הפורטל הישראלי לחקלאות טבע וסביבה


בזיליקום טרי - מעכשיו גם על עץ הבונסאי


בזיל הבונסאי פותח ע''י משתלות חישתיל בטכנולוגיה של הרכבת הצמח על גבי כנה. התוצאה היא צמח חזק בעל טעם ייחודי וכושר התחדשות משופר גם לאחר קטיף העלים. הוא אינו עוצר מצימוח עלי התבלין ופעיל בכל העונות. הודות לעמידותו הגבוהה מפני מחלות ופגעי אקלים, הבזיל אינו נזקק לשימוש בחומרי הדברה

מערכת פורטל החקלאות  18-10-2013
מי אמר שתבלינים לא גדלים על העצים? משתלות חישתיל, מגדלי ויצואני צמחי הנוי והחקלאות הגדולים בישראל שפיתחו את מוצר הבזיל בונסאי, משווקים אותו בימים אלה גם לשוק האמריקאי.

בזיל הבונסאי מיוצר בטכנולוגיה יחודית של הרכבת צמח הבזיליקום על גבי כנה - מערכת שורשים חזקה של צמח אחר. התוצאה היא צמח חזק בעל טעם ייחודי וכושר התחדשות משופר גם לאחר קטיף העלים. הוא אינו עוצר מצימוח עלי התבלין ופעיל בכל העונות. הודות לעמידותו הגבוהה מפני מחלות ופגעי אקלים, הבזיל אינו נזקק לשימוש בחומרי הדברה, כך שמי שמגדל אותו יכול להנות מתבלין זמין, נקי ובריא.

עלי עץ הבזיל ארומטיים וטעימים במיוחד ויכולים להעשיר כל סלט, מרק ותבשיל. בקיץ העץ מתקשט בפרחים לבנים יפים. מומלץ לגדל את הבזיל בונסאי עם חשיפה לשמש, אך גם חדר מואר בטמפרטורה של מעל 6 מעלות יתאים לכך. בערבים קרים ובתקופת החורף כדאי להכניס אותו לתוך הבית או לחלל מחומם אחר.

חישתיל מייצאת בחודשים האחרונים את עץ הבזיל לשוק חובבי הגינון באירופה, ועכשיו גם בארה''ב. תחום חקלאות ההובי מפותח מאוד בחו''ל והמגדלים מחפשים צמחים מעניינים מבחינת המראה והשימוש הקולינרי שלהם, בד בבד עם צמצום עד ביטול מוחלט של השימוש בחומרי הדברה.

עץ הבזיל יכול להמשיך לצמוח במשך מספר שנים ולהוציא עלים במשך כל עונות השנה. כיסוח העלים אינו מזיק לעץ, לעומת שיחי בזיל שעלולים להיפגע מקטיף יתר. המלצת חישתיל היא לקצוץ את העלים מדי פעם - אך לא יותר משליש מהנוף בכל פעם. עץ הבזיל מתאים לגידול בחממת נוי או בשטח חיצוני בהתאם לעונה.