הפורטל הישראלי לחקלאות טבע וסביבה


שתילה במיכלים ובכדים


רוב סוגי הצמחיה מתאימים לשתילה במיכלים פרט לעצים גדולים מאוד עם שרש שיפודי שצריכים עומק רב מאוד, אך ניתן לבחור עצים שלא גדולים לגובה רב למשל עצי פרי. מומלץ לשתול גם שיחים, פרחים ושתילים עונתיים, וניתן גם לשלב עצים ופרחים ביחד. וואן וונדי ממשתלות וונדי, נותן עצות לשתילה במיכלים

וואן וונדי, משתלות וונדי  23-6-2012
שתילה במיכלים יכולה לשמש למטרות רבות למשל לעיצוב פינות בגינה תוך שימוש בכדים צבעוניים בעלי צורות וטקסטורות שונות, וואן וונדי ממשתלות וונדי ממליץ ליצור עניין ע''י הצבת מיכלים העשויים מחומרים שונים כשהפוקוס הוא על הכד ולא על הצמחייה, אם הכד מספיק מעניין אפשר לשתול בו צמחייה עונתית ולא כל כך נורא אם הכד יעמוד ריק בין העונות.

היתרון הבולט בשימוש במכלים הוא היכולת לשנות ולחדש את הגינה ע''י הזזת עציצים ממקום למקום כך ניתן לעורר פינות ואזורים בבית ובגינה מה שמקנה לשתילה במיכלים יתרון גדול. שתילה במכלים יכולה לאפשר ליהנות מפינה עם צמחים במקום שלא מאפשר שתילה למשל מרפסת, פינת ישיבה מרוצפת בגינה, כניסה לבית, גג, מקומות עם קרקע בעייתית ועוד. שתילה במיכלים יכולה לשמש כמחיצה ע''י שתילה של גדר חיה קטנה להסתרה או להפרדה.

כד שתול חייב שיהיו לו פתחי ניקוז מתאימים בהתאם לגודל הכד, ללא ניקוז הצמח ירקב מהמליחות שהוא יוצר במים, במיוחד בעונת החורף שהנוזלים לא עוזבים את המערכת במהרה. הפתרונות לניקוז המים האסטטי ביותר הם ע''י הצבת תחתיות על מנת שלא יתלכלכו משטחי ריצוף או ניקוב חור ניקוז בצד המיכל שייאסף את המים לצינור מנקז.

מצע הגידול חייב להיות מצע מאוורר, על בסיס כבול וטוף, חומרי דשן ולעיתים חומרים אינרטיים נוספים כמו קלקר, פרלייט או ורמקוליט. אם הכד נמצא בשמש מלאה אפשר להוסיף שליש חמרה (אדמת גינה) על מנת להעלות את אחיזת המים ולעזור בהרטבה חוזרת אם הכד מתייבש. השקיה במיכלים חייבת להיות יותר מסודרת מאשר באדמה, מיכל שמתייבש קשה להרטיב בקלות בחזרה ולצמח שבתוכו אין עתודות מים מן הקרקע סביב, רצוי השקיה בטפטוף עם מחשב השקיה.

ההשקיה חייבת להיות בהתאם למיקום הכד תוך כדי התחשבות אם הוא מוצב בבית או בחוץ ובשמש או בצל, גורמים נוספים שמשפיעים על כמות ההשקיה הם גודל הכד גודל הצמח ודרישות ההשקיה של הזן.

רוב סוגי הצמחייה מתאימים לשתילה במיכלים פרט לעצים גדולים מאוד עם שרש שיפודי שצריכים עומק רב מאוד. אך ניתן לבחור עצים שלא גדולים לגובהה רב למשל עצי פרי, צמחים נוספים שמומלצים לשתילה במיכל הם שיחים, פרחים, ושתילים עונתיים. ניתן לשלב עצים ופרחים ביחד, ערוב של מספר סוגים יצור אפקט צבעוני מעניין, ניתן גם לשחק עם הגבהים של הצמחים במיכל ע''י שילוב של צמחים זקופים ואנכיים לעומת צמחים אופקיים ונשפכים. אפשר להציב מיכל עם צמחים מטפסים ליד פרגולה.

10 הדיברות לשתילה במיכלים:

1. לבחור את המיכל בהתאם למטרה - קישוט, הסתרה, הצללה, גודל הצמח העתידי

2. לבחור כד ראוי מבחינת החוזק בהתאם למה שיישתל בו - עץ, שיח, פרחים עונתיים

3. לבחור צמח נכון בהתאם למיקום ולגודל הכד.

4. לדאוג לניקוז מתאים בכד ואם יש צורך להציב תחתית

5. לבחור תערובת שתילה בהתאם למיקום הגידול- בית, חוץ, שמש, צל.

6. לשתול בזהירות תוך שמירה על גוש השורשים שהצמח פיתח.

7. להשקות לרוויה לאחר השתילה הראשונה עד שהמים ינקזו מהתחתית.

8. להקפיד על השקיה נכונה בהתאם לצמח, המיקום וגודל הכד.

9. רצוי לחבר מערכת השקיה ממוחשבת כדי שלא נשכח להשקות או שלא נשקה יותר מדי...

10. לדשן כל כמה חודשים בדשן המתפרק לאט או בדישון המוזרם דרך מערכת ההשקיה.

ניתן לקבל יעוץ בנושא במשתלות וונדי בעין ורד, שילת ו''עד הלום''.

מידע נוסף והמלצות בנושא גינון באתר ''עולם הגן'': www.olamhagan.co.il