הפורטל הישראלי לחקלאות טבע וסביבה


מרכז המבקרים חממית - חממות ביתיות ומיחזור


החממה הביתית מאפשרת שליטה וויסות של תנאי האקלים, האור והמים, ויש לה חשיבות רבה לגבי צמחים רגישים ושתילים צעירים בשלב הקריטי של התפתחותם. במרכז המבקרים הראשון מסוגו והגדול בישראל, תוכלו ללמוד על גידול צמחי נוי וירקות בחממה ביתית. במקום גם תצוגה של מכשירי קומפוסט למיחזור פסולת אורגנית והפיכתה לקומפוסט לגינה. המרכז נגיש ומתאים לבעלי צרכים מיוחדים

מערכת פורטל החקלאות  19-8-2011
חממית, המרכז הישראלי לחממות ביתיות ומיחזור פסולת אורגנית, פתחה מרכז מבקרים ראשון מסוגו בארץ במושב בית יצחק הסמוך לנתניה.

האתר בנוי כגינת הדגמה שניתן לסייר בה וללמוד איך מגדלים צמחי נוי וירקות בחממות ביתיות לימודיות וטיפוליות, במגוון גדלים וסוגי כיסויים. בחממות משולבות המערכות הנלוות לשמירה וטיפוח הצמחים - בקרת לחות וטמפרטורות, טיהור מים להשקיה, שולחנות מחוממים, טפטפות, השקיה בערפל, תאורה, אוורור ומזרונים לחים לצינון. לצד החממות תצוגה של מכשירי קומפוסט למיחזור פסולת אורגנית והפיכתה לקומפוסט לגינה.

בשנים האחרונות גוברת ההתעניינות בישראל בחממות נוי מצד בעלי גינות פרטיות, בתי ספר, מתנ"סים ובתי אבות, אולם עדיין קיים פער עצום בינינו לבין מדינות אירופה וצפון אמריקה. אחד מיעדי המרכז החדש הוא להציג את יתרונות הגידול בחממה בטיפוח פרחים, צמחי תבלין וירקות.

מיכה נווה, מנכ''ל חממית, אומר כי רבים נופלים קרבן לאמונה שבארץ חמה יחסית כמו ישראל, אין צורך בהגנה על צמחי הנוי. די במספר ימים או אף שעות של אירוע קור, כפי שקורה לעיתים בחורף באזורים שונים, כדי להוריד לטמיון השקעה רבת שנים. החממה הביתית מאפשרת שליטה וויסות של הטמפרטורות, הלחות, שעות האור ועוצמתו וכמויות ההשקיה. יש לה חשיבות רבה לגבי צמחים רגישים ושתילים צעירים בשלב הקריטי של התפתחותם. חלק מהחממות מתאימות גם כפינת ישיבה נעימה בחיק הטבע.

במרכז המבקרים שבילים רחבים ומרוצפים והוא נגיש בקלות ובנוחות לבעלי צרכים מיוחדים ומשפחות עם עגלות ילדים. בעלי עגלות יכולים להיכנס לתוך החממות ולטפל בקלות בצמחים שנמצאים בהישג יד במדף נמוך, דבר הגורם אושר וסיפוק רב למי שנאלצו במשך שנים להימנע בעל כורחם מעיסוק בתחביב בתחום הנוי.

מרכז המבקרים בסמטת הצבר במושב בית יצחק, פתוח בכל שעות היום. הכניסה ללא תשלום.
פרטים בטלפון: 09-8825666 ובאתר