הפורטל הישראלי לחקלאות טבע וסביבה


עושים עלייה: ורדים חדשים בארץ


רבים מכירים את הורדים מבית סבתא, אבל תעשיית הורדים לא שוקטת על השמרים ועובדת כל הזמן על פיתוח זנים חדשים. היום, יותר מתמיד, ניתן לראות במשתלות מבחר עצום של זנים חדשים המתאימים לאורח החיים המודרני. קבלו הצצה לורדים החדשים בישראל

ענבל לוריה ואיילת מילר, משתלת ורדים קרן צור  19-03-2014

הורד אינגריד ברגמן, עלה לארץ בשנת 2000 Ingrid Bergman™ HT Poulsen®

הורד בגינה הוא היהלום שבכתר. הריח הממכר, שפע הצבעים ומגוון הפריחות גורמים לכל עובר אורח לסובב את הראש. מבחר הזנים עצום החל מהורדים הקלאסיים (כלאי תה) ועד זנים זוחלים ומטפסים. רבים מכירים את הורדים מבית סבתא, אבל תעשיית הורדים לא שוקטת על השמרים ועובדת כל הזמן על פיתוח זנים חדשים. היום, יותר מתמיד, ניתן לראות במשתלות זנים חדשים המתאימים לאורח החיים המודרני.

למה זנים חדשים?

ככל שעולה רמת החיים שלנו כך עולות גם הציפיות שלנו. הסיסמא המלווה את הספורטאים האולימפיים: "מהר יותר, גבוה יותר, חזק יותר", מדגימה היטב את הדרישות והצרכים של החיים היום. אותם צרכים משפיעים גם על עולם הגינון. הגינה נדרשת להיות יפה ופורחת כל השנה, ללא צורך בהרבה טיפול ואחזקה.

הורדים מושפעים גם הם מהשינויים שעוברים הצרכנים ונדרשים להיות טובים יותר בכל ההיבטים. הדרישה בשוק היא לזני ורדים עם פרח משגע, צבע יפה, צורת שיח מושלמת, ריח חזק, שפע פריחה, גלי פריחה רבים וארוכים וכמובן אחזקה נמוכה ועמידות למחלות.

הצרכים בארץ

אם חשבנו שבעולם הדרישות גבוהות, תנאי האקלים בארץ מעלים את הרף בכל הנוגע לעמידות, חום, לחות ומחסור במים. ברור שזן ורדים שנבחר לאחר בדיקות רבות להיות "ורד השנה" באנגליה לא בהכרח יתאים לדרישות השוק ומזג האוויר בישראל.


גם בארץ ניתן למצוא גני ורדים כמו באנגליה. צולם בגן הורדים בקיבוץ לביא ע"י אילן קרן צור

תהליך הבדיקה

משתלת ורדים קרן צור היא המייצגת בארץ של מטפחי ורדים שונים מהעולם. אחת לשנה אנחנו מייבאים כמאה זנים מקבוצות הורדים השונות. זנים אלו נבדקים במשתלה לאורך זמן ובתנאים שונים. תהליך הבדיקה הוא ממושך ובמהלכו מבוצעות בדיקות שוטפות בתדירות של אחת לשבוע. הבדיקות כוללות מעקב סדיר הבודק את צורת הפרח, משך הפריחה, מס' גלי הפריחה , עמידות למחלות ועוד כהנה.


שטח בדיקת המו"פ במשתלה

כחלק מתהליך הבדיקה אנחנו נעזרים בלקוחות אשר שותלים זנים חדשים בגינות שלהם, נותנים אינדיקציה ושולחים תמונות לגבי מצב הורדים ומהווים נדבך נוסף וחשוב בדרך למסקנות. הלקוח הפרטי, אשר מטפל בורדים באופן פחות מקצועי, נותן נקודת מבט נוספת ואמיתית מהשטח.

בסופו של דבר ממאה זנים שיגיעו יישארו רק כחמישה זנים שיגיעו לקו הסיום. התהליך מאתגר מלהיב ומתסכל באותה מידה כאשר ורד יפיפה מתברר כרגיש במיוחד למחלות. אם זאת, כאשר נמצא זן העומד בכל הקריטריונים זוהי שמחה גדולה.

חלק מהזנים שעלו לארץ בשנים האחרונות מוכרים כבר בשוק ונמכרים במשתלות. ביניהם: ניתן לציין את הפירואט, ג'יטה, יינגו, לוק גוד פיל בטר, אינגריד ברגמן אשר מתאפיינים בריחות מיוחדים, שפע פריחה ועמידות. ניתן לזהותם במשתלות גם בזכות מחירם שגבוה מעט יותר בשל תוספת התמלוג (כסף המשולם לבעלי זכויות יוצרים).


יינגו - בארץ משנת 2010 Yengo™ National Parks® Poulnatp001 (N)


ג'יטה™ בארץ משנת 2007 Ghita ™Renaissance® Poulren013 N

יש למה לחכות!

לפני שנה וחצי הגיעו כ- 100 זנים חדשים ממטפח דני בשם Poulsen Roser שעדיין נמצאים בתהליך של מחקר ובדיקה. מתוכם מסתמנים כבר 20 זנים מובילים שבאביב הקרוב כולם יוכלו לרכוש במשתלות. למעוניינים נערוך באפריל הקרוב סיורי פריחה והיכרות עם הזנים החדשים. כל הפרטים באתר: www.vradim.com . בינתיים, הנה הצצה קטנה לתוך עולם הורדים של המחר:


אלין פייג'™: כלאי תה ריחני עם פרח קטן ושפע פריחה שמזכירים פלוריבונדה
 Elaine Paige™ HT Poulsen® Poulht00 Nבייסיק™: ורד ננסי בצבע כתום תפוז מרענן. גובה 0.5 מטר
Basic™ Towne&Country® Poultc021 Nבייסיק™: ורד ננסי בצבע כתום תפוז מרענן. גובה 0.5 מטר
Basic™ Towne&Country® Poultc021 Nגורג'ס™: פלוריבונדה מרשימה בצבעיה. 1.5 מטר גובה
Gorgeous™ Paramount® Poulpmt009 Nסטוקהולם™: פלוריבונדה לבנה, בגובה 80 ס"מ. פרח מלא ובעל ריח לימוני חזק
 Stockholm™ Castle® Poulcas033 Nרחל™: ורד אנגלי בעל מבנה דומה לכלאי תה. גובה 1.5 מטר. ריח חזק ומשכר
Racquel™ Renaissance® Poulren023 Nאמליה™: מטפס אנגלי עם ריח חזק וצבע ורוד כתמתם. גובה עד 2 מטר
Amelia™ Renaissance ® Poulren011 N


  נכתב וצולם ע"י ענבל לוריה ואיילת מילר
משתלת ורדים קרן צור -
www.vradim.com