הפורטל הישראלי לחקלאות טבע וסביבה


פרדס שלם על עץ אחד


עץ שמניב לימונים, אשכוליות, תפוזים, קלמנטינות ופומלו הוא פתרון אידיאלי לבעלי גינות קטנות. במרכז ההדרכה חממית בבית יצחק לומדים כיצד לגדל פירות וירקות בשטח מצומצם עם שפע של יבול

מערכת פורטל החקלאות  26-1-2012
אוהבים פירות הדר אבל יש לכם גינה קטנה ? מקום זו לא הבעיה. גם אתם יכולים לגדל מגוון רחב של פירות הדר ולהנות מאספקה שוטפת וטריה של לימונים, אשכוליות, תפוזים, קלמנטינות ופומלו.

אז איך עושים את זה ? האגרונום אהרון ברגר ממרכז ההדרכה חממית לחקלאות וגינון ביתי, מסביר כי ניתן לגדל פרדס שלם על עץ אחד באמצעות תהליך הרכבה - חיבור ענפים של זנים שונים של פירות הדר על עץ קיים. אפשר לעשות שילובים של ענפים כיד הדמיון הטובה עליכם בהתאם לגודל ולצבעים של הפירות ואף להחליף זנים בעתיד בתהליך מחודש של הרכבה. בבחירת זני הפירות שמורכבים על העץ ניתן לבחור בזנים עם מועד הבשלה שונה, כך שניצור אספקת פירות רציפה לאורך כל העונה.

כל ענף מתפתח על פי הזן המקורי- עצי לימון מתפרעים, תפוזים גדלים יותר מסודר ואילו ענפי הקלמנטינות בדרך כלל נמוכים. כל אחד מזני ההדרים פורח בדרך שונה, במועד אחר ובריחות שונים. כך נוצר בעונת האביב ריח משכר וייחודי של פריחת הדרים שהופך את האירוח והישיבה בגינה לחוויה יוצאת דופן.

מרכז ההדרכה חממית בבית יצחק עוסק בהעברת סדנאות והשתלמויות בתחום הגינון והחקלאות הביתית עם התנסות מעשית. הקורסים מאפשרים ללמוד בזמן קצר כיצד לגדל לבד צמחי נוי, פירות, ירקות ותבלינים, להנות מאספקה שוטפת וטריה של תוצרת טריה לעצמם, בני משפחה וידידים ולזכות בתחביב מספק לשעות הפנאי.

אחד העקרונות בסדנאות הוא השימוש בשילוב של שיטות מתקדמות להקמת גינה פורחת בשטח מצומצם זמין בגינה, בגג או בגינה קהילתית המאפשרות לקבל שפע של פירות וירקות, יחד עם שימוש מצומצם בחומרים מלאכותיים. הקורסים מלווים בהתנסות מעשית בחלקות הדרכה שמאפשרים הפנמה מהירה ויישום של החומר הנלמד.

מידע על תוכניות ההדרכה של חממית לגינון וחקלאות ביתית בטל: 09-8825666 ובאתר