הפורטל הישראלי לחקלאות טבע וסביבה


חזירי בר? לא בגינתנו


הרס לרכוש פרטי וציבורי, חיטוט בפחי אשפה, חפירת בורות בגינה והחרבת חלקות ירקות. לא מדובר בוונדליזם מכוער, אלא בחזירי בר המאיימים מזה שנים על שלוותם של תושבי חיפה. הפתרון שרשם דר' גן - תרססו ותתרצו

פורטל החקלאות הישראלי  15-7-2010
תופעת חזירי הבר הפושטים בלילות על שכונות חיפה ועל חצרות הבתים וגורמים להרס ולנזק, מוכרת וידועה. לאחרונה התרבו הדיווחים על עשרות חזירים משוטטים ברחובות הכרמל גם לאור יום ואף על חזיר שנשך כלב; תושבי חיפה מתלוננים שנים על נזק וחשש מפני חזירי בר, הנאלצים לפלוש לשכונות המגורים עקב גידול בשטחים המאוכלסים ומתקבלים יותר ויותר דיווחים על חזירי בר המטרידים את שלוות התושבים. את הפתרון מציע ד"ר גן.

אבי פרץ, מנכ"ל חברת ד"ר גן המתמחה באדריכלות נוף, עיצוב גינות טיפוח ותחזוקת גנים, מציע פתרון להרחקת חזירי הבר שלא יפגע בהם חלילה, אך בהחלט ישאיר את החותם- אינכם רצויים בגינתי הפרטית. מדובר בתרסיס המבוסס על פלפל צ'יליאני וחומרים טבעיים בלבד, אותו מרססים על שבילים, ספסלים ואובייקטים נוספים בגינה וגורם לצריבה בריריות הפה והעיניים של חזירי הבר הנכנסים לשטח. התכשיר אינו פוגע בחזירים אלא רק גורם לתחושה לא נעימה שתמנע את שובם לגינה, הודות ליכולת הזיכרון והלמידה שלהם. בשל רגישות ואי הנעימות שנוצרת ממגע עם החומר, הריסוס מתבצע על ידי ד"ר גן ולא ניתן לרכישה באופן עצמאי. מדובר בתכשיר שפותח עבור משרד הביטחון כשיטה להרחקת החזירים משטחי אש ברמת הגולן.

פרץ: "לרוב ניתן לזהות מאין נכנסים החזירים לגינה ומהיכן הם מגיעים, כך שניתן לרסס באזורים אלו בלבד, מבלי לחשוש שחיית המחמד הביתית תרחרח פלפל חריף ברחבי הגינה. התרסיס מספק פתרון הומאני לטרדת חזירי הבר ופלישתם לגינות, פשוט לתפעול ויעיל לשנה לפחות.

יש להשתמש בתרסיס פעמיים בלבד בטווח של שבועיים, בהם מומלץ להימנע מהשקיה. למשך יומיים בלבד לאחר הריסוס, יש לחסום גישה לאזור מפני ילדים וחיות מחמד, כדי להימנע ממגע לא נעים באזור הפה והעיניים. מעתה ואילך, ניתן לשוב ולטפח את הגינה מבלי לחשוש מהרס, ולאפשר לילדים ליהנות בגינה מבלי לחשוש ממפגש מאיים, לפחות עם חזירי בר."

לדברי פרץ עד כה התקבלו דיווחים על שביעות רצון מהתרסיס, מעשרות לקוחות פרטיים. בנוסף, לפני כשנתיים ביצעו אנשי ד"ר גן טיפול להרחקת חזירים בחברת IBM, אשר מעבדותיה הממוקמות לצד אונ' חיפה, נהנו משירותי הגינון של ד"ר גן והיו נתונות להרס תדיר שגרמו חזירי הבר. עד כה לא נצפו חזירי בר במקום והגינות משגשגות.