הפורטל הישראלי לחקלאות טבע וסביבה


כל אחד והגינה שלו


גם אם אין לכם בית פרטי, זו לא סיבה לוותר על החלום של גינה פורחת, פינות ישיבה וציפורים מצייצות. בתכנון נכון, ניתן לעצב גינה לתפארת כמעט בכל דירה עם מרפסת או גג

מערכת פורטל החקלאות  20-10-2013

צילום: יח''צ

בתכנון נכון ניתן לטפח גינות גג לתפארת. ההבדל המהותי בין גינת קרקע לגינת גג היא שעל הגג יש לדאוג למכלים, מצע שתילה ופתרון לעודפי המים שלא יכתימו את הריצוף. כמו בכל גינה גם כאן יש להקפיד על הנוסחה "הצמח הנכון במקום הנכון" ולשתול תוך התייחסות לכמויות השמש והקרינה, עוצמת הרוח והאקלים.

בבואנו לתכנן את גינת הגג ניתן לשלב בה פינת אכילה, גריל, כיור, בריכת ספא, ארונות שירות, אלמנטים של מים, נדנדה, אזורי משחק ופינות התרגעות, שאותם ניתן להגביה באמצעות במה ומזרנים. את השטח ניתן להצל בצורות שונות.

לדברי עופר פאול ממשתלת הסוכה-בית ירוק בכפר אז"ר, למיכלים שנבחר ישנה חשיבות מרובה בסגנון הגג. על המיכלים להיות באיכות גבוהה שלא יתפוררו מההשקיה החוזרת ויעמדו בלחץ שיוצרים השורשים המתעבים. אפשרות נוספת היא שימוש בכדי שתילה המעוצבים בהתאם לעיצוב הכללי של הבית ולחזקו גם בגינה. במשתלות ניתן למצוא כדים בסגנונות שונים - מודרני, טוסקנה, קלאסי, מרוקאי, יפני וכו, רק לבוא ולבחור.

יש לחבר לכל כלי שתילה בגג מכלול ניקוז שתפקידו לסלק את עודפי המים למרזב. לאלו שבחרו להניח בגג רצפת "דק" ניתן להצניע תחתיו את מערכות הניקוז או להסתירן על ידי תעלות סגורות.

אחת הבעיות בגינות גג היא חוסר הפרטיות מגגות השכנים, בניית גידור נעשית בדרך כלל מתוך מניעים בטיחותיים ולכן היא אינה שומרת על הפרטיות כמו גדרות בחצרות. וואן וונדי מרשת משתלות וונדי מציע להתקין תוספת לגדרות. פתרון קל, עמיד ויעיל הן גדרות פלסטיק במראה אסתטי של עץ הקלות להתקנה ואינן דורשת אנשי מקצוע או ציוד מיוחד.

ליהנות מהגן לאורך כל השנה

שוני ענדא, האגרונום של משתלת הסוכה בית ירוק בכפר אז"ר, מציין כי מרבית הבקשות של בעלי גנים צמודי קרקע הם לצמחים רב שנתיים. לרוב חובבי הגינון יש פנטזיה משותפת לצמחים שפורחים כל השנה וניתן לגדלם כסוג של גינה חד פעמית, בסגנון של לשתול ולשכוח. ''צר לי לאכזב אבל דבר כזה לא קיים ובלתי אפשרי'' אומר עדנא ומסביר כי הצמחים מתחלקים לקבוצות שונות שפריחתם מושפעת מכמות שעות האור - חלק מתחילים לפרוח כאשר שעות האור מתקצרות ואחרים כשהן מתארכות. אין צמח שפורח לאורך כל השנה וגם במעבדות הבוטניות ליצור זני צמחים חדשים לא מצליחים לפתח זן שיענה על הדרישה.

הדבר הקרוב ביותר לפריחה בלתי פוסקת הם הצמחים הרב שנתיים, שבתנאים נכונים מחזיקים בגוון ירוק עז לאורך כל השנה. אם נשלב בחוכמה בין זנים שונים, נוכל ליצור רצף של פריחות כשכל צמח מתחיל לפרוח כששכנו מסיים את העונה. ניתן לתכנן את רצף הפריחות על ידי שימוש בזנים רב שנתיים קלאסיים מסוגי שיחים או בני שיחים. הם בחירה טובה בצמחים המשלבים תקופות פריחה ועם זאת שומרים על מראה ירוק לאורך כל השנה ומתקיימים כרגיל מבלי להיכנס לתרדמת.

טרם השתילה ובעת התכנון קחו בחשבון שבדרך כלל לא מומלץ לשתול צמחים רב שנתיים באדנית, מאחר וכמות האדמה המוגבלת בעציץ לא מאפשרת התפתחות תקינה של השורשים והם לא מתפקדים כראוי. נצלו את העובדה שיש לכם גינת קרקע.

בכדי להתאים את ציפיותינו מהגן, עלינו לזכור שאת ההשקעה בתחזוקה שלו, אפשר להשוות להשקעה בתחזוקת הבית. כמו בבית, גם בגינה יש רוטינת טיפוח שצריך ללמוד אותה. הכינו עצמכם להשקיות חוזרות, דישון. זכרו שכמעט כל הצמחים אוהבים קומפוסט ויש להעשיר ולהזין את הרכב הקרקע.

גינון בצל מצוקת הנדל"ן

גינה פרטית מאפשרת ליהנות מישיבה רגועה, אך איכות חיים זו מתרחקת ככל ששוק הנדל"ן מתרחב. המצב בערים הצפופות דוחף את חובבי הגינון לנצל את המרפסות כדי להגשים את חלום הגינה הפרטית במרפסות שהופכות לחלקת גינון קטנה.

וואן וונדי מרשת משתלות וונדי, ממליץ לתושבי הערים לנצל את גובה המרפסת שמצוי בשפע לעומת שטחי האורך והרוחב המוגבלים. שתילת צמחים על גינת קיר אנכית מאפשרת לגדל את מרבית סוגי הצמחים במיכלים מיוחדים המווסתים את ההשקיה ומנקזים עודפי מים. בעבר כיסוי הקירות נעשה רק על ידי צמחים מטפסים, אך טכנולוגיות הגינון החדשות מאפשרות ליצור על קירות סביבת גידול בריאה לשורשי הצמחים. שתילה צפופה בטכניקה זו תיצרו מראה של קיר צומח. במשתלת וונדי בשילת (ליד מודיעין) הוקמה גינת קיר ענקית שעומדת להתרשמות המבקרים על שטח של 3 מטר גובה ו-5 מטר רוחב, ניתן לקבל במקום הדרכה וייעוץ.

כדי להגביר את תחושת הטבע, וונדי ממליץ על משיכת ציפורי בר למרפסת או לגלל, על ידי יצירת תנאים אופטימאליים לקינון, שכוללים הצבת כלי מים והקפדה על החלפתם בכל יום, תליית מתקן האכלה לציפורים שנמלא בתערובת זרעונים ומיקומה על גדר או מעקה המרפסת, כדי שתהיה גלויה לציפורים באזור. ואף הצבת תיבות קינון על קירות המרפסת. חשוב לזכור שאירוח ציפורים אינו מומלץ לבית שגדל בו חתול. משחקי הציד במרפסת יכולים להיות מסוכנים לחתול ולציפורים.

צמחי התבלין אינם דורשים שטח רחב לגידול ולכן אפשר לגדלם במרפסת. ''למעשה להקמת אוסף צמחי תבלין בסיסי אפשר להסתפק באדנית אחת בלבד'' אומר מני שדמי ממשתלות חישתיל. לבעלי מרפסות פתוחות מומלץ לגדל את התבלינים לצד הקיר, כדי לספק להם הגנה מפני רוחות. הסוגים המתאימים לשתילה בתקופת הקיץ הם בזיליקום, נענע, לואיזה, מרווה, אורגנו, טימין וטרגון. יש להקפיד על הפרדה באדניות בין התבלינים השתלטניים כמו המרווה והנענע. סוגים אלו יתפשטו על שטח הגידול וידכאו את צמיחת יתר התבלינים. זכרו שמומלץ להשקות את התבלינים פעם עד פעמיים בשבוע ולא יותר, עודף מים יכול להזיק ואף להרוג אותם.

» רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו אלינו לפייסבוק