הפורטל הישראלי לחקלאות טבע וסביבה


קפה על הגג: האם קפה טוב לצמחים שלכם ?


באוניברסיטת חיפה ישתמשו בקפה כחומר דשן אורגני לגידול צמחים על גגות ירוקים. ערוגת מחקר ובה 17 ק''ג פסולת קפה ומינים שונים של צמחים כבר מוכנה על הגג וכעת מחכים החוקרים לראות מה יצמח בה

מערכת פורטל החקלאות  01-01-2014

צילום: אוניברסיטת חיפה

האם קפה טוב לצמחים שלכם? השימוש בפסולת אורגנית כמצע לגידול אקולוגי ידוע כבר בעולם, אולם למרות השכיחות של קפה משומש שמגיע ממכונות האספרסו השונות , עד היום לא בדקו את יעילותו כחומר דישון על גגות ירוקים.  חוקרי מרכז קדס לאקולוגיה של גגות ירוקים בשיתוף אגודת הסטודנטים וקמפוס ירוק החלו להשתמש לאחרונה בפסולת של מכונות הקפה לדשן ערוגת מחקר, בה ישתלו מינים שונים של צמחים. מטרת המחקר היא לבחון לא רק אם הקפה יכול להוות חלק ממצע מתאים לגידול צמחים, אלא האם הוא יהיה טוב יותר מהמצע הרגיל ויאפשר צמיחה משופרת לצמחים.

» רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו אלינו לפייסבוק

מי שהגה את הרעיון הוא פרופ' שי לין, דיקן הפקולטה למדעי הרווחה והבריאות וחבר מועצת קמפוס ירוק של האוניברסיטה. ''השילוב בין מרכז המחקר לחקר הגגות הירוקים, בראשותו של פרופ' ליאון בלאושטיין, שמטרתו לבדוק האם ניתן להועיל לסביבה באמצעות גידולים על גגות מבנים, ופסולת הקפה הוא רק טבעי. במרכז המחקר שלנו מתקיימים מספר מחקרים הבוחנים כיצד טיב המצע והרכב הצמחים יהיו המתאימים ביותר לשימוש בגגות ירוקים גם ללא תחזוקה. שימוש בפסולת הקפה עשויה לשפר את משק המינרלים בקרקע וכתוצאה מכך גם את גדילת הצמחים על הגג." אמר ד"ר שי לוי, מנהל המרכז.

לצורך המחקר הנוכחי 'תרמה'' אגודת הסטודנטים 17 ק"ג של פסולת קפה מבית הקפה שהיא מפעילה, "קפה אגדה", שעורבבה עם תערובת המצע שבה השתמשו עד היום בערוגות המחקר. בערוגה נזרעו כרמלית נאה, זנב ארנבת ביצנית ונשתלו גיאופיטים כחצב, נרקיסים ואף צמחי תבלין: אזוב מצוי (זעתר), מרווה וזוטה לבנה. הגשמים שכבר יורדים יענו על השאלה בזמן הקרוב – עד כמה הקפה עושה טוב לצמחים שעל הגג.

"זוהי דרך מצוינת להפוך פסולת למשאב. לא חסרה לנו פסולת של קפה, להיפך, יש לנו די והותר ממנה. אם נצליח להראות שהקפה משפר את גדילת הצמחים, זה יוכל להוות פתרון נהדר, אקולוגי וחסכוני לנו ולסביבה", אמר ד"ר לוי.