הפורטל הישראלי לחקלאות טבע וסביבה


הקמת גינת ירק - כך תעשו את זה נכון


יוני אוסרוביץ האגרונום של חברת 'טוף מרום גולן' מקיבוץ בית קמה, מסביר לנו איך להקים גינת ירק קסומה, ומדגיש, כי לשימוש בשתילים ומצעי קרקע איכותיים משמעות רבה להצלחה שלנו. אז אחרי שקראתם את ההמלצות והטיפים - זה הזמן להביא את השתילים האהובים עליכם מהמשתלה

מערכת פורטל החקלאות  30-12-2016

גינת ירק ביתית, צילום: באדיבות טוף מרום גולן

טרנד הבריאות תופס תאוצה בשנים האחרונות ואיתו גם הקמת גינות הירק הביתיות, המאפשרות לנו להכין סלט מירק טרי וזמין מהגינה וכם חליטות תה איכותיות וטריות במיוחד.

» רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו אלינו לפייסבוק

כיום, החלופות לגידול מנותק מהקרקע, בוודאי כשמדובר בגינת ירק, מאפשרות להפוך גם את המרפסת לגינה ייחודית. יוני אוסרוביץ האגרונום של חברת 'טוף מרום גולן' מקיבוץ בית קמה, מסביר לנו איך להקים גינת ירק קסומה, ומדגיש, כי לשימוש בשתילים ומצעי קרקע איכותיים משמעות רבה להצלחה שלנו.

• דבר ראשון עלינו לבחור מיקום. מומלץ להקים את גינת הירק באזור החשוף לשמש ישירה, מתחת לכיפת השמיים, בגינה או בצמוד למעקה במרפסת, כך שהשתילים יספגו שעות אור / שמש ויתפתחו היטב. כמו כן חשוב שהמיקום יהיה נגיש מבחינת השקיה, קטיף וטיפול בצמחייה.


גינת ירק ביתית, צילום: באדיבות טוף מרום גולן

• במידה ומדובר באדנית, תחילה וודאו שיש ניקוז כנדרש למים. בנוסף, יש להשתמש במצע קרקע המותאם לסוג הגידול. בחברת 'טוף מרום גולן' מייצרים מצעי קרקע המותאמים לגידולים ספציפיים. במידה ויש לכם גינה, מומלץ לנקותה היטב מלכלוך, אבנים וצמחייה ולהוסיף לקרקע דשן אורגני (קומפוסט) של טוף מרום גולן המהווה "מזון" לצמחים. המינון הנכון הינו 25 ליטר קומפוסט לכל 2 מ"ר. גם באדנית וגם בגינה מומלץ לשלב תערובת איכותית המותאמת לגידול, שתעשיר מאוד את הקרקע ותשפר משמעותית את התוצרת. את הקומפוסט יש להצניע בעומק 10 ס"מ לפחות.

• בשלב הבא נתחח את הקרקע, נהפוך את האדמה באמצעות מגרפה או את חפירה, כדי לאוורר את הקרקע ולסייע לניקוז המים.


גינת ירק ביתית, צילום: באדיבות טוף מרום גולן

• נייצר מעין הגבהה לחלק המיועד לשתילה בקרקע, כדי להעניק יותר שטח לשורשי הצמח - מה שימנע מהם להירקב בשל יצירת ניקוז מים אופטימלי. אם הוספתם קומפוסט, הוא כבר ייצר את אפקט הגבהת הערוגה.

• זה הזמן להביא את השתילים האהובים עליכם מהמשתלה: נענע, מליסה, חסה, רוקט, כוסברה, סלרי, פטרוזיליה, בצל ירוק, מנגולד, בזיליקום, רוזמרין, שיבא ועוד.

• מבחינת ההשקיה, הדרך הקלה והאידיאלית ביותר, הינה באמצעות פריסת מערכת השקיה, כך כל צמח וירק יקבל את כמות המים לו הוא זקוק. בצורה זו גם נחסוך כמויות גדולות של מים - אך ניתן לעשות זאת גם באופן ידני.