חדשות בחקלאות, טבע וסביבה 

 
 
 
 
השר אורי אריאל: נמשיך בפיתוח החקלאות לדורות הבאים
 
עשרות אלפי מבקרים הגיעו לתערוכה החקלאית הגדולה בישראל שהתקיימה השבוע בערבה, והתרשמו מהפיתוחים והטכנולוגיות בתחום החקלאות. שר החקלאות אריאל: ''החקלאות היא ערך וחובתנו שתמשיך להיות כאן, במדינת ישראל, חקלאות מתקדמת ומחקר חקלאי מהמובילים בעולם''
 
מערכת הפורטל לחקלאות טבע וסביבה  03-02-2018
 

ראש המועצה האזורית ערבה תיכונה אייל בלום ושר החקלאות אורי אריאל, צילום: מו''פ ערבה תיכונה וצפונית

כ-35 אלף מבקרים הגיעו ל'יום פתוח ערבה' - התערוכה החקלאית הגדולה בישראל, שהתקיימה השבוע בערבה במשך יומיים, זו השנה ה-27. בתערוכה המתקיימת מידי שנה בט"ו בשבט בתחנת המחקר "יאיר" בחצבה, הציגו 250 חברות מהארץ וצהעולם את החידושים העדכניים ביותר בתחום החקלאות.

» רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו אלינו לפייסבוק

שר החקלאות אורי אריאל הגיע ליומה השני של התערוכה ולרגל ט"ו בשבט, נטע עם ילדי יישובי המועצה האזורית ערבה תיכונה, שתילי עצי שיטים, שטיפחו במהלך השנתיים האחרונות בפרויקט "מחזירים השיטים לטבע" - שיקום מיוחד של עצי השיטה שמצויים בסכנת הכחדה. במסגרת הפרויקט ביזמת מועצה אזורית ערבה תיכונה, קרן קיימת לישראל וקהילת יהודי אוסטרליה, נוטעים בערבה מידי שנה כ-1,000 עצי שיטה בסביבתם הטבעית במדבר.

השר אריאל ביקר בתערוכה החקלאית והתרשם משלל החידושים פורצי הדרך שהוצגו בה. "חקלאי ישראל הם החקלאים הטובים בעולם וחקלאי הערבה, שמצטיינים בהפיכת תנאי האקלים מחיסרון ליתרון, הם הדוגמא לכך. אנחנו רואים פה את החקלאות בעוצמתה. לפני שישים שנה לא היה פה כלום והיום חקלאי הערבה הם יצואנים מובילים שעושים למדינת ישראל שם בכל העולם. החקלאות וההתיישבות הולכות יד ביד ואנחנו מאמינים, כי גיוון התוצרת החקלאית וחדירה לענפים חקלאיים חדשים, יבטיח את חיזוק ההתיישבות והחקלאות בערבה. החקלאות היא ערך וחובתנו שתמשיך להיות כאן, במדינת ישראל, חקלאות מתקדמת ומחקר חקלאי מהמובילים בעולם ונמשיך לחזק את החקלאות ואת המחקר''.


נטיעת שתילי עצי שיטה, צילום: מו''פ ערבה תיכונה וצפונית

שר החקלאות התייחס גם לדור העתיד ואמר: ''הדור הצעיר לנגד עינינו ולשם כך אנחנו מעמידים 160 מיליון ₪ לקידום טכנולוגיות חדשות ועידוד כניסת חקלאים חדשים ולצעירים לענף. למדינת ישראלי אכפת מהחקלאים שלה ובשנה האחרונה הורדנו את המיסוי על העובדים הזרים, הורדנו את מחיר המים השפירים לחקלאות בלמעלה מ- 20% ובשלב זה הסרנו את האיום בנוגע לקיצוץ במים לשנת 2018 ואנחנו ממשיכים לפעול עם רשות המים והאוצר להוזלת מחיר המים ולהשגת הסדר הולם עבור אספקת מים לחקלאות, שיבטיח המשך פיתוח החקלאות גם לדורות הבאים''.

''במסגרת דיוני התקציב, השגנו תקציב ייעודי למתן ביטוח לחקלאים ולמיגור הטרור החקלאי והמשרד ממשיך לפעול עם משרד המשפטים והמשרד לביטחון פנים להחמרת הענישה ולהשבת הביטחון לחקלאים ואנו ממשיכים לפעול לחקיקת חוק עידוד השקעות הון שייתן ליצואנים בתחום החקלאות זכויות כמו בכל ענף אחר, למען המשך הובלתה של ישראל כיצואנית עולמית". אמר שר החקלאות.


מבקרים בתערוכה החקלאית הגדולה בישראל, צילום: מו"פ ערבה תיכונה וצפונית

מנהל מו"פ ערבה תיכונה וצפונית, שמוליק פרידמן שנכנס לתפקיד לפני כחודשיים, בירך את מבקרי התערוכה וחקלאי הערבה והודה לחברות המציגות. "אנחנו מציינים היום את ט"ו בשבט שנהוג לציינו באכילת פירות וירקות מארץ ישראל, מאחורי החקלאים עומדים מכוני מחקר ומדריכים ואני גאה להיות חלק מהמו"פ בערבה, אני בטוח שביחד נוביל את המו"פ להישגים. אני רוצה להודות לכל אלו שהגיעו ולאחל תערוכה פורה ומהנה".

אייל בלום, ראש מועצה אזורית ערבה תיכונה אמר: "חקלאי הערבה ממשיכים להצעיד את הקדמה והחדשנות ברמה העולמית. השנה התערוכה לזכרו של בועז הורוביץ ז"ל שהיה מנהל המו"פ עד לפני מספר חודשים, הוא קידם את המחקר החקלאי ופעילות המו"פ והוא חסר לנו מאוד. התערוכה נפתחה בכנס פוד טק המאפיין את הפעילות שלנו, להתאים את החקלאות בערבה צעד אחד קדימה לעבר העתיד. גידול קנאביס אולי לא יחליף את הפלפל אבל יכול להקים משקים נוספים ולהפוך לתעשייה של ממש כמו גם גידולים חדשניים נוספים וייחודיים המעניקים יתרון כלכלי לחקלאי הערבה בשווקים הבינלאומיים".


ירקות ופירות מהערבה, צילום: מו"פ ערבה תיכונה וצפונית

באירוע הפתיחה החגיגי שהתקיים במרכז ויידור, התייחס חבר הכנסת איתן ברושי לחוק החקלאות הצפוי לעלות בוועדת שרים לחקיקה בכנסת ביום א' הקרוב ואמר: "אחרי 70 שנות מדינה, הגיע הזמן שהחקלאות תהיה מעוגנת בחוק ולהפוך את החקלאות לפרויקט לאומי המגדיר את מערכת היחסים בין החקלאות למדינה ובין המדינה וחובותיה לקיומה של חקלאות. אמרתי לראש הממשלה שלא ייתכן שבחו"ל מברכים וכאן מחסלים את החקלאות, המדיניות במקרה של החקלאות גורלית לאזור כמו הערבה ולענף החקלאות. לערבה משקל עצום בביטחון המזון, החקלאות לא נהנית מתרומתה לקיום המדינה. חוק החקלאות חשוב, שרי החקלאות יאיר שמיר ואורי אריאל לא הצליחו, אנחנו צריכים לקרוא יחד לראש הממשלה, שר החקלאות ושרת המשפטים, שהחקלאות חייבת יציבות וודאות שהחוק יעניק לענף. עוד הוסיף ברושי: "ט"ו בשבט הוא חג שמח, חג החקלאות. אתמול התקיים דיון בוועדת הכספים בנושא הירידה ביצוא בשל שער הדולר ובשל מדיניות הממשלה, בה מרכיב גדול של עוינות, עם מרכיב בולט של יבוא, המפקיר את השוק המקומי. לא תהיה חקלאות בישראל אם לא יהיה יצוא".


מימין: שמוליק פרידמן מנהל המו"פ, ד"ר אייל בלום ראש המועצה וח"כ איתן ברושי, צילום: מו''פ ערבה תיכונה וצפונית

מאיר צור, מזכ"ל תנועת המושבים : "זהו יום חג לערבה, האזור החקלאי הכי משמעותי בישראל. זהו האזור היחיד עם רוב של אנשים המתפרנסים מחקלאות, האזור שללא חקלאות לא יהיה ועל כך צריך לעזור ולפתח את החקלאות בארץ. אני מברך את ראש המועצה, ד"ר אייל בלום על פעילותו ופועלו למען הערבה".

עמי אוליאל, מנהל מרחב דרום בקק"ל: "קק"ל לוקחת חלק בפעילות מרכזי המחקר והפיתוח בדרום בשל החשיבות העצומה שלהם לחקלאות בנגב ובישראל. מו"פ ערבה מאפשר לחקלאים לשמור על שיטות גידול רלוונטיות ועדכניות המאפשרות תחרות למול השווקים בעולם ומספק ידע חקלאי יישומי הבא לידי ביטוי בתוצרת ישראלית איכותית במהלך כל ימות השנה".

במהלך התערוכה התקיים כנס מקצועי לקידום החקלאות תחת הכותרת "פוד טק חדשנות וחקלאות" בערבה, בהשתתפות שרים, חברי כנסת, ראשי רשויות, ראשי ארגונים חקלאיים ועוד ובראשות ראש המועצה האזורית ערבה תיכונה אייל בלום וראש המועצה האזורית תמר דב ליטבינוף.

במשך יומיים הוצגו גידולים חקלאיים וחידושים בתחום החקלאות: העגבנייה הקטנה בעולם, העגבנייה המתוקה בעולם, חציל שלא סופח שמן, פרי חיי הנצח-מומורדיקה, פלפל בצבע שוקולד, פטל בשיא החורף, לימון ללא גרעינים, עגבנייה שמתקלפת, גידולי דגים וסרטים לנוי ועוד.

בין המבקרים בתערוכה: מזכ"ל תנועת המושבים מאיר צור, מזכ"ל התנועה הקיבוצית ניר מאיר, ח"כ איתן ברושי, ח"כ חיים ילין, מזכ"ל התאחדות חקלאי ישראל אבו וילן, משלחות מחו"ל, שגרירים, ראשי רשויות, מנכ"לי החברות המציגות, חקלאים וקהל רב.
 
 
 
 
 
 

 דף הבית  •  יעוץ חקלאי  •  תיירות כפרית  •  חדשות בחקלאות טבע וסביבה  •  מודעות - לוח חקלאי  •  דרושים בחקלאות  •  אינדקס אתרים חקלאיים  •  גינון ונוי  •  מתכונים  •  שרות מנויים חינם  •  RSS  •  לפורטל החקלאי באנגלית