הפורטל הישראלי לחקלאות טבע וסביבה


פקעות חורף-אביב בגינה


לבלוב ופריחת הפקעות בגינה לאורך החורף והאביב משובבים את ליבנו והשילוב עם שאר הצמחיה נותן מופע של התחדשות ומראה טבעי בגינה. עכשיו הזמן להתכונן לעונת השתילה, שמתחילה באוקטובר. נוכל לשתול את הפקעות באדמה בגינה, במסלעות, וכמובן במיכלים

עולם הגן - משתלות וונדי  23-9-2011
הפקעות כבר נמצאות על המדפים במשתלות, וזה הזמן להתכונן לקראת עונת השתילה. פריחת הפקעות בגינה לאורך החורף והאביב משובבת את ליבנו ושילוב הפרחים עם שאר הצמחיה נותן מופע של התחדשות ומראה טבעי בגינה.

הפקעות צצות מתחילת החורף בגינה בתחילה כעלים בלבד ואחר כך פורחות בהתאם לזמנן ולמזג האוויר כמובן. את הפקעות נשתול באדמה בגינה, במסלעות, כבודדים ובקבוצות וכמובן במיכלים.

אז מה נוכל לשלב בגינה ? חצבים ואמריליס בלדונה שפורחים בסתיו, רקפות שמתאימות מאוד במסלעות ונותנות מראה טבעי, ספקרסיס ופרזיות עם עמודי פריחה די גבוהים בשלל צבעים נפלאים באביב, אירוסים, נרקיסים, צבעונים וכמובן נוריות וכלניות שפורחות באביב בשלל צבעים לזמן רב אם מזג האויר לא מתעתע בנו בחמסינים כבדים בתחילת האביב.

ישנן גם פקעות מיוחדות ונדירות יותר כמו סייפנים למיניהם, דוביניה, רומוליאה, גיזוריזה ובביאנה בצבעים שונים, למי שאוהב לחדש ולהתחדש, הן קצת פחות קלות לגידול.

ומה לגבי הטיפול ? הבצל והפקעות מכילים את מלאי המזון הדרוש ליצירת העלים והפרח לפיכך אין צורך בטיפול רב להצלחת הגידול. יש לדאוג לזיבול ואיוורור הקרקע והשקיה מועטה עד בוא הגשמים. חלק ההפקעות והבצלים צריכים טיפול מקדים לפני השתילה, הצבעונים צריכים להיות מאוחסנים בקירור מס' שבועות לפני השתילה, כלניות ונוריות צריך להשרות במים למספר שעות.

עונת השתילה היא בין החודשים אוקטובר-דצמבר והפריחה בעיקרה באביב לכן חשוב לשתול בזמן, כיוון שמאוחר מדי הצמחים ישארו קטנים ועצמת פריחתם תקטן, עם גמר הפריחה אפשר להוציא את הפקעות מהקרקע לאחר נבילת העלים ולשמרם במקום חשוך ויבש עד העונה הבאה. אם נשאירם בקרקע ונמשיך להשקות בקיץ, חלקם ירקבו וחלקם ישובו בשנה הבאה.

בהצלחה!

--------------
הכתבה באדיבות משתלות וונדי