הפורטל הישראלי לחקלאות טבע וסביבה


ערכה ביתית חדשה ללכידת חדקונית הדקל


ביו-בי מקיבוץ שדה אליהו, הוציאה ערכה חדשה ללכידת חדקונית הדקל האדומה המיועדת לאנשים פרטיים שמגדלים עצי דקל ורוצים להגן עליהם מפני החדקונית. המלכודת, שהופעלה בהצלחה בשדרות דקלים עירוניות, מבוססת על לכידה בדרך טבעית ואינה רעילה לסביבה

מערכת פורטל החקלאות  16-05-2015
ערכה להגנה מפני חדקונית הדקל, צילום: ביו בי - קיבוץ שדה אליהו
ערכה להגנה מפני חדקונית הדקל, צילום: ביו בי - קיבוץ שדה אליהו

חיפושית חדקונית הדקל, פולש שהגיע לישראל מדרום אסיה, מתפשטת ברחבי הארץ וכבר גרמה לנזקים כבדים למאות עצי דקל. למרות שהיא נמשכת בעיקר לדקל קנרי, קריסתם ועקירתם של העצים שנפגעו ממנה מדרבנת את החיפושית המזיקה למצוא לעצמה בית חדש בדקלים ועצי תמר מסוגים שעד כה היו פחות מועדפים עליהן, כך שגם מי שטרם נפגעו חשופים לסכנה. מעבר לנזק למראה הגינה, קריסת עץ תמר עלולה לסכן את מי שנמצאים בסביבתו.

» רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו אלינו לפייסבוק

חברת ביו-בי מקיבוץ שדה אליהו, המתמחה באמצעי הדברה טבעיים לחקלאות ולנוי, הוציאה ערכה חדשה ללכידת החדקונית, המיועדת לאנשים פרטיים שמגדלים עצי דקל. המלכודת שהופעלה בהצלחה בשדרות דקלים עירוניות, מבוססת על לכידת החיפושיות בדרך טבעית ולכן אינה רעילה לבני אדם או לחיות מחמד ואינה פוגעת גם בדבורים, פרפרים ומעופפים אחרים.

חיפושית חדקונית הדקל מסוגלת לעוף מספר קילומטרים ביום. היא נמשכת לריח של עץ נגוע כך שברגע שהיא מתיישבת על העץ, מגיעות בעקבותיה חיפושיות נוספות וכך הנזק הולך וגדל. המלכודת של ביו-בי מבוססת על תפיסת החדקוניות באמצעות נוזל משיכה שגורם להן להיכנס אליה. את המלכודת יש להציב במרחק של כ-30 מטר מעצי הדקל כדי להרחיק את החיפושיות מהעצים.

את הערכה ניתן להשיג בסניפי רשת המשביר לחקלאי ובמשתלות.

עדכונים על אמצעים ללוחמה טבעית במזיקים בחקלאות ובנוי בעמוד הפייסבוק של ביו-בי.