הפורטל הישראלי לחקלאות טבע וסביבה


עצי צל - מזגנים טבעיים ללא צריכת חשמל


כעת, כשמחירי החשמל עומדים בפני זינוק, כדאי לשקול חלופות טבעיות לצינון האוויר. עצי צל בגינה עשויים להוריד את הטמפרטורה בסביבתם בין 5 ל-10 מעלות

מאת: וואן וונדי, משתלות וונדי  13-7-2011
חום יולי אוגוסט נופל עלינו כל שנה בכבדות רבה ומבריח אותנו לתוך הבית הממוזג. בחוץ בגינה חם ולח והשמש יוקדת, אך אם נשכיל לשלב בתוך בגינה עצי צל שיצרו אפקט של קירור ואוורור נוכל לבנות לנו פינות חביבות בן נוכל לשבת ולנוח אחרי יום עבודה מפרך, עם כוס משקה קר וליהנות מיפי הגינה בצל ובקרירות יחסית.

כעת, כשמחירי החשמל עומדים לזנק, כדאי יותר מתמיד לשקול חלופות טבעיות, נעימות ובריאות לצינון האוויר.

עצי צל בגינה עשויים להוריד את הטמפרטורה בסביבתם בין 5-10 מעלות ולהוות מזגן אמיתי של הגינה. עצי הצל הם מוקד חשוב בגן וכדאי לתכנן אותם נכון על מנת שמצד אחד יצלו על הגינה ויצרו נקודות קרירות ומאווררות, ומצד שני שלא יחשיכו מדי את הגינה ויאפשרו גם לפרחים לצבוע לנו את הגן. שטחי הגינה קטנים עם השנים ועל כן עלינו לחפש עצי צל שלא יהיו גדולים מדי. חשוב גם לתת את הדעת על האגרסיביות של השורשים והמרחק של השתילה מקיר, מדרכה או ביוב וההשפעה של העצים עליהם.

קצב הצימוח הוא נושא חשוב בבחירת עץ היות ואנו צריכים להיות מודעים לכמה זמן לוקח לעץ להגיע לגדלו הרצוי לנו, לעיתים הסבלנות היא גורם מכריע. חשוב גם לוודא התאמה לאזור המבוקש מבחינת תנאי אקלים כמו קור בחורף, סוגי קרקע, קרבה לים ועוד.

בתקופת הסתיו והחורף העצים הנשירים משירים את עליהם. אם מצויה בקרבת העץ מדשאה שכבת העלים שנשרו תכסה את הדשא ותאפשר לו תקופה של מעט יותר אור, ואנו נוכל להתחמם מעט בשמש בעקבות הנשירה. בקיץ העצים מלאי עלים ופרחים, צילם שוטף את הגן ומקשט אותו. עצי הצל המומלצים לשתילה הם האלביציה הורודה בפונפוני פרחים ורודים באביב, כליל החורש המוכר גם מהטבע בפריחה מדהימה באביב לפני לבלוב העלים, לגסטרמיה הודית, עם זנים חדשים שעמידים לקימחון ופורחים בשלל צבעים בקיץ, פררכידנדרון מעוקל עם פומפונים כתומים באביב ופרות יפיפיים בצורת סלילים בקיץ, בולוסנתוס נאה עם פריחה סגולה ותות בכות שניתן לעצב אותו כפרגולה. כל העצים שנמנו אינם גדולים (6-5 מ' גובה) ועם זאת ניתן לתכנן אותם כך שיצלו על פינת ישיבה.

עצים ירוקי עד בסדרי גודל כאלה הם הכרבל הלביד בצורתו הטבעית, אריטרה דיבריקטה עם לבלוב חדש בצורה זוויתית וצבע אדמדם שנותן מראה של פריחה, קופניה דמוית חרוב שכשמה כן היא, איקליפטוס מאדים עם פריחה מדהימה באדום או כתום בתחילת הקיץ, מרקהמיה שפורחת רוב הקיץ בצהוב ריחני וברכיכטונים לזניהם בצבעים שונים.

נקודה נוספת שיש להתייחס אליה היא הנבת הפירות של עצי הפרי והנוי המשמשים לצל. למשל תות בכות ורגיל, עצי הנוי עם פרות שונים, הפירות עשויים לגרום ללכלוך בעונות מסוימות, אם תכננו את העץ בקרבת פינת ישיבה הלכלוך עלול להיות לא נעים. במקרה של שמש צד ניתן להסתיר את הקרניים ע"י עצים או שיחים גבוהים בהתאם למבנה החצר. הזנים במומלצים הם שזיף הדובדבן (פיסרדי) המתהדר בעליו האדומים, סיזיגיום אוסטרלי, פודוקרפוס, דק פרי לזניו השנים בצהוב - כתום, ועוד.

בגינות ההדגמה של משתלות וונדי יש כמה דוגמאות לעצים שמטילים צל ומצננים את האויר שבסביבתם בצורה משמעותית. חשוב להשאיר פתחי אוורור בגן כיוון שתנועת אויר היא מפתח לצינון ויש להקפיד ולבחון את כיווני הרוח הרגילים בסביבתנו ולא לבלום אותם והרי לנו מזגנים טבעיים ללא צריכת חשמל כלל.

ניתן לקבל יעוץ בנושא בחירת עצי צל במשתלות וונדי בעין ורד, שילת ו"עד הלום".
מידע נוסף והמלצות בנושא גינון באתר עולם הגן