הפורטל הישראלי לחקלאות טבע וסביבה


חדש: מערכת אגירת מים והשקיה אוטומטית


המערכת מבית 'אגרולן' מיועדת לאיסוף מאות ליטרים של מי גשמים, מי מזגנים ומים אפורים בשימוש הביתי. השקיית הגינה או האדניות מתבססת על פטנט בלעדי וייחודי ומבוצעת באופן אוטומטי ישירות ממיכל המים בהתאם לקצב התייבשות הקרקע – ללא פיקוד וללא לחץ.

מערכת פורטל החקלאות  13-12-2014

צילום: חברת אגרולן

כמות הגשמים הממוצעת בלונדון דומה לזו שבגליל העליון, אולם למרות זאת האנגלים כמעט שאינם נדרשים להשקיה, בעוד שבישראל גם בתקופת החורף נדרשת השקיה רבה. ההבדל טמון בפיזור הגשמים השונה שעושה את הדשא של השכן האנגלי ירוק כל כך.

מערכת השקיה ביתית של חברת 'אגרולן' מרמת הגולן, מסוגלת לאגור 200-600 ליטר של מי גשמים בחורף, מי מזגנים בקיץ ו"מים אפורים" מהשימוש הביתי. המילוי החוזר של המיכלים מאפשר חיסכון גדול בכמות המים לאורך כל השנה. בשל הפרשי הגבהים והשיטה המיוחדת נוצר לחץ שמאפשר להשקות גם באמצעות טפטפות ישר מהמיכל וכך נחסך הצורך במשאבה. המתקן מתקפל וניתן לאחסן או לנייד אותו בקלות.

» רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו אלינו לפייסבוק

אחת הבעיות באגירת מי גשם ובמחזור מים אפורים היא הדרך בה משתמשים בהם. להשקיית הגינה או האדניות עם מים אלו, חברת אגרולן מציעה פטנט בלעדי: 'שמר-לח'. המתקן החדשני משקה את הצמחים בערוגה ובאדניות באופן אוטומטי ישירות מהמיכל בהתאם לקצב התייבשות הקרקע – ללא פיקוד וללא לחץ.

במערכת משולב מתקן ה"שמר-לח" שמשקה את הקרקע על פי מידת הרטיבות שלה ולכן הצמחים מקבלים מים בדיוק בכמות שנדרשת להם בתקופות ההפוגה בין הגשמים ובקיץ. ''זוהי שיטה טובה וחסכונית לניהול ההשקיה מאשר באמצעות מחשב השקיה שפועל לפי זמן. חלק מבעלי הגינות משקים באופן קבוע כמויות גבוהות בהרבה מהנדרש, מה שגורם לבזבוז מים והתפתחות מחלות וריקבון בצמחים''. אומר מנכ"ל אגרולן יהודה גליקמן,

השמר-לח הוא פטנט יחודי המורכב מיחידות חרס שמוכנסות לאדמה במרווחחפ של 25 ס"מ ומחוברות ביניהן בצינוריות עד למיכל המים. התייבשות האדמה גורמת ליציאת מים דרך החרס לקרקע וליצירת תת לחץ (ואקום) בחרס. תת הלחץ גורם לפתיחת הטפטפת בראש היחידה ולהשקיה אוטומטית. רטיבות הקרקע מההשקיה גורמת לתהליך הפוך בו מים נכנסים מהקרקע לחרס, תת-הלחץ יורד והטפטפת נסגרת.

מידע על המערכת ניתן למצוא באתר www.agrolan.co.il