הפורטל הישראלי לחקלאות טבע וסביבה


מנבטה מגלילי נייר טואלט


ימי סוף אוגוסט לקראת בוא החגים הם זמן טוב להתחיל להכין שתילי חורף ראשונים כמו למשל: סלק, ברוקולי, גזר, סלרי, כרוב, קולורבי, חסה, מנגולד, בצל ועוד. רעיון מדליק למנבטה קלה להכנה, מחומרים זמינים וידידותיים לסביבה

הפיל הירוק - הדרכה לתרבות מקיימת  20-8-2010
שוב "נעשה זאת בעצמנו" והפעם נכין מנבטה קטנה ופשוטה.

ימי סוף אוגוסט לקראת בוא החגים הם זמן טוב להתחיל להכין שתילי חורף ראשונים כמו למשל: סלק, ברוקולי, גזר, סלרי, כרוב לבן/אדום, קולורבי, חסה, מנגולד, בצל, פטרוזיליה, תרד, לפת, כרישה.

זרעים ניתן להשיג בחנויות טבע, אצל חברים, או מירקות שאכלתם ושמרתם את הזרעים שלהם. בעונה זו מתקיימים גם מפגשים להחלפת זרעים. אנו נפרסם בדף הפייסבוק של הפיל הירוק עדכונים על מפגשים שכאלו. אם אתם יודעים על קיום של מפגש שכזה אתם מוזמנים לפרסם אצלנו.

את המנבטה נכין מסלסלת/קופסת פלסטיק. אני משתמש בכזו שקיבלתי בה ענבים או עגבניות. חשוב לחורר בה חורי ניקוז במידה ואין כאלו. בתוך הקופסה נסדר קרטונים של גלילי נייר טואלט. את הגלילים נמלא בתערובת שתילה. אין בעיה אם נופל קצת בין הקרטונים. בקצה הגליל נזרע ונכסה בעוד מעט תערובת. אפשר למלא את הגלילים עד הסוף, כי בכל מקרה התערובת מתהדרת קצת ושוקעת עם ההשקייה.

עכשיו צריך להשקות, להתבונן ולהמתין. יתרונותיה של המנבטה הזו היא שהיא קלה להכנה, עשוייה מחומרים זמינים, קטנה ולכן ניתן להניח אותה על אדן החלון במטבח וכך לא לשכוח להשקות אותה. זכרו, נבטים צרכים להישאר בסביבה לחה, אך לא שקועים במים. כשהשתילים מוכנים (יש להם לפחות שני עלים גדולים, שאנים הפסיגים הראשונים שנבטו) אפשר להעבירם לערוגה או עציץ. בשלב הזה קרטון הנייר יקרע בקלות. ניתן למעשה גם לשתול עם הקרטון, הוא יתפרק בקרקע. חשוב להקפיד להשקות לפני ההעברה, כדי שתערובת השתילה תישאר בגוש ולא תתפורר.

בתמונה מנבטה שכזו מהחורף החולף עם נבטי שעועית. במקרה הזה לא היתה לנו תערובת שתילה לכן הגלילים מולאו באדמה מתוחחת מתלולית של חולד. אתם מוזמנים לצרף בדף הפייסבוק שלנו תמונות של המנבטות שלכם, לכתוב שאלות ורעיונות. בהצלחה, סתיו נעים ושנה טובה!

באדיבות: הפיל הירוק - הדרכה לתרבות מקיימת
דף הפייסבוק - www.facebook.com/pillyarok
אתר האינטרנט - www.pillyarok.org.il