הפורטל הישראלי לחקלאות טבע וסביבה


חדש: לואיזה מתוקה להמתקה טבעית


עליה של הלואיזה אידיאלים להמתקה טבעית ועדינה של משקאות ותבשילים והיא יכולה להוות תחליף לסוכר וממתיקים מלאכותיים אחרים. ניתן להשיג עכשיו במרכזי הגינון ברחבי הארץ לגידול עצמי

מערכת פורטל החקלאות  22-5-2013
בשורה לחובבי המזון הטבעי. תאגיד משתלות חישתיל, מגדלי צמחי התבלין והנוי הגדולים בישראל, משיקים את הלואיזה המתוקה, הנמכרת במרכזי הגינון ברחבי הארץ לגידול עצמי. עליה של הלואיזה אידיאלים להמתקה טבעית ועדינה של משקאות ותבשילים והיא יכולה להוות תחליף לסוכר וממתיקים מלאכותיים אחרים.

מוצא הצמח במרכז אמריקה במדינות ניקרגואה ומקסיקו, שם היא מוכרת בשמה הלועזי ליפיה דולציס. היא גדלה באקלים חמים ולח בחשיפה מלאה לשמש ולכן מתאימה לקיץ הישראלי. האצטקים השתמשו בלואיזה המתוקה כממתיק לבישול וכצמח מרפא המסייע לטיפול בשיעולים, הצטננות, ברונכיטיס ואסטמה.

» רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו אלינו לפייסבוק

הלואיזה המתוקה היא צמח זוחל רב שנתי שמשתרע ומכסה שטח של מטר רבוע בתוך שנה ממועד השתילה. צבע עלי הצמח ירוק כהה ובאביב הלואיזה המתוקה מתכסה כולה בפרחים קטנים לבנים המתפתחים בהדרגה לצורת חרוט מיוחדת. מומלץ לדשן את הצמח בסוף החורף ובמשך כל הקיץ, בכדי ליהנות מצימוח בריא ויפה. הלואיזה המתוקה מומלצת לגידול באדניות או סלים תלויים.

את עלי הלואיזה המתוקה מוצע לרסק בבלנדר ולשמור בצנצנת סגורה במקרר. ניתן להשתמש כממתיק בכמות של כפית או יותר לפי הטעם.

מידע על צמחי הנוי והתבלין של חישתיל ניתן למצוא באתר ובעמוד הפייסבוק.