הפורטל הישראלי לחקלאות טבע וסביבה


הכנת הגינה לקיץ


בגינה התחיל לבלוב הפריחה של הקיץ, שתלווה אותנו בחלקה עד הסתיו הבא. זה הזמן להעניק לגינה המלבלבת שלנו טיפול מכין לקראת הקיץ. כל מה שצריך לדעת על עישוב, טיפול במזיקים, בדיקת מערכות ההשקיה ודישון

משתלות יגור  21-05-2013


הקיץ כבר בפתח והטמפרטורות מתחילות לטפס. בגינה מתחיל לבלוב הפריחה, שחלקה ילווה אותנו עד הסתיו הבא. במשתלות יגור מזכירים כי זה הזמן להעניק לגינה המלבלבת שלנו טיפול מכין לקראת הקיץ:

תיקון תשתית - כדאי לעבור בגינה ולתקן אבני-מדרך, לתמוך אבנים שהתערערו במסלעה, למלא מקומות שבהם נסחפה האדמה וגם לצבוע ולחזק רהיטי גן שנחשפו לגשמים. כל עוד הקרקע רטובה- נשתדל להימנע מהידוק הקרקע, במיוחד במדשאה ובערוגות הפרחים. בשטחים מחופים בחומר אורגני (טוף, חצץ, חלוקי נחל, אבני מדרך, שברי חרסים וכו') מפנים תחילה את החיפוי – ובתיחוח קל- מערבבים קומפוסט עם פני הקרקע, רק לאחר מכן מחזירים ומפזרים את החיפוי, שוטפים אותו קלות ואם נדרש – מוסיפים חדש.

הגנת הצומח - עשבים - לפני שעשבי החורף יפזרו את זרעיהם ויצרו דור חדש בגינה שלנו, עלינו לעקרם או לכסחם לגובה נמוך. מיד אחרי כך נרסס שאריות עשביה בקוטלי עשב (כמו ראונאפ, דוקטלון), נפזר, במקומות שאינם מיועדים לזריעת פרחים וירקות (!), חומרים מונעי נביטה (למשל גול, רונסטאר, סנאפשוט) וכך נצמצם את הצורך בעישוב בקיץ.

מזיקים - האביב מעורר לפעילות את כל המזיקים והחרקים. חשוב לבדוק בלבלוב הצעיר אם מתחילה פגיעה של כנימות, אקריות או תריפסים. נגד כנימות ועשים (פרפרי- לילה) מומלץ להשתמש בתכשירים ידידותיים לסביבה, ובתכשירים בעלי רעילות נמוכה לאדם. מחלות כגון פטריות בגבעולים ועלים, מתפרצות לרוב בתחילת האביב. בפטריות הקימחון- נלחמים באמצעות ריסוס, פטריות קרקע התוקפות מערכות שורשים בתנאים של חוסר אוורור ניתנות לעיכוב ע"י שיפור הניקוז, הפחתת ההשקיה והגמעה בקוטל פטריות (כגון מנצידן). בכדי למנוע מחלות – נרחיק מהגינה את כל העשבים שנעקרו והענפים שנגזמו.בדיקת מערכת ההשקיה - בתום החורף יש לעבור על מערכות הטפטוף וההמטרה, לטפל בסתימות ולהחליף ציוד פגום. במידת הצורך, יש להחליף או להוסיף צינורות במערכת. חשוב לבדוק את תקינות קוצבי המים והברזים ולהתאים את פעילותם לעונה החמה. לקראת האביב רצוי להצטייד בצינור השקיה גמיש עם אקדח התזה.

דישון וזיבול - זה הזמן לפזר קומפוסט באזור בית השורשים של כל השיחים והעצים, בכמות של 4-5 ליטר לכל מ"ר. לעצים ושיחים גדולים מוסיפים בנדיבות ומתחחים לערבוב עם פני הקרקע בעומק 3-5 ס"מ. בנוסף להזנה מתמשכת הקומפוסט ישמור על אוורור, ניקוז וסביבה לחה. אפשר לפזר דשן בשחרור איטי. לטפטפות- נותנים בתוך גומה דשן בשחרור איטי מתחת לכל טפטפת ומכסים.

צוות המומחים של משתלות יגור עומד לרשות הציבור וישמח לסייע ולייעץ לבאי המשתלה בכל הקשור לשיקום הגינה מנזקי החורף ולציוד הנדרש לקראת העונה החמה, כלי עבודה וציוד מקצועי לגינה, שתילים ועציצים, חיפוי וריצוף, השקייה ודישון, כלי בית ונוי ועוד.

» רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו אלינו לפייסבוק