הפורטל הישראלי לחקלאות טבע וסביבה


מהגינה היישר לצלחת: ממולאים בעלי רקפת


האם ידעתם שאפשר להשתמש גם בעלי רקפת למילוי? אפשר לבחור עלים גדולים של רקפת, ביחוד לאחר שנגמרת הפריחה. את הרקפת היפיפיה אפשר לשתול בגינה בין סלעים, בקבוצה או בכד והרי לנו שילוב נפלא שנותן נקודת צבע מדהימה בתוך הבית או בגינה

וואן וונדי, מנהל משתלות וונדי  4-12-2012
בעונה זו פרחי החורף מתחילים להתעורר והראשונה היא הרקפת העדינה והיפה, כתר צבעוני לראשה המורכן לעבר עליה המשורטטים בצורת לב.

צבעים משובבי נפש של לבן, ורוד, אדום וסגול בגוונים שונים חלקם אף מגוון בשני צבעים, לחלקן יש ריח עדין שמוסיף לשילוב המנצח של צבעוניות עם עלים מצוירים.

קיימים בעולם עשרים מיני רקפות שונים, רובם מאזור אגן הים התיכון, צפון אפריקה ואירופה. הרקפת המוכרת בארץ היא הרקפת המצויה שמופיעה בכמה צורות שנבדלות בניהן בעיקר בצבעי הפרחים. בשנים האחרונות מגדלים את הרקפת המצויה שאנו מכירים מהבר גם בתרבות באופן חוקי, ניתן לקנות אותם בתור פקעות בתחילת העונה בסתיו או כפורחות בתוך העונה.

הרקפת גדלה ללא טיפול מיוחד ועם השנים ככל שהפקעת גדלה הצמח יפרח יותר ויותר. היא מאוד חזקה ועמידה למחלות ומזיקים ואינה זקוקה כמעט לתוספת מזון, חשוב רק שתהיה במקום מנוקז היטב. בטבע מגיעות הרקפות לבגרות בין שנתיים לשלוש משלב הזרעים, הרקפות היפיפיות הצבעוניות שאנו מכירים במשתלות ובחנויות מגיעות לפריחה בתוך מספר חודשים מועט ולכן אינן מספיקות לפתח פקעת מספיק גדולה שזה המפתח לאורך החיים ולכן הן מתייבשות ומתות ברובן בסוף הפריחה. רקפות הבר שנמכרות יכולות להישאר הרבה שנים.

את הרקפת היפיפיה אפשר לשתול בגינה בין סלעים, בקבוצה או בכד והרי לנו שילוב נפלא שנותן נקודת צבע מדהימה בתוך הבית או בגינה. גם אם נשתמש ברקפת כצמח עונתי בכד, הצבע והיופי למספר חודשים בהחלט שווים את ההשקעה, והכד יכול לשמש בעונה הבאה לצמחים פורחים אחרים.

האם ידעתם שאפשר להשתמש גם בעלי רקפת למילוי? אפשר לבחור עלים גדולים של רקפת, ביחוד לאחר שנגמרת הפריחה. יש לשטוף את העלים היטב ולהשרות אותם במים רותחים לדקה או שתיים על מנת שיתרככו מעט וניתן יהיה לטפל בהם למילוי.

המתכון (לכ-50 עלים)
¾ כוס אורז
½ כוס שמן זית
מיץ משני לימונים גדולים
1 בצל גדול קצוץ
½ ראש שום כתוש
מלח, כמון, פלפל שחור
(אפשר להוסיף בשר בקר טחון או כבש, אז להוריד מעט מהאורז).
טגנו את הבצל עם השום במעט שמן, הוסיפו את האורז, הבשר אם יש והתבלינים.
פיתחו עלה ושטחו אותו, קרוב לפטוטרת שימו מעט מן המילוי, קפלו משני הצדדים וגלגלו. סדרו את העלים המגולגלים בתוך סיר במעגלים, מעל שימו כמון, מלח, את שמן הזית, הלימון וכוס וחצי של מים. הרתיחו ובשלו על אש קטנה שעה ורבע. (אם מלאתם עם בשר הוסיפו מעט זמן לבישול).
להגיש חם או קר. בתאבון!!

המלצות בנושאי גינון מתפרסמות באתר "עולם הגן": www.olamhagan.co.il