הפורטל הישראלי לחקלאות טבע וסביבה


הסתיו כבר כאן: כיצד להערך בגינה לקראת החורף


רוב הצמחים בגינה נכנסים ל''תרדמה'' בעונת החורף, עד לאביב. כדי להרוויח את מופעי הפריחה המרהיבים של הסתיו, ולהכין את הגינה לקראת החורף, יש לבצע מספר מהלכים שיעזרו לנו להפיק את המיטב מגינתנו. לחן בין ממשתלות יגור, מפרט צעד אחר צעד כיצד להיערך לבוא החורף בגינה

לחן בין, משתלות יגור  2-10-2012


זה הסתיו עם הענן... זהו חברים, הסתיו כבר כאן. גם הצמחים בגינה חיכו בקוצר רוח לאנחת הרווחה המלווה את תום עונת הקיץ ואת בואם של ימי הסתיו הקרירים יותר וגשמי החורף, שנקווה שיביא לנו משקעים רבים השנה.

הסתיו הנו "שירת הברבור" של רוב הגינה לפני כניסתה אל החורף, בו היא נכנסת ל"תרדמה" עד בוא האביב. על מנת להרוויח את מופעי הפריחה המרהיבים של הסתיו, כמו גם להכין את הגינה לקראת החורף על בעיותיו, יש לבצע מספר מהלכים שיעזרו לנו להפיק את המיטב מגינתנו. לחן בין, מנכ"ל משתלות יגור, מרכז הגינון הגדול בצפון, מפרט צעד אחר צעד איך להיערך לבוא החורף בגינה:

קרקע

השקיות הקיץ והחום התמידי, גרמו בין השאר לכך שהאדמה התקשתה ונהייתה מעט סגורה למעבר חמצן. יש צורך להפוך את האדמה ולאווררה, על מנת לחדשה ולטייבה. לאחר אוורור האדמה, רצוי מאוד לפזר קומפוסט ביחס של 10ל' למטר רבוע, על מנת לספק לצמחיה מזון לקראת החורף. ניתן גם לפזר קומפוסט באופן פרטני לכל צמח, אך בכל מקרה יש להקפיד להצניעו אחרת הוא לא יתפרק ולא יהיה זמין לצמח.

לאחר בירוא העשבייה שנותרה מהקיץ, יש לפזר חומר מונע נביטה מאחר ובחורף, עקב אספקת המים שכולנו תקווה שתהיה מבורכת, הופעת העשבים שכיחה. חשוב מאוד לזכור לפזר את מונעי הנביטה אך ורק במקומות אשר אינם מיועדים לזריעה.

המדשאה

גם המדשאה, כמו הגינה, התעייפה מעט בחדשי הקיץ ויש להעניק לה יחס וטיפול מתאימים. לאחר שהשתמש במאגרי המזון שניתנו לו באביב, יש להזין את הדשא מחדש, על ידי פיזור דשן סתווי (רצוי באמצעות מדשנת) על כל שטחו. כמו לאחר פיזור הדשן, יש להשקות את הדשא על מנת שהדשן יירד מהעלים ויגיע לאדמה שם יתפרק ויהפוך זמין לצמח.

גם פיזור קומפוסט על גבי הדשא הינה פעולה מומלצת, אך יש לזכור שלאחר הפיזור, הדשא יהיה פחות "ידידותי" וזמין, הן בגלל הריח והן בגלל הבוץ והלכלוך. את הקומפוסט חשוב לפזר מספיק זמן לפני הגעתו של החורף, כיוון שאז הדשא נכנס לתרדמה ופיזור הקומפוסט יהיה חסר ערך.

באופן טבעי, כמויות ההשקיה בסתיו מצטמצמות, אך זאת רק במידה ואכן הטמפרטורות ירדו ואין חמסינים, האופייניים לסוף הקיץ.

כיסוח : בסתיו יש להימנע מכיסוח נמוך שיחשוף את הצימוח הצעיר ללילות והבקרים בהם הטמפ' נמוכה ועלולה להזיק לצימוח. כמו כן אם תכננתם הנחת משטחי דשא חדשים או משלימים, זה הזמן לסיים את העבודה כדי להבטיח קליטה מיטבית לפני החורף.

מזיקים

הופעת מזיקים בסוף הקיץ ותחילתו של הסתיו שכיחה מאוד, בעיקר אודות לעבודות חקלאיות הנעשות בתקופה זו. המזיקים אשר בהם אתם עלולים לפגוש הם בעיקר סוגים של כנימות רכות, מיני עש ופרפרים, בהם "פרודניה", ו"אגרוטיס" העלולים להופיע בדשא. אי לכך יש להיות מוכנים עם חומרי הדברה שונים. ככלל, מומלץ לרסס את הצמח רק כאשר נראות פגיעות באמירי הצמח, כיוון שפגיעה כזו עלולה לפגוע בהתפתחות עתידית.

גיזום

כאמור, בעונת הסתיו ישנם מופעי פריחה מרהיבים של צמחים רבים, ביניהם- גרניום, חרציות, ורדים, לויקופיליום ועוד. אחת ממטרות הגיזום, היא הסרת הפרחים היבשים שנותרו מהקיץ ו"ניקוי" הצמח לקראת פריחות הסתיו. הדבר בולט מאוד בעדעדים, מינים של לוונדר, מרוות לסוגיהן וצמחי תבלין נוספים.

בעצים ובשיחים גדולים הגיזום מהווה תשתית לצמוח החדש שיופיע באביב. בעצי הפרי הנשירים ייעשה הגיזום על מנת "לפתוח" את פנים העץ ולאפשר חדירה של שמש אל מרכזו, מה שיעודד צימוח באביב. יש ונצטרך לחזור על גיזום זה גם בסופו של החורף. את עצי נוי נגזום על מנת לבצע "סניטציה" של העץ, משמע- ניקוי ענפים יבשים, פינוי ענפים שצמיחתם מפריע לענפים אחרים, ובנוסף הורדה של ענפים פגועים, סדוקים או כאלה העלולים להיפגע בחורף ובכך להזיק לעץ כולו.

שתילה

לאחר שסיימנו את תחזוקת הצמחים הקיימים ותשתית הגינה, הגיע הזמן לרענון ושתילה. עונת הסתיו מצוינת לשתילה של צמחים שונים ולנטיעה של עצים. הירידה בטמפרטורות, מאפשרת לצמחים הקלטות נוחה וקלה יותר. כמו כן, שתילה בעונת המעבר מאפשרת לצמח להתבסס ו"להתכונן" לקראת החורף על מגוון בעיותיו.

לא מומלץ לשתול צמחים אשר ידועים ברגישותם לקור כגון: אלמוגן, צאלון, סיגלון, מטפסי הצל (מנדביליה /דפלדניה), בוגונביליות, טרופיים למיניהם וכו'). המומלצים לשתילה הם הציפורנים, גרניום, מרוות, לוונדרים, וכמובן העונתיים של החורף כמו אמנון ותמר, צפורני- חתול, נמסיה, סלסלי כסף, לוע- ארי, מנתור, לובליה וכו'. שתילה מוקדמת של צמחים אלה, תאריך את משך פריחתם אל תחילת הקיץ. הסתיו הוא גם הזמן להטמנת הפקעות האהובות עלינו, כל אחד והעדפותיו.

העצים שכדאי לנטוע הם ההדרים למיניהם ועצי נוי שאינם רגישים לקור - מילה ירוקת עד, פיקוסים וכדומה וכמובן עצים כמו כליל החורש, אלון, חרוב ושאר עצי ארץ ישראל.

חודש אוקטובר הוא הזמן לזרוע את פרחי האביב - פשתה, אפונה ריחנית, כובע נזיר, דלפיניום חד שנתי, אשולציה ועוד. את פרחי הבר המקסימים (פרגים, תורמוסים, כוכבנים) יש לזרוע מעט מאוחר יותר וכך גם זרעי הירקות החורפיים- מלפפון, עגבנייה, חסה, כרובית וגזר.

חשוב מאוד לזכור שהטבע, כמו גם הגינה, אינם מתחשבים בשמותיהם של החודשים וכל עניינם הוא במזג האוויר - טמפרטורות, עוצמות קרינה וגשמים. לכן, כאשר הנכם ניגשים להכנת הגינה לסתיו, שימו לב שאכן מזג- האוויר התקרר והפך יציב.* משתלות יגור, בכניסה לקיבוץ יגור, הינן מרכז הגינון הגדול בצפון. טלפון: 04-9848108