הפורטל הישראלי לחקלאות טבע וסביבה


הפתעה: אקליפטוס לנוי חסכני במים


השימוש באקליפטוסים בהקשר של ייבוש ביצות הוא אגדה נחמדה לטיולי בתי ספר. חלק גדול מהאקליפטוסים הם מאזורים מדבריים ומצטיינים בחיסכון במים

פורטל החקלאות הישראלי  27-6-2010
בתודעה של כל ישראלי מתקשר תמיד האקליפטוס עם עץ ענק, ירוק וכזה שהובא לארץ יבוש ביצות. אגדה לחוד - ומציאות לחוד.

אקליפטוס המקור שהובא לישראל בתחילת ימי ההתיישבות ונשתל בביצות בארץ, יכול לגדול בתוך מים אך אינו מסוגל לאדות מים וליבש ביצות בסדרי גודל שהיו בביצות. הוא עזר בגידור אזורים, לאורך כבישים, יצירת חורשות וכמטהר אויר בשל גודלו וכמות העלווה הרבה שלו שמפיקה חמצן, הוא נשתל בתוך הביצות אך לא ייבש אותן...

משתלות וונדי, המתמחות בעצים וצמחים מאוסטרליה ואזורים אחרים בעולם, מציעות עצי אקליפטוס לגינה הביתית. האקליפטוסים לנוי, שגודלם קטן עד בינוני, מגיעים ברובם מאזוריים מדבריים יבשים ולכן הם חסכניים במים ויכולים להשתלב היטב במגמה של חיסכון במים שכולנו מצווים בה.

וואן וונדי ממשתלות וונדי מספר שהאיקליפטוסים לנוי מצטיינים בפריחות מדהימות בקבוצות גדולות של פרחים, בצבעים ססגוניים של סגול, אדום, כתום, צהוב ועוד. הניצנים של הפרחים מופיעים על העץ זמן רב לפני הפריחה ומהווים קישוט יפיפה. פרחי האקליפטוס עשירים בצוף ומשמשים מרעה לדבורים. דבש מפרחי האיקליפטוס נחשב לדבש מאוד בריא וטעים. הניצנים, הפרחים וגם הפירות הדקורטיביים שנשארים על העץ לאחר הפריחה משמשים לסידורי פרחים טריים ויבשים.

גזעו של האיקליפטוס מיוחד, קליפתו מתקלפת ומשווה לגזע מראה שונה לאורך השנה, העצה שלו משמשת בתעשיית העץ. העלים של האקליפטוס מופיעים בצורות שונות במינים השונים- גדולים, קטנים, אפורים, ירוקים, עגולים וארוכים, חלקם הגדול לא דומה כלל לאקליפטוס המוכר והידוע.

סדרת עצי האיקליפטוס לנוי כוללת:
איקליפטוס טורלי - עם עלים גדולים ועגולים בצבע ירוק בהיר, גדל מהר ומשמש להסתרה.
איקליפטוס מקופל פרי – צר וגבוה עם פריחה אדומה ענקית.
איקליפטוס אדום - קטן ומעוגל בצורתו בפריחות שופעות של סגול, כתום ולבן. אקליפטוס מאבק – עם עלים אפורים עגולים שניתן לגדל גם כשיח.

את זני האיקליפטוס ניתן להשיג במשתלות וונדי בעין ורד בשרון, ב"עד הלום" סמוך לכניסה הדרומית לאשדוד ובשילת – ליד מודיעין.
מידע והמלצות בנושאי גינון באתר עולם הגן