הפורטל הישראלי לחקלאות טבע וסביבה


על שבילים ואבני מדרך בגינה


הקסם של שבילי המדרכים טמון בכך שהם לעולם לא יהיו שביל רשמי. אלו תמיד שבילים בחצר אחורית או צדית, באזורים שאנו חווים בהם את הפרטיות בגן. קבלו כמה עצות לבנית שבילים ואבני מדרך מפתיעים, היוצרים בגינה הפרטית תחושה של סקרנות, עניין וקסם

מערכת פורטל החקלאות  15-05-2014

צילום: יח''צ

שביל בגינה הוא הרבה יותר מנתיב הליכה שמחבר בין מקומות בחצר. תכנון שביל מוצלח ייקח את הפוסעים עליו לפינות קסומות ומיוחדות בגן תוך כדי שהוא יוצר סקרנות.

חברת אבן ארי המתמחה באבני מדרך, אדנים ואבני ריצוף, ממליצה על תכנון שביל שייקח אתכם לכמה שיותר פינות בגן. אך בנוסף לתכנון המסלול על השבילים להיות יפים, נוחים ובטוחים. לכן חשוב לוודא כי אבן המדרך גדולה מספיק כדי לפסוע עליה ושהשביל יורכב במרחקי פסיעה הגיוניים ושווים.

בחירת סוג המדרכים היא כבר ענין של טעם, לכל עיצוב או חומר גלם יש את הייחוד והיופי שלו. אבני מדרך טבעיות מגיעות בדרך כלל בחמישה גוונים פופולאריים של שחור, אפור, קרם, חום ואדמדם. הגוון המיוחד של האבן הוא תוצאה של מינרליים ומשקעים הנוצרים באבן במשך אלפי שנים. בגוונים השחור והאפור המראה הכללי הוא אחיד והגוון נשמר לאורך זמן. בגוון הקרם ניתן להבחין בצמחים מאובנים אשר צורתם מופיעה על גבי האבן ויוצרת מראה ייחודי מעין ציור של הטבע.

» רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו אלינו לפייסבוק

האבנים מדגם "ענת" מגיעות במספר גדלים וצורות, שהגדלים הנפוצים ביותר הם ריבוע 40*40 ומלבן 56*70. יש המשלבים בין הגדלים ליצירת רחבה של ריצוף מגוון. אבני "בת שבע" הן בעלות דוגמא אמורפית הנעשית בעבודת יד בכל שלבי עבודת הכרייה. לכן הן מעניקות לשביל מראה טבעי.

בתהליך הייצור הושם דגש לנוחות השימוש, אם אבני השביל לא יהיו נוחות המבקרים בגן עלולים לסטות מהן ולדרוך על צמחים רגישים או לגרום לנזק של הידוק הקרקע ברגליהם. זה בנוסף ללכלוך הנעליים והבית לאחר החזרה מהגן, שאף עלולה להיות מסוכנת ולגרום להחלקה לאחר השקיה או גשמים.


צילום: יח''צ

וואן וונדי, ממשתלות וונדי המתמחה בתכנון גנים, מציין כי השימוש באבן כחומר גלם מאפשר להנות מעמידות השביל. בהשוואה לאדני עץ שגם פופולארים ליצירת שבילים, האבן אינה זקוקה לתחזוקה או החלפה כתוצאה מהתבלות בתנאי הגן.

יתרון נוסף באבני מדרך הוא שמדרכים חופשיים מתאימים כפתרון פשוט להבדלי גובה בקרקע. אפשר ליצור בעזרתם את מסלול רק על ידי הנחתם בקרקע ללא צורך בהכנה מוקדמת של יישור השטח בהשוואה לשביל מרוצף ובנוי. הן גם ניתנות להזזה בקלות ומאפשרות לתכנן את השביל מחדש בהתאם לשינויים שעובר הגן.

כדי שהשבילים יהיו נוחים לשימוש יש לזכור שהם צריכים להתאים לתהליך ההליכה. שבילים צריכים להיות בעלי צורה מוגדרת ועם זאת לזכור שהטבע האנושי במהלך ההליכה הוא לחפש קיצורי דרך ולחתוך פינות באלכסון. לכן פעמים רבות מומלץ לוותר על תכנון מסלול בקווים ישרים בכדי שהשביל יהיה נוח לשימוש.

וונדי מוסיף שלמרות חוסר רשמיותם של אבני מדרך בהשוואה לשביל מרוצף, הן עדיין מדריכות את הצועדים במסלול שהגדרנו מראש. אי אפשר "לרוץ" עליהן ולכן מומלץ לשלב לצד השביל עיצובים שונים כמו בריכות נוי, כך שהעיכוב שיוצר השביל מאפשר להסיט מבט ולהנות מהדרך.


צילום: יח''צ

בחברת פשוט ירוק משווקת הדשא המלאכותי הגדולה במדינה, אומרים כי תכנון נכון של אבני מדרך נעשה אם הוא אינו מבטל את האווירה הטבעית בגן על ידי תחושה של שביל בנוי. יש דרכי עיצוב רבות ליצירת המשחק בין שטח בנוי ומתוכנן – לטבעי פראי. אחת מהן היא סידור המדרכים כשהם משולבים בסביבת דשא המשדר טבעיות. "כדי לשלוט במראה השביל לאורך כל השנה, מומלץ להתקין דשא מלאכותי בין המדרכים, שאינו נעלם מחוץ לעונה ואינו משאיר שביל חשוף של אדמה ואבן. דשא טבעי יתקשה לצמוח באזורים שבין המדרכים ולא יאפשר להשקיה קלה.

נוסף על כך, דשא מושקה בהמטרה ולכן יתבזבזו מים שירטיבו את אבני המדרך ועלולים לגרום להחלקה. יש סוג מדשאות עם סיבים צפופים המתאימים לשילוב בשבילים, כמו 'נפוליאון' או 'קיסר' המאפשרים למלא את החלקים הקטנים בין אבני המדרך בשפע של סיבי דשא. אם בחרתם להניח מרבדי דשא, חשוב לזכור כי מדשאה צריכה להיות חלק גדול יחסית בכל גינה. על המדשאה הילדים ישחקו, האורחים ישבו, תערכו מסיבות וכמובן לא תצטרכו לנכש עשבים כל יומיים".

ולסיום, חשוב לזכור כי הקסם של שבילי מדרכים טמון בכך שהם לעולם לא יהיו שביל רשמי. אלו תמיד שבילים בחצר אחורית או צדית, באזורים שחווים בהם פרטיות בגן.