הפורטל הישראלי לחקלאות טבע וסביבה


גינה על הקיר - לא רק צמחים מטפסים


גינה על קיר מאפשרת לגדל כמעט כל זן של צמח שגדל בצורה אופקית, ומהווה פתרון מעולה בהעדר שטחי קרקע זמינים. התקנתה פשוטה והיא דורשת תחזוקה קלה. הגינה תשמור על גוונים ירוקים במשך כל עונות השנה, כשאפשר לרענן ולשנות את מראה הקירות ללא קושי. בנוסף היא תורמת לטיהור האוויר וקליטת רעשים סביבתיים

מערכת פורטל החקלאות  21-6-2011
חובבי גינון וצמחי נוי שחיים בשטח מוגבל שאינו מאפשר טיפוח גינה לא חייבים לוותר על התחביב ויכולים להקים גינה על הקיר בשטח אנכי שזמין לכך. גינה על הקיר מתאימה גם במקרים בהם שטח הקרקע משמש למטרה אחרת או שאינו מתאים לגידול צמחים.

בעבר קירות ירוקים עוצבו בעיקר בעזרת צמחים מטפסים, אך גינת קיר מאפשרת לגדל כמעט כל זן של צמח שגדל בצורה אופקית. הטרנד תפס תאוצה באירופה כחלק מאורח החיים האקולוגי-אורבאני. בארה"ב ויפן התפתחו סביבו עיצובים אומנותיים על ידי משחקים בין גווני העלווה הצומחת, יצירת תבליט חי משינויי עומק השתילה ועוד.

וואן וונדי ממשתלות וונדי מסביר, כי התקנת הגינה על הקיר היא מלאכה פשוטה הדורשת תחזוקה קלה. הגינה תשמור על גוונים ירוקים במשך כל עונות השנה, כשאפשר לרענן ולשנות את מראה הקירות ללא קושי.

גינות בקירות הפנימיים בבתים ובמשרדים תורמות לטיהור האוויר. הצמחייה בשטחי הפנים היא בעיקר הידרופונית. בקיר מורכבת מערכת מתוחכמת המבוססת על חיישנים, שמשחררת מים ודשן לפי הצורך. שיטת גידול זו חסכונית במים, מאחר והם ניתנים רק לפי צורך אמיתי של הצמחים. בשונה מגינות קרקע המים אינם נספגים באדמה ומערכת ההשקיה ממחזרת את המים העודפים כך שאף טיפה אינה הולכת לאיבוד. שיטות אלו גם משפרות את תנאי הגידול של הצמח מאחר והן מאפשרות לשלוט על רמת המלחים במים ובאוורור המצע.

הקמת גינה על קיר חיצוני של מבנה מבודד את מעטפת המבנה משינויי אקלים ושמרת על טמפרטורה אחידה. הצמחים גם מסננים רעש חיצוני ומשמשים כבידוד אקוסטי.

במשתלת וונדי בשילת (ליד מודיעין) הוקמה גינת קיר ענקית על יד אדריכל הגינון ריצ'ארד רוזנבאום מחברת "מערכות גינון מתקדמות". הגינה עומדת להתרשמות המבקרים על שטח של 3 מטר גובה ו-5 מטר רוחב, ניתן לקבל במקום הדרכה וייעוץ.