הפורטל הישראלי לחקלאות טבע וסביבה


בנטל סחלבים: לראשונה בישראל - מצע לגידול סחלבים


מצע הגידול הייחודי שפותח ב'טוף מרום גולן' ומותאם לאקלים הישראלי, מאפשר את גידולם של פרחי הסחלב העדינים על בסיס מצע גידול איכותי תוצרת כחול-לבן. 'בנטל סחלבים' על שם הר בנטל בצפון רמת הגולן - מהאזור בו נחצב הטוף הטבעי היחיד בארץ, משווק למשתלות, צרכנים פרטיים ובמיוחד לחובבי הסחלבים

מערכת פורטל החקלאות  27-9-2016

מצע לגידול סחלבים תוצרת כחול-לבן, צילום: טוף מרום הגולן

בשורה לחובבי הסחלבים: בתום חודשים של מחקר, הצליחו בחברת טוף מרום גולן לפתח מצעי גידול ייחודיים, המותאמים לאקלים הישראלי ומאפשרים גידול של פרחי הסחלבים העדינים על בסיס מצעי גידול איכותיים תוצרת כחול-לבן.

» רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו אלינו לפייסבוק

הפיתוח החדש מכונה "בנטל סחלבים" על שם הר בנטל בצפון רמת הגולן - מהאזור בו נחצב הטוף הטבעי היחיד בארץ. הפיתוח מוגדר כמוצלח מאוד עבור זני הפנלופסיס, הנחשבים לזן הסחלבים הגדל באזורים הטרופיים. התערובת החדשנית כוללת בין היתר קליפות עץ (BARKS) ייחודית, כבול וקוקוס שטוף העובר סדרת טיפולים מיוחדים וסניטציה מוקפדת למניעת מחלות בצמח.

חיים שטרנברג, מנכ"ל חברת טוף מרום גולן: "אין ספק, כי זו פריצת דרך מבחינת הרכב מצעי הגידול בישראל. לצורך הישגים מקצועיים מובילים לשוק הישראלי ופיתוח מוצרים חדשים, הקמנו את מחלקת המו"פ (מחקר ופיתוח) כחלק מהמפעל החדש באזור התעשייה אלון תבור, שם נבנו מעבדות המאובזרות בציוד חדיש לצורך המטרה לספק ללקוחותינו איכות מוצרים ברמה בינלאומית" אומר שטרנברג.

יוני אוסרוביץ, אגרונום חברת טוף מרום גולן האמון על צוות המחקר במעבדות המפעל החדש, מסביר כי דרושה עדינות והתמדה בגידול הסחלבים העדינים והרגישים לשינויי אקלים, קרינת אור ולחות. איכות ותכונות של מצע הסחלב יקבעו את רמת ההשקיה, הדישון, איכות הצמח ואורך חייו. ''הצורך לדמות את צורת הקיום הטבעית של סחלבים אפיפיטיים, כלומר הגדלים במצבם האידיאלי הטבעי על עצים. כאשר השורשים שלהם נתפסים בגזעים וכאשר יורד גשם סופח אליו הצמח עלים, הפרשות ציפורים ולחות וכך מקבל את המזון והנוזלים, כאשר השורשים מספיקים להתייבש אבל נותרים לחים. עובדות אלו הנחו אותנו במחקר להרכבת מצע גידול הקרוב ביותר למצבו הטבעי של הצמח, מאוורר, שומר על לחות אך שאינו פעיל, תוך עמידות לאורך זמן.המוצר החדש הינו בעל נקבוביות מועטה, במטרה לשמור על סביבת שורשים לחה, אך כזו בה תכולת הרטיבות הממשית נמוכה. קיים יתרון בחומרי הגלם של המוצר החדש, להם יציבות מבנית טובה לאורך זמן, כך שתקופת גידול הסחלבים במשתלה המייצרת ובהמשך אצל הגנן או חובב על גבי המצע החדש יכולה להמשך מספר שנים. ההרכב הסופי של חומרי המצע החדש נגזר מתוך בחינת הצרכים של זני הסחלבים והתאמתם לאקלים כאן בארץ ופיתחנו יציבות מכאנית הנשמרת לאורך זמן ומקטינה בכך את רגישות הצמח למחלות ולריקבון שורשים". אומר יוני אוסרוביץ.

בעולם קיימים יותר מ- 800 סוגים וכ- 25,000 מיני סחלבים, הנפוצים בעיקר באזורים הטרופיים. בארץ מגדלים סחלבים לצרכים מסחריים על בסיס מצעים המיובאים לשוק המסחרי. כעת, לאחר הפיתוח החדש, ניתן יהיה לגדל סחלבים במצע תוצרת ישראל, המתאים לאקלים הישראלי - באופן מסחרי וגם באופן חובבני, תחום התופס תאוצה בשנים האחרונות בארץ מאז הוקמה 'האגודה הישראלית לסחלבים'.

המצע החדש משווק בימים אלו לשוק המסחרי, משתלות בפריסה ארצית, לצרכנים הפרטיים וחובבי הסחלבים במארזי 10 ליטרים. מחיר מומלץ לצרכן- 30 שקלים בלבד למארז.