הפורטל הישראלי לחקלאות טבע וסביבה


ביוגז בגינה: מערכת אקולוגית מהפכנית


אנשי מקצוע מתחום הגינון פוגשים מערכת אקולוגית מהפכנית המייצרת אנרגיה ירוקה בגינה הפרטית. את המערכת פיתחה חברת הום ביוגז הישראלית והיא תושק באירוע שיתקיים בשבוע הבא בבית ינאי

מערכת הפורטל לחקלאות טבע וסביבה  23-02-2017

homebiogas, צילום: חברת הום ביוגז

למעלה ממאתיים ישראלים כבר מחזיקים בחצר שלהם מערכת מיחזור חדשה, שמייצרת גז בישול נקי ודשן נוזלי מפסולת אורגנית. הגז שמייצרת המערכת זורם היישר ממנה בצינור אל הכיריים במטבח.

» רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו אלינו לפייסבוק

"ההתעניינות של הישראלים בבתים חכמים וידידותיים יותר לסביבה כבר מזמן מעסיקה אותם ביחס לגינה, בין השאר בגלל העלויות הגבוהות של מי ההשקיה '' אומר צחי רהב, מתחזק גינות בשרון. ''מעבר לחשבון המים הנפוח וחידוש שנתי של צמחים שקמלו, אני שומע יותר ויותר גם על רצון לקיים גינה ביתית אקולוגית יותר. הרבה מהלקוחות שלי בוחרים צמחים המתאימים לתנאים הסביבתיים, בוחרים טוף במקום דשא. התחלתי להציע להם את האפשרות לקיים מעגל אקולוגי מקיף יותר, שמפיק גם ביוגז, והם מאוד מסתקרנים לשמוע''.

המערכת החדשה עשויה לעניין גם בעלי גינות ששמים דגש על גידולים אורגניים, כיוון שהדשן הנוזלי המרוכז שהמערכת מפיקה הוא אורגני. המערכת מפיקה בממוצע עשרה ליטרים של דשן נוזלי ביום. התוצר העיקרי הוא גז בישול ביומתאן, שמספיק לשעתיים של בישול ביום, או יותר.

את המערכת פיתחה חברת הום ביוגז, סטארט אפ ישראלי שעובד בבית ינאי. היזם והמדען הראשי יאיר טלר התרשם מאוד ממתקני ביוגז פשוטים חפורים שראה בהודו בזמן ששהה אצל קהילה מרוחקת ומנותקת מתשתיות. מאותו רגע התמסר להגשמת החזון שלו - לייצר מערכת ביוגז שכל אחד בעולם יכול להחזיק בחצר, להרכיב ולהשתמש בקלות. מאז חלפו שבע שנים פוריות, בהן הרעיון הפך למוצר טכנולוגי חדשני שזכה בהכרה ופרסים בינלאומיים, כולל מהאו"ם ומהאיחוד האירופי.


style="display:block; text-align:center;"
data-ad-format="fluid"
data-ad-layout="in-article"
data-ad-client="ca-pub-0899993389859635"
data-ad-slot="6201845226">המערכת היא אכן קומפקטית ומתאימה לכל חצר, ומגיעה הביתה באריזה שטוחה, להרכבה עצמית. היא מהווה פתרון נוח, קל ויעיל יותר מקומפוסט, כיון שאפשר לשים בה כל סוג של שאריות מזון כולל בשר וקליפות ביצים.

בשבוע הבא חברת הום ביוגז תערוך אירוע היכרות במיוחד למעצבי ומתחזקי גינות, במרכז ההדגמה של החברה בבית ינאי. עיקר המפגש הוא הדגמה של פעולת המערכת: איך נוצר הגז, איך הוא זורם לכיריים, כיצד נאסף הדשן הנוזלי ומהם השימושים של הדשן. יודגם בישול על ביוגז, של שקשוקה שתוגש לארוחת הבוקר. הגז יופק משאריות ארוחת הצהריים של היום הקודם.

המשתתפים באירוע הם אנשי מקצוע שנמצאים בדיאלוג עם לקוחות המתעניינים בגינה אקולוגית. "מכיוון שיותר ויותר בעלי בתים מחפשים פתרונות ומערכות ידידותיות לסביבה, חשוב לנו ליצור שותפות עם האנשים שעוסקים בגינון. חשוב לנו גם לשמוע מהם על האתגרים והצרכים של בעלי הגינות בישראל. הם אלו שנמצאים בשטח, ושומעים את מה שחשוב לנו לדעת, על המוטיבציה של בעלי גינות לחיים בריאים ואקולוגיים יותר" אומר טלר.

המפגש יתקיים ביום שני 27.2.17 בין 9:00 - 11:00
בית ינאי הדסה נעורים homebiogas בווייז
להרשמה: דף האירוע
052-3698920
אתר החברה: www.homebiogas.com