הפורטל הישראלי לחקלאות טבע וסביבה

תיירות כפרית - חדשות ואירועים"עיר בני החורין" - המתחם המתחדש בגן לאומי בית גוברין


המתחם המתחדש ממוקם בחלקו הצפוני של הגן וכולל במרכזו אמפיתיאטרון מרשים וייחודי ומונומנטים ארכיאולוגיים נוספים. אמצעי המחשה מרהיבים ויצירתיים הממחישים את רוח העבר ומזמינים את הקהל למסע חוויתי בלתי נשכח בין גלדיאטורים קשוחים, רומאים נהנתניים וצלבנים

מערכת פורטל התיירות הכפרית
תאריכים: כל השנה


מתחם האמפיתאטרון המתחדש בעיר בני החורין בית גוברין. צילום יח''צ - באדיבות רשות הטבע והגנים

גן לאומי בית גוברין, שהוכרז על ידי אונסק"ו כאתר מורשת עולמית ונחשב לאחד מהגנים הלאומיים הפופולריים של רשות הטבע והגנים, זוכה למתיחת פנים חדשה ומשמעותית, עם השקת מתחם מתחדש בחלקו הצפוני של הגן המכונה "עיר בני החורין".

» רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו אלינו לפייסבוק

המתחם כולל במרכזו אמפיתאטרון מרשים ומרהיב, שתוכנן לארח כ-3,500 איש ונחשף כמעט בשלמותו – דבר שהופך אותו לממצא אדריכלי וארכיאולוגי יחיד מסוגו באזורנו והיחיד בישראל הפתוח לביקור. מוקדי עניין נוספים במתחם המתחדש הם כנסייה צלבנית, שבה אולם ושני אגפים משניים, שם ניתן להבחין במגוון מרצפות, עמודים וכותרות שנמצאו באזור ושימשו את הצלבנים לבניית הכנסייה. בנוסף לזאת, באתר שרידי חומת מבצר ובית מרחץ, החושפים את רוח התקופות השונות באזור.

במסגרת הפרויקט, שילבה הרשות באתר מערך המחשה חדש, מעניין ויצירתי, המוסיף תוכן וחיים לאבנים ולמונומנטים הארכיאולוגיים המיוחדים הכלולים בו, באמצעותו יוכלו המבקרים להציץ אל חייהם של אנשי בית גוברין בתקופות שונות בהיסטוריה ולצאת למסע חווייתי מלהיב ובלתי נשכח לכל המשפחה – מהקטנים ועד הגדולים. בין אמצעי ההמחשה הייחודים שבאתר ניתן למנות דמויות של חיילים רומאים, סרגלי זמנים צבעוניים, מתקן-משחק ללימוד ספרות רומיות, ואיורי שחזור של מוקדי עניין שונים ברוח התקופה. לצד זה ישנם גם לוחות קומיקס המתארים בהומור את חיי הגלדיאטורים וממחישים את לבושם, כלי הלחימה שלהם ואת בעלי החיים שליוו את מופעי הראווה.לצד זה מוצג האופן הייחודי בו נחשפו הממצאים, באמצעות מייצג דמויות ארכיאולוגים העוסקים נמרצות במלאכת החפירה ושלטי הסבר מפורטים.

המתחם הושק בטקס חגיגי במעמד השר להגנת הסביבה זאב אלקין ומנכ"ל רשות הטבע והגנים שאול גולדשטיין, ונפתח לקהל הרחב לאחר חודשי תכנון רבים ועבודה מאומצת של רשות הטבע והגנים.


עיר בני החורין בגן לאומי בית גוברין. צילום יח''צ - באדיבות רשות הטבע והגנים

השר להגנת הסביבה, ירושלים ומורשת השר זאב אלקין ציין: "האתר ההיסטורי של בית גוברין הוא מקום מרתק המקפל בתוכו מפגש של שנים רבות בין היסטוריה יהודית להיסטוריה כללית. לפני עשרים שנה כסטודנט להיסטוריה וכמדריך צעיר עברתי הכשרה להדרכה כאן ואני רואה עד כמה המקום הזה השתנה בצורה דרמטית בזכות הפיתוח וההשקעה בשנים האלה בכלל ובמאמץ של השנה האחרונה בפרט. אני מברך את אנשי רשות הטבע והגנים על העבודה החשובה ומקווה שבמאמצים משותפים נדע לחשוף את הפוטנציאל העצום שאתר זה יכול לספר לישראלים ותיירים רבים.״

לדברי , מנכ"ל רשות הטבע והגנים שאול גולדשטיין: "מתחם 'עיר בני החורין' המתחדש בבית גוברין הנו אתר ארכיאולוגי חשוב ומעניין אשר הוכר בשנת 2015 כאתר מורשת עולמי של אונסק"ו, לאחר מאמצים רבים של רשות הטבע והגנים לקבלת הכרה בחשיבותו התרבותית. מתחם עיר בני החורין עבר מתיחת פנים משמעותית בחודשים האחרונים והיום נחשף ונפתח לקהל הרחב. השקענו משאבים ומחשבה בהפיכת האתר למרהיב ונגיש יותר, הממחיש באמצעות כלים יצירתיים מרשימים את רוח התקופה הרומית. אני מזמין את הציבור הרחב, במיוחד לקראת חג הפסח הקרב, להגיע וליהנות מחוויה מוחשית וייחודית של תרבות, ארכיאולוגיה והיסטוריה ומכל מהפעילויות המושקעות המתוכננות".

בין שלל הפעילויות שרשות הטבע והגנים מציעה בחג הפסח בגנים הלאומיים ושמורות הטבע ברחבי הארץ, יתקיימו פעילויות מיוחדות במתחם המתחדש -  בראשן קרב גלידאטורים "אמיתי" ומרהיב שיבוצע על ידי שחקנים מיומנים לקול צהלות הקהל.

הכניסה למתחם המתחדש - העיר הצפונית – עיר בני החורין, סמוכה לתחנת הדלק שליד קיבוץ בית גוברין (כביש 35)
הכניסה בתשלום, כאשר מנויי מטמון נכנסים ללא עלות.
כרטיס הכניסה תקף לשני מתחמי הגן.
לפרטים  נוספים ניתן להיכנס לאתר רשות הטבע והגנים: www.parks.org.il