הפורטל הישראלי לחקלאות טבע וסביבה


תנו לפרחים לחיות


החום של אוגוסט מתיש גם את את הצמחים. הם נראים חלשים והפרחים שלהם קמלים ומתייבשים. מה אפשר לעשות כדי לשמור על הגינה שטרחתם לטפח כל השנה, רעננה ופורחת גם כשבחוץ לוהט? בתור התחלה: נכשו עשבים שוטים ואל תשקו הרבה

אמיר עובדת, משתלת 'הכפר' בכפר אז''ר  20-8-2010
חודש אוגוסט הלוהט משפיע לא רק עלינו, בני האדם. בשיא הקיץ, כמו עכשיו, חלק מהצמחים ובעיקר הפרחים מתחילים להראות חלשים, עייפים ולא כל כך יפים. בניגוד אלינו, לצמחים והפרחים אין מפלט קריר בצורת מזגן, אז מה אפשר לעשות?

ראשית, להמשיך ולהקפיד על השקיה בהתאם לצורך בלבד. לכם חם ואתם שותים הרבה כי אתם יודעים שזה בריא. השקייה עודפת של צמחים יכולה להיות ממש הרסנית. השקיה עודפת דווקא עכשיו בשיא החום גורמת לריקבון של השורשים, ובחלק גדול מהמקרים זו הסיבה לתמותת צמחים או למראה לא טוב.

אפשר לחסוך במי השקיה

אך בימים אלה, כשגם משק המים זקוק לסיוע, כדאי לבחון דרכים שיאפשרו לכם לחסוך במים. אפשרות אחת היא לדאוג לחיפוי הקרקע. רצוי לעשות זאת בעזרת חומר אורגני כמו שבבי עץ - אמצעי כזה יאפשר להפחית עד 30 אחוזים מכמות מי ההשקייה. גינה מוצלת מאבדת גם היא פחות מים.

בנוסף, למדקדקים שבינינו, מומלץ לבקר באתר משרד החקלאות. שם ניתן למצוא את כמויות המים המדויקות שצורכים הצמחים השונים. עיון זריז בנתונים יאפשר לבדוק כמה מים הגינה צריכה באמת ולכוון את ההשקייה בהתאם.

אבל אם אתם רוצים שמי ההשקיה שלכם יגיעו למקומות הנכונים, ודאו שאין בגינה עשבים שוטים. עשבים "מתחרים" עם הצמחים האחרים בגינה על המים באדמה, ולכן, לפני ההשקיה, רצוי לנכש את העשב המיותר.

עלים רטובים מזמינים חרקים

שנית, השקו קרוב לאדמה והימנעו מהרטבה של העלים בשעת ההשקיה. לחילופין, השקו את הצמחים בשעות הבוקר סמוך ליציאת השמש על מנת שתייבש את העלים.

הסיבה לכך היא כי עלים שנשארים רטובים למשך זמן ארוך, למשל אם הושקו בשעות הלילה והעלים נשארים רטובים עד הבוקר, הם מצע פורה לבעיות. כך למשל, מחלות עלים וחרקים מוצצים משגשגים במצבים כאלה, שכן הטמפרטורה בחוץ גבוהה אבל העלים לחים ומזמינים.

טיפ חשוב לתחזוק העציצים הביתיים הוא לרענן את מראה העציצים והאדניות. הסירו עלים ופרחים מתים וכן ענפים יבשים ובמקום הפגומים, שתלו חדשים.

מה לשתול? מומלץ מאוד לשתול צמחים עם פרחים לבנים או בצבעים בהירים. ראשית, משום שצבעים בהירים נעימים יותר לעין כשחם, אבל לא רק מהסיבה הזו, אלא גם משום שבקיץ כל כך חם שממעטים לצאת לגינה בשעות היום.

פרחים בהירים בולטים יותר בשעות החשיכה, וכך, כשמעיזים לצאת קצת החוצה לגינה או למרפסת אפשר להנות מהם. פרחים אדומים או בצבע בורדו כמעט ולא נראים בחושך ולא תוכלו ליהנות מהם. ועוד המלצה עיצובית: השתמשו בנדיבות בצבע אחד - ובמיוחד בלבן. זה נראה נהדר.

*הכותב הוא אמיר עובדת - מומחה לצמחים וגינות, בעל משתלת "הכפר" בכפר אז"ר