הפורטל הישראלי לחקלאות טבע וסביבה


חמציץ מאדים – מין חדש של חמציצים מדרום אפריקה


החמציצים המאדימים, מין חדש בארץ שהגיע מדרום אפריקה. פורחים בשלל צבעים מדהימים ובוהקים בלבן וצהוב עד גוונים שונים של ורוד וסגול. הפרחים נפתחים בשעות הבוקר ומאירים פנים עד רדת השמש. החמציצים פותחים כעת את העונה - חגיגה לחובבי הנוסטלגיה

פורטל החקלאות הישראלי  29-10-2010
מי לא מכיר את החמציצים הצהובים שגדלים בחורף בטבע ובתור ילדים היינו אוכלים את הגבעולים החמצמצים שלהם? הפרחים הצהובים שלהם מפארים את שדות הבר בחורף כמו שהחמציצים התרבותיים מפארים את הגינות בחורף. בקיץ הם נעלמים לחלוטין וחוזרים בסתיו.

החמציצים הם למעשה צמחי פקעת ומרבים את הפקעות בקרקע. אנחנו מכירים בגינות את החמציץ הסגול שמופיע עם עלים סגולים או ירוקים ופורח בורוד, הוא מתאים גם לשמש וגם לצל ונפלא במסלעות.

משתלות וונדי מציעים כעת את החמציץ המאדים - מין חדש בארץ שהגיע מדרום אפריקה. הפרחים מתאימים יותר לשמש מלאה - בצל הם לא פותחים את הפרחים, פריחתם בשלל צבעים מדהימים והם בוהקים בלבן וצהוב עד גוונים שונים של ורוד וסגול, הפרחים נפתחים בשעות הבוקר ומאירים פנים עד רדת השמש. הם די נמוכים כ- 10-25 ס"מ תלוי בזנים השונים והם מפתחים גוש שגדל עם השנים ומתרחב במסלעה או בעציץ היכן שנמקם אותם. יש להם עלה שנקרא תלתני כי הוא מורכב משלושה עלעלים שיכולים להיות מעוגלים, גזורים או מאורכים, צבעם ירוק או סגול.

לדברי וואן וונדי, פריחתם של החמציצים מופיעה לאורך כל החורף והאביב לפי הזנים השונים, הם נעלמים בקיץ וחוזרים בחזרה בחורף הבא ובגדול- יש להשתדל שלא להשקות את הפקעות בקיץ , לכן מומלץ לשתול אותם בעציצים וכשהם נעלמים, להעביר אותם למקום מוצל עד ספטמבר, אז ניתן להוציא שוב לשמש ולהתחיל להשקות, בזמן האחסון יש להיזהר מעכברים שמאוד אוהבים לאכול את הפקעות.

את החמציץ המאדים, יחד עם מינים רבים אחרים של חמציצים, ניתן לראות כעת במשתלות וונדי בעין ורד בשרון, שילת – ליד מודיעין וב"עד הלום" סמוך לאשדוד.