הפורטל הישראלי לחקלאות טבע וסביבה


קקטוסים - חזקים באופי וגם ביופי


בתוך הבית במיוחד, לאנשים ששוכחים להשקות... הקקטוסים יכולים להוות פתרון נפלא, ויחזיקו זמן רב על החלון, אמנם ללא פריחה, אך מודים בצניעות כשנזכרים להשקות אותם. ישנם מינים בעלי פריחות מרהיבות ובשלל צבעים, עדיף לגדל אותם בשמש מלאה על מנת שיגיעו לעוצמות של פריחה, אך גם בחצי צל הם יסתדרו

וואן וונדי, משתלות וונדי  4-5-2011
חם מאוד בחוץ והשמש קופחת ולעיתים יש תחושה שאנחנו במדבר. אנחנו סובלים והצמחים בגן חלקם לא מרוצים, אבל הקקטוסים דווקא בהחלט מרוצים.

הקקטוסים הם צמחים בשרניים שאוגרים מים ובד"כ בעלי קוצים, תכונות אלו בין היתר שגורמות להם להיות חזקים ועמידים ומסוגלים לשרוד שנים רבות. הם צמחים סלחניים ביותר לטעויות שלנו ומתאימים ביותר לגידול בתנאי אקלים וקרקע קיצוניים. עם זאת ניתן בהחלט למצוא להם מקום בגינה שלנו בפינות שונות וליהנות מצורותיהם המיוחדות ופרחיהם המרהיבים בעונות שונות וכמובן שהם מאוד חסכוניים במים.

מוצאם של הקקטוסים הוא מיבשת אמריקה מקנדה בצפון ועד פטגוניה בדרום. ישנם אלפי מינים שונים, הם מאופיינים בצימוח איטי יחסית, הם בעלי גבעול בשרני שמקנה לצמח יכולת לאגור מים לתקופות ארוכות. הקוצים הם עלים שהתנוונו והפסיקו להטמיע (לעשות פוטוסינטזה) ואת התפקיד הזה קיבל הגבעול הירוק. יש מגוון גדול של צורות, יש המתנשאים לגבהים גבוהים ובצורת עמודים ויש קטנים ועגולים, אליפסות ומשושים ועוד, הידוע ביותר הוא אכינוקקטוס גרוז'וני שהוא שמן נמוך ועגול ומלא קוצים וכינויו הוא "הכסא של החותנת", מעניין למה?...

רצוי להיזהר לא להשקות אותם בעודף על מנת לא לגרום לרקבון במערכת השורשים שלהם. אם מגדלים אותם במיכלים עדיף לתת להם קרקע קלה ומנוקזת היטב. עם זאת הם מאוד חזקים כפי שכבר הוזכר ואם שותלים אותם במכלים ושוכחים להשקות תקופות ארוכות. זה לא אידיאלי בשבילם אבל הם שורדים ונראים לא רע, כך שניתן להשתמש בהם במקומות בהם אין השקיה מסודרת או מגיעים להשקות לעיתים רחוקות.

אם שותלים אותם בקרקע חלקם עשויים להגיע לגדלים גדולים מאוד כמו שאנו מכירים מהסרטים במדבריות. זה לוקח לא מעט זמן אבל קורה. אם נשאירם במיכל נוכל להגביל את גודלם ללא קושי.

ישנם מינים בעלי פריחות מרהיבות ובשלל צבעים, חלקם נפתחים רק בלילה וחלקם גם ביום, יש פרחים גדולים מאד וקטנים, בדרך כלל הפרחים מעטרים את ראש הקקטוס כמו זר מסביב. עדיף לגדל אותם בשמש מלאה על מנת שיגיעו לעוצמות של פריחה אך גם בחצי צל הם יסתדרו.

ניתן להרכיב מינים שונים של קקטוסים אחד על השני על מנת לקבל שילובים מעניינים ומיוחדים של צבעים וצורות.

בתוך הבית במיוחד לאנשים ששוכחים להשקות... הקקטוסים יכולים להוות פתרון נפלא, הם יכולים להחזיק זמן רב על חלון- אמנם ללא פריחה- ללא השקיה, ומודים בצניעות כשנזכרים להשקות אותם...

אפשר להשיג במשתלות מינים רבים של קטוסים בגדלים שונים, הטובים לשתילה בכל ימות השנה.

מספרי הטלפון של משתלות וונדי: עין ורד - 7963154–09 , שילת (ליד מודיעין) 9765510 -08, עד הלום (כניסה דרומית לאשדוד) 8659917–08 מידע ועצות נוספות באתר "עולם הגן":

מידע נוסף והמלצות בנושא גינון באתר "עולם הגן": www.olamhagan.co.il