הפורטל הישראלי לחקלאות טבע וסביבה


מפסיקים לרסס בכימיקלים: תכשיר טבעי לגינה ולאדניות


הפיתוח הישראלי 'תמר טק' מורכב מקוקטייל של שמנים טבעיים מאפשר להגן על הצמחייה בגינה, בבית ובמשרד. התכשיר שהוא 100% טבעי, יעיל נגד מגוון רחב של מזיקים, נגד מחלת העלים קימחון ומתאים להדברה בעצים, פרחים, שיחים, דשא, גינות ירק וצמחי תבלין באדניות

מערכת פורטל החקלאות  28-08-2013

צילום: שלומית קידר - הפורטל לחקלאות טבע וסביבה

המלחמה במזיקים היא משימה קשה לעוסקים בגינון. מי שמשאיר את הצמחים ללא הגנה עלול לאבד אותם במוקדם או במאוחר ובינתיים הוא חולק את גינתו או את האדניות עם חרקים ומזיקים שונים.

רבים משתמשים בחומרי הדברה כימיים, אך הם מסכנים את בריאות המשפחה שלנו וחיות הבית. קבוצות רגישות כמו ילדים שמשחקים בגינה או נשים בהריון, חשופות לאינספור סכנות מאותם חומרים. החשש גדול במיוחד למי שמגדלים תבלינים או ירקות למאכל כתחביב, והחומרים המזיקים עלולים להגיע לצלחת שלהם.

» רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו אלינו לפייסבוק

זוג מפתחים ישראלים, אלמוג יעיש ואורי יפה, פיתחו תחליב הדברה בשם "תמר טק" שעשוי מקוקטייל של שמנים טבעיים שאותם פיתחו הצמחים בתהליך האבולוציוני כדי להגן על עצמם מפני מזיקים. ההרכב של השמנים נשמר בסודיות, אך הם אינם מסוכנים כלל לאדם וחלקם אף משמשים למאכל.

החומר נוסה במשך מספר שנים בגידולים חקלאיים בתנאים קשים של הטבע וקיבל את אישורי משרד החקלאות לאחר בדיקות בשיתוף מינהל המחקר החקלאי - מכון וולקני. כעת פותחה לראשונה גרסה לגננים באריזות קמעונאיות. התכשיר יעיל נגד מגוון רחב של מזיקים, נגד מחלת העלים קימחון ומתאים להדברה בעצים, פרחים, שיחים, דשא, גינות ירק פרטיות ואדניות תבלין.

"תמר טק" נמכר במרכז הגינון ''אפיק רמות'' בהוד השרון ובהמשך יורחב השיווק לנקודות נוספות ברחבי הארץ.