הפורטל הישראלי לחקלאות טבע וסביבה

תיירות כפרית - חדשות ואירועיםאקמול מקראי: סיור צמחי מרפא בפארק נאות קדומים


איזה צמח תפקד בימי קדם גם כדאודורנט וגם למניעת תפרחת חיתולים, ואיזה שימש לטיפול נגד מזיקים בגינה ? בסיור מרתק בעקבות צמחי המרפא בפולקלור וברפואה העממית לומדים על השימושים השונים של הצמחים מימי קדם ועד היום ומכינים יחד משחה טבעית רב שימושית וחליטת צמחים טרייה וטעימה

מערכת פורטל התיירות הכפרית
תאריכים: פברואר / אפריל 2017


צמחים בנאות קדומים, צילום: באדיבות נאות קדומים

בימים שלפני קופות החולים, בתי המרקחת ותוספי הבריאות, עולם הרפואה היה מבוסס על צמחי מרפא. בדרך של ניסוי וטעייה התגלו השפעות שונות של הצמחים על גוף האדם ובמשך אלפי שנים התפתח תחום הידע של רפואת הצמחים.

» רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו אלינו לפייסבוק

בפארק נאות קדומים קיימים מינים רבים של צמחים שהיו בשימוש עוד בימי קדם, לכן אין מקום מתאים ממנו לסיור מיוחד בעקבות צמחי המרפא הידועים בפולקלור והרפואה העממית, מאז ועד היום.

כך לדוגמא צמח ההדס, מלבד שימושו לטיפול בדלקות עיניים, תפקד גם כגרסה קדומה של דאודורנט וכטיפול בתפרחת החיתולים, ואילו מי שנתקל בבעיות של מזיקים בגינה, יכול לשקול שימוש בטיון דביק במקום להתקשר למדביר. עם מה שנשאר משניהם, אפשר להשתמש להתגונן מנזקי החורף לעור.

הסיור יתמקד במסורות, בפולקלור ובסיפורי העם שנקשרו בצמח, וכן בקשר ובשיווי המשקל שבין האדם לצמח, ממנו מקבל האדם את הדרוש לקיומו.

במהלך הסיור מקבלים מידע מרתק ושימושי לגבי שיטות קטיף וייבוש צמחים לשימוש ביתי, מכינים חליטת צמחים טרייה וטעימה ורוקחים יחד משחה רב שימושית שאותה ממלאים בצנצנות מתנה הביתה.

עוד נוגעים בסיור בבוטניקה של הצמח, שמנים ארומטיים המופקים מהצמח ושימושים רפואיים שנעשו בו בעבר ובימינו - כגון המרווה, הרוזמרין, החרדל, השומר, הפיגם, הטיון הדביק, האזובים ועוד, בהתאם לעונת השנה ולמסלול ההליכה.

את הסיור מעבירה יעל שימרון, מורת דרך ומתמחה בצמחי פולקלור
הסיור יתקיים בימי שישי 24 בפברואר ו-28 באפריל, בשעות 9:00-12:00
מחיר לאדם: 75 ₪
למידע נוסף והרשמה: www.n-k.org.il