככל הניתן, לפי הוראות השתילה בגב השקית.

פרטים נוספים, הוראות שתילה וקטלוג צבעוני ניתן למצוא באתר משתלת ורדים קרן צור


צילום: משתלת ורדים קרן צור

» רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו אלינו לפייסבוק