הפורטל הישראלי לחקלאות טבע וסביבה


בילוי משפחתי בחופשת הקיץ - הקמת גינת ירק עם הילדים


הקמת גינת ירק עם הילדים בחצר או בגג הבית היא דרך לבילוי מהנה ומשותף בחופשת הקיץ. גידול הירקות הוא הזדמנות ללמוד פרק חשוב במיחזור אשפה ביתית אורגנית ואכילת ירקות טריים מהטבע

מערכת פורטל החקלאות  9-6-2011
הורים רבים מחפשים אפיקי בילוי ותעסוקה לילדיהם בחופשת הקיץ הארוכה. האפשרויות של קניונים, אטרקציות מיוחדות, פארקי שעשועים ומשחקיות הן נחמדות, אולם תוך זמן לא רב הן מכלות את התקציב המשפחתי וגם מתחילות לחזור על עצמן.

וואן וונדי ממשתלות וונדי מציע להורים להתנסות במהלך הקיץ בגידול ירקות עם הילדים בחצר הבית, בגג, באדנית או במרפסת שטופת שמש. מדובר בעיסוק שיכול להתאים החל מפעוטות שיכולים לצפות מהצד וכן בגילאי הגן ובית הספר שבהם אפשר לקחת חלק פעיל יותר בכל שלבי הגידול. זמן הגידול הממוצע הוא כחודשיים ומתאים למשך חופשת הקיץ.

» רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו אלינו לפייסבוק

גידול הירקות הוא התנסות מיוחדת עבור הילדים שתשרת אותם בהמשך חייהם: הם לומדים פרק חשוב על הקשר שבין השקעה ותוצאות וכיצד צריך להתאזר לעיתים בסבלנות ולא לצפות לתוצאות מיידיות. במקרה של אי הצלחה בחלק מהגידולים זהו שיעור חשוב שבעתיים על התמודדות נכונה עם אכזבה והתחלה מחודשת.

גינת הירק היא הזדמנות למחזר פסולת אורגנית מהבית ולהראות הלכה למעשה את עקרונות המיחזור. לאחר הקטיף חשים הילדים סיפוק רב מכך שבני המשפחה וחברים אוכלים מעמל כפיהם וכולם נהנים מירקות טריים. החוויה תעודד את הילדים להמשיך ולאכול ירקות ופירות ולהעדיף אותם על פני המוצרים התעשייתיים.

לצורך הקמת גינת הירק כדאי למצוא פינה קטנה בחצר הבית או בגג, עדיף במקום שטוף שמש רוב שעות היום. יש לארגן ערוגות בגודל של מטר על מטר לערך, לערבב את האדמה עם כמות נדיבה של קומפוסט- לפחות חצי שק לערוגה, לעדור היטב ולערבב.

יש לדאוג כמובן להשקיה מסודרת - בעלי מחשבי השקיה וטפטות יכולים לעשות את ההתאמות הנדרשות ואחרים יכולים להשקות עם צינור או משפך. חשוב לזכור להשקות מדי יום בחודשי הקיץ החמים. עדיף להשקות בשעות הבוקר הן כדי לצמצם את אידוי המים והן את הסיכון להתפתחות מחלות מהשקיה לילית.

וואן וונדי מציע לבחור מתוך ירקות הקיץ את אלו החביבים על הילדים וההורים. אפשר למקם תירס בשוליים - כיוון שהוא גבוה יחסית, עגבניות, מלפפונים וקישואים - נגדל בשורות בין שני עמודים שיוכלו להיתמך על חוטים שנמתח בין העמודים ונוסיף ונגביה את החוטים עם קצב גידול הירקות, חציל ופלפל שנגדל כשיחים וכמובן אבטיחים ומלונים שמשתרעים על האדמה.

את הזרעים שקונים במשתלה כדאי להנביט מראש בתוך עציצים קטנים או כוסיות לבן בפינה מוצלת, מספר זרעים בכל כוסית ורק אחרי שנבטו וגדלו מעט נעתיק אותם לערוגות. אפשר גם להנביט ישר בערוגות, אזי צריך לדאוג להשקיה מאוד מסודרת בזמן הנביטה וכמובן לדלל את הנבטים בהמשך ולהשאיר שתיל כל 15-20 ס"מ. מומלץ לדשן עם דשן רגיל או אורגני.

כדאי להתמודד עם מזיקים באמצעות פיתיונות ולהמעיט בריסוסים כדי לשמור על ירקות נקיים ובריאים.

המלצות נוספות בנושא גינון מתפרסמות באתר "עולם הגן":  www.olamhagan.co.il