הפורטל הישראלי לחקלאות טבע וסביבה

תיירות כפרית - חדשות ואירועיםיום העצמאות ה-69: מדינת ישראל חוגגת בפארקים וביערות קק''ל


קרן קיימת לישראל מזמינה את הציבור הרחב לחגוג בפארקים וביערות כמיטב המסורת - בחניוני הפיקניק, בפארקים, ביערות ובמסלולי האופניים ושבילי ההליכה. בגליל המערבי תקיים קק''ל בשיתוף אוצרות הגליל טיולים בחינם באתרי היסטוריה ומורשת

מערכת פורטל התיירות הכפרית
תאריכים: 2.5.2017


צילום: אבי חיון - באדיבות קרן קיימת לישראל

ביום העצמאות ה-69 למדינת ישראל, קק"ל מזמינה את הציבור הרחב לחגוג בפארקים וביערות כמיטב המסורת. כמדיי שנה יערני ועובדי קק"ל נערכים לקליטת רבבות משפחות ביום העצמאות (יום שלישי ה-2 במאי) בחניוני הפיקניק, בפארקים, ביערות ובמסלולי האופניים ושבילי ההליכה. במהלך החג יערני קק"ל יסיירו בחניוני היערות ויחלקו שקיות אשפה למשפחות ויסבירו על חשיבות שמירת הניקיון ביערות וכללי הזהירות באש.

» רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו אלינו לפייסבוק

במסגרת ההכנות ליום העצמאות מחדדת קק"ל את ההערכות למניעת שריפות ומבקשת מהציבור לשים לב לכללי הזהירות באש: אין להדליק אש ביער שלא במקומות המיועדים לכך, יש לבדוק את כיוון הרוח ועוצמתה, אין לעזוב גחלים לוחשות, אלא, רק לאחר שכל הגחלים כובו וכוסו בחול, וזאת כדי שלא יעופו גצים לעצי היער. במקרה של שריפה יש להתקשר למוקד 102, לפנות את המקום בצורה בטוחה, אין לחסום דרכי גישה ואין להשתמש בחומר מאיץ (בנזין).

הממונה על היערות מאש ברגיעה ובחירום, רמי זריצקי: "אני מבקש לחזור ולהדגיש את חשיבות ההקפדה והשמירה על כללי הזהירות באש, בכל שנה נשרפים עשרות דונמים של יער וחורש טבעי כתוצאה מרשלנות מטיילים".


צילום: אבי חיון - באדיבות קרן קיימת לישראל

קק''ל ו'אוצרות הגליל' מזמינים את הציבור לארבעה טיולים המשלבים בתוכם נופים, אתרים היסטוריים ומורשת.

הטיול הראשון יעסוק בנושא 'מלחמת העצמאות בגליל המערבי - הקרב שלא הגיע אל דפי ההיסטוריה'. הטיול יעשה בהדרכתו של זהר אופיר שיספר על החלטת החלוקה באומות המאוחדות שהוציאה את הגליל המערבי על יישוביו המעטים אל מחוץ לתחום המדינה היהודית. הטיול כולל תצפית מקיפה אל מרחבי הגליל המערבי והאזנה להסבריו של המדריך, נסיעה על כביש הצפון, התייחסות לנקודות אסטרטגיות באזור, ההתפתחות הכלכלית תיירותית באזור ותרומתה של קק"ל לכך.

הטיול השני שיערך בהדרכתו של ניסם ביתן יעסוק בנושא בעקבות לוחמים. משתתפי הטיול יגיעו לתל נפוליאון וישמעו את סיפור המקום ומדוע בחרו בתקופה הקדומה להקים כאן את עכו. כמו כן יאזינו המשתתפים לסיפור על משה כרמל ומרדכי מקלף שהציבו על התל את מפקדתם ומכאן הנהיגו את שחרור עכו במלחמת העצמאות. בפסגת התל תערך תצפית על הגליל העליון והתחתון כמו גם על הרי הכרמל ותידון השאלה מדוע נכשל נפוליאון בכיבוש עכו בעוד חטיבת כרמלי הצליחה. כמו כן יכירו משתתפי הטיול מקרוב את שדה הקרב של צלאח א דין והמלך ריצ'ארד לב הארי, בני התקופה הצלבנית. לאחר מכן יגיעו המשתתפים לגן חזיזה ובצל עצי הזית ישמעו את הסיפור על שבט אשר, שגיבוריו היו לוחמים מעולים ובכל זאת שנאו מלחמות. הטיול יסתיים בפארק לילי שרון, פארק עירוני בלב עיר, אחת מאוצרות קק"ל בעיר.

הטיול השלישי בהדרכתו של דני רובינזון יעבור דרך אתרי מורשת ויכלול את: אנדרטת ההעפלה, אתר ילד ליד וסיפור ליל הגשרים, אנדרטת כ"ג יורדי הסירה ומצוק ראש הנקרה, שם תתקיים תצפית אל כל מרחב הגליל המערבי. במהלך הטיול נספר את סיפור העלייה הבלתי לגלית לחופי נהריה ויציג את ההתפתחות המקום מאז ועד היום ותרומתה של קק"ל לנוף, לתשתיות ולחקלאות.

הטיול הרביעי, "איך גבול נולד" בהדרכתו של צפריר בר שירה יעסוק בפיתוליו ועברו של גבול הצפון ויתמקד בסיפורה של חניתה, סיפור ההסכם בין מרק (סייקס) ובין ג'ורג' (פיקו) וסיפור ההתברות הבריטית מבאסה (שלומי) ועד סאסא. כמו כן יעסוק הטיול במציאות לאורך גבול זה משנות ה-80 ועד היום והוא יסתיים בתצפית מרגשת מהר אדיר.

ההשתתפות בסיורים היא בחינם ומותנה בהרשמה מראש ב'קו ליער': 1-800-350-550.

צעדת הצדעה

קרן קימת לישראל תקיים ביום העצמאות ה-69 למדינת ישראל צעדת הצדעה חגיגית לציון 50 שנה לאיחוד ירושלים ו-29 שנים ל"מצעד החיים". בצעדה ישתתפו כ- 500 בני נוער מהפריפריה, תלמידי תיכון בוגרי המסע לפולין ישראלים אשר יחברו לנוער מחו"ל. הצעדה תתחיל מכיכר ספרא, שם יזניק יו"ר מצעד החיים את הצועדים, משם תמשיך לכותל ותסתיים בלטרון, באירוע המוני בהשתתפות יו"ר קק"ל.

מצעד ההצדעה ביום העצמאות הוא שיאו של שרשרת פעילויות בסימן "משואה לתקומה" המתחילה לאחר יום השואה במסע ירוק בשבילי קק"ל. המסע של כ- 1000 בני נוער יחל מיד לאחר חזרתם מהמסע לפולין במסגרת "מצעד החיים", בשמונה מסלולים מגוונים ביערות ובאתרי קק"ל במרכז ובצפון הארץ. מסעם של בני הנוער בשבילי הארץ יימשך כחמישה ימים ויתועד לכל אורכו, ויוקרן באירוע השיא בלטרון.חניון בית היערן-זרך נוף יער בית קשת. צילום: ארכיון הצילומים של קק''ל

קק"ל מזמינה את הציבור להתארח וליהנות בחניוניה המאורגנים והמסודרים באזור הצפון

חניון פארק נחל קדש (תחתון) - ממוקם במוצאו של נחל קדש בשולי עמק החולה, כ-7 ק"מ מדרום לקרית שמונה.

חניון הדרדרה - פינת חמד בלב חורשת איקליפטוס בעמק החולה.

חניוני פארק אדמית - פארק אדמית שליד שלומי בגליל המערבי (על כביש 899) הוא פנינה של טבע עם עצי פרי ונוף מראש הנקרה ועד רכס הכרמל

חניון עין זיתים ביער ביריה

פארק גורן - כ-900 מטר ממזרח לקיבוץ אילון (כביש 899, בין סימני ק"מ 11– 12); חניוני יער חניתה - כוללים את חניון חומה ומגדל , חניון עין כובשים; חניוני יער אחיהוד

חניון שיירת יחיעם - החניון נמצא כ-800 מטר מדרום לצומת כברי שבגליל המערבי

יער שגב - יער שגב משתרע על פני כ-10,000 דונם במערב הגליל התחתון

חניון בית היערן - דרך נוף יער בית קשת

יער לביא - היער שוכן בסמוך לאחד הצמתים הראשיים בארץ - צומת גולני.

חניוני מנגל באזור המרכז

פארק שוהם - על הגבעות השוממות של השפלה אחרי תהליך פיתוח מואץ הוקם לפני למעלה מעשור שנים היישוב הקהילתי שוהם - צעיר ותוסס שהפך לאחד היישובים המבוססים במדינה. גן עדן לאוהבי טבע, במקום שולחנות לפיקניק ופינות ישיבה.
איך מגיעים- נוסעים על כביש 444 פונים מזרחה לאזור התעשייה. על השילוט רשום "אזור התעשייה חבל מודיעין". נוסעים מזרחה, כקילומטר בדרך האספלט אל יער שוהם ופונים ימינה אל דרך עפר.

חניון יער אשתאול - עם הכניסה ליער הולכת ומתפוגגת המולת הכביש, רוח מערבית נעימה נושבת מבין האורנים הגבוהים והצפופים. ציר נווה שלום-אשתאול בפארק יצחק רבין שופע חניוני נופש ובהם שולחנות פיקניק, מגוון עשיר של מתקני משחק לילדים, פינות מרגוע המאפשרות ליהנות מפיקניק בחיק הטבע.
איך מגיעים- אל ציר נווה שלום-אשתאול ניתן להגיע מכביש מס' 3 (מחלף לטרון-צומת נחשון). נפנה במחלף נחשון-נווה שלום אל היישוב היהודי-ערבי נווה שלום. אפשר להגיע גם אל החניון מצומת שמשון-נחשון (כביש 44), כ-0.7 ק"מ צפונית-מערבית לצומת שמשון ולפנות בכניסה המובילה למשתלת קק"ל.

יער צרעה-הנשיא – דרך הפסלים - לאורך הדרך מוצבים 37 פסלים סביבתיים העשויים מאבן מקומית ומברזל. אפשר לגעת, לחוש ולהסתובב סביבם, ומעת לעת לצפות בנוף גבעות השפלה והרי יהודה הממלאים את האופק. לאורך דרך הפסלים ממוקמים חניונים ופינות מרגוע.

חניון סופי - חניון קטן ואינטימי שנמצא בין עצי תאנה, שולחנות פיקניק ומתקני מנגל.
איך מגיעים- הגישה מכביש 44 מצומת נחשון לצומת שמשון. פונים לכיוון מושב תרום, אך לא נכנסים לישוב אלא פונים מיד ימינה. זו אחת הכניסות ליער, ומשם שמאלה מגיעים לחניון.

חניון גמלאי עיריית תל-אביב - נוסעים על כביש 38 מצומת שמשון לכיוון בית שמש, פונים ימינה לקיבוץ צרעה, עוברים את הכניסה לקיבוץ ולאחר כחצי ק"מ פונים ימינה לדרך היער המשולטת. בפיצול הדרכים הראשון ניתן לפנות ימינה לדרך אדומה - דרך נוף צרעה. שם נמצא חניון גמלאי עיריית תל-אביב יפו. במקום שולחנות פיקניק ומתקני מנגל. אפשרות נוספת היא לפנות בפיצול לדרך הירוקה "דרך הפסלים" ולטפס עד לראש הרכס. בראש הרכס נמצא חניון הסוהר. במקום, שולחות פיקניק, מתקני משחק ומתקנים חקלאיים עתיקים ותצפית מרהיבה מראש התל לכיוון נחל שורק (שימו לב - הדרך אינה מותאמת למעבר רכבים נמוכים).

חניוני מנגל באזור הדרום

חניוני יער יד מרדכי - "דרך השיזף" - בצל עצי שקמה עתיקים, איקליפטוסים, עצי אלה ושיזף, עוברת "דרך השיזף" דרך יער יד מרדכי במישור החוף הדרומי. דרך העפר מובילה את המטיילים לאורך שדרת עצי שיזף ושקמה אל חניון ע"ש נביה מרעי ובהמשך אל חניון ע"ש יורם ואנונו. בחניונים שילוט בוטני המספר על עצי השקמה, הזית, השיזף והתמר. במקום שולחנות, מתקנים למנגל, וברזיות מים.

כיצד מגיעים: פונים מערבה מכביש 4 אל כרמיה וזיקים. כמה מאות מטרים על הכביש הפנימי יש שילוט הכוונה מימין בצבע ירוק אל "דרך השיזף". חניון שלישי בדרך השיזף הוא חניון הזיתים, הסמוך לעלייה לכביש 4. החניון משופע בשולחנות פיקניק וממוקם בלב מטע עצי זית. היציאה חזרה אל כביש 4 בקצה הדרך. בחלק המזרחי של יער יד מרדכי, ממזרח לצומת, נמצא חניון גרוסמן, עם שולחנות פיקניק וברז מים.

חניונים ביער המלאכים – שחריה - היער זרוע חניונים בגדלים שונים, עם שולחנות פיקניק וברזיות מים. מהחניונים ניתן לצאת למסלולים מסומנים החושפים למבקרים אתרי תרבות חומרית והגות ששימשו את אבותינו שחיו באזור. החניונים מתאימים לאנשים עם מוגבלויות וקיימים ביער שירותים.

חניונים ביערות להב ודבירה - היער זרוע חניונים בגדלים שונים, עם שולחנות פיקניק וברזיות מים. ביערות אתרים ארכיאולוגיים, אתרי מורשת ופריחה ומסלול רכיבה על אופניים. החניונים מתאימים לאנשים עם מוגבלויות וקיימים שירותים במרכז ג'ו אלון.

חניון גבעתי ביער קוממיות - חניון עם שולחנות פיקניק וברזי מים. מהחניון ניתן לצאת למסלול טבעתי ב"שביל הכפר". בסמוך לחניון נמצא מוזיאון חטיבת גבעתי.

יער יתיר - חניון הבור - אל יער יתיר מוליך כביש המסתעף צפונה מכביש שוקת-ערד (כביש מס' 31). כ-5 ק"מ מצומת שוקת לכוון ערד פונים צפונה (שמאלה לבאים מצומת שוקת וימינה לבאים מכוון ערד). נוסעים על הכביש המרכזי של יער יתיר, עוברים את בית היערנים, פונים ימינה לכוון הישוב שני/לבנה, חולפים על פני חרבת ענים (מצד ימין) עוברים על פני גשרון ופונים ימינה אל דרך המאגר המסומנת כחול. מעט לפני בור המים ירידה ימינה אל שביל המתקנים החקלאים, לאורך 600 מטרים גת לדריכת יין, בורות מים, מפרכות של בית בד לייצור שמן, מכלאות צאן ומערות עד לבית הכנסת הקדום של ענים. בחניון שולחנות, מתקנים למנגל, ברזיות מים ומתקני משחק.

חניון הרועה - חניון שהוקם על ידי קק"ל בשנת 1957, המהווה בסיס יציאה לטיולים ומקום לפיקניק באתרים הרבים שבסביבה. יש בחניון שולחנות לפיקניק, מתקנים למנגל וברזי מים והוא ממוקם בתוך חורשת אשלים מצלה על הכביש הראשי (כביש 40) מול הכניסה לשדה בוקר. החניון נקרא על שמה של ברברה פרופר, הרועה, מראשוני שדה בוקר, שנרצחה על ידי בדווים סמוך לחורשת העצים בשנת 1952.