חדשות בחקלאות, טבע וסביבה 

 
 
 
 
תגלית דרמטית: המאובן האנושי העתיק ביותר מחוץ לאפריקה נמצא בישראל
 
לסת עליונה של אדם מודרני, שהתגלתה במערת מיסליה שבהר הכרמל, מעידה על כך שההומו ספיינס נדד מאפריקה למזרח התיכון לפחות מאה אלף שנה מוקדם יותר ממה שסברו החוקרים עד כה. ''מדובר באחת התגליות האנתרופולוגיות החשובות ביותר של השנים האחרונות''' אומרים החוקרים
 
מערכת הפורטל לחקלאות טבע וסביבה  28-01-2018
 

מערת מיסליה על רקע רכס הכרמל. צילום: מינה וינשטיין-עברון - אוניברסיטת חיפה

תגלית היסטורית שמשנה את התפיסה על האדם המודרני: המאובן האנושי העתיק ביותר של הומו סאפיינס, שנמצא עד כה מחוץ ליבשת אפריקה, התגלה במערת מיסליה שבהר הכרמל.  מדובר בעצם של לסת עליונה הכוללת מספר שיניים. התגלית יוצאת הדופן מעידה על כך שההומו ספיינס יצא מאפריקה עשרות אלפי שנים ממה שסברו האנתרופולוגים עד כה.

» רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו אלינו לפייסבוק

על המחקר דווח צוות בינלאומי של חוקרים, בראשותם של פרופ' ישראל הרשקוביץ מהמחלקה לאנטומיה ואנתרופולוגיה באוניברסיטת תל אביב ופרופ' מינה וינשטיין-עברון מהמכון לארכיאולוגיה באוניברסיטת חיפה. ממצאי התגלית ההיסטורית פורסמו בכתב העת היוקרתי Science.


הלסת שנמצאה במערת מיסליה, מבט מקרוב. צילום: ישראל הרשקוביץ - אוניברסיטת תל אביב

החוקרים הראו, באמצעות שיטות מחקר מתקדמות, שללסת ולשיניים מאפיינים מורפולוגיים של בני אדם מודרניים (או הומו סאפיינס). שיטות תיארוך רדיומטריות שונות הראו שגיל המאובן הוא בין 177,000 ל-194,000 שנה.

"מדובר באחת התגליות האנתרופולוגיות החשובות ביותר של השנים האחרונות", אומר פרופ' הרשקוביץ, המשמש גם כראש מרכז דן דוד לחקר תולדות האדם במוזיאון הטבע ע"ש שטיינהרדט באוניברסיטת תל אביב. "הממצא החדש ממערת מיסליה מאיר באור חדש את שאלת האדם המודרני - מתי הופיע ומתי יצא מאפריקה. הממצא מערער את התיאוריה הקלאסית של היציאה מאפריקה, הוא משנה את לוח הזמנים ואת ההגדרה של מהו אדם מודרני".

פרופ' הרשקוביץ מסביר, שזמן הופעת האדם הנבון, תיארוך יציאתו מאפריקה ומסלולי ההגירה שלו מאפריקה לאירופה ואסיה עומדים בבסיס הבנת האבולוציה של המין האנושי. ארץ ישראל היא פרוזדור מרכזי להגירה אנושית בתקופת הפלייסטוקן (שני מיליון השנים האחרונות לערך), שלאורכה התקיימו קבוצות בני-אדם שונות, לעיתים בו-זמנית. התגלית החדשה פורצת דרך להבנת האופן שבה התגבשה האוכלוסייה האנושית, מאוסף של קבוצות מקומיות לאוכלוסייה הומוגנית אחת.


צילום: באדיבות אוניברסיטת תל אביב

"עבור בני האדם שיצאו מאפריקה, העולם לא היה ריק", מסביר פרופ' הרשקוביץ. "בנוסף להומו סאפיינס, חיו בו קבוצות שונות של משפחת האדם כמו: ניאנדרטלים ודינסובים, ואין ספק שהתקיימו קשרי גומלין ביניהם לבין האדם הנבון (ההומו ספאיינס). הממצא שלנו מצביע על כך שחלק חשוב מההתפתחות המורפולוגית של האדם המודרני התרחש כנראה מחוץ לגבולות אפריקה, אולי בארץ ישראל, בין היתר כתוצאה מהכלאות עם אותם מינים אחרים של אדם".

לפי התיאוריה המקובלת, בני אדם מודרניים מבחינה אנטומית התפתחו באפריקה לפני 200,000 שנה והיגרו ממנה לפני 100,000 שנה. אלא שהמאובן ממיסליה דומה מאוד לאדם המודרני, יותר מאשר למאובנים המתוארכים לאותה תקופה שנמצאו באפריקה, והוא קדום בהרבה מבני האדם המודרניים שנתגלו במערות של קפזה (ליד נצרת) וסחול (בכרמל), ונחשבו עד עתה לקדומים ביותר מחוץ לגבולות אפריקה.

פריצת הדרך במיסליה עולה בקנה אחד עם מספר ממצאים ארכיאולוגיים ואנתרופולוגיים חדשים, שגם הם מצביעים על מוצא קדום יותר של האדם המודרני, ועל נדידה של בני אדם מודרניים מאפריקה לפני התאריך המקובל של 100,000 שנה לפני זמננו. לממצאים הללו מתווספים מחקרים גנטיים שפורסמו בשנים האחרונות המחזקים את ההשערה לפיה בני האדם המודרניים התפתחו באפריקה מוקדם משסברו, לפני 300-500 אלף שנה.


דוגמא לכלים שנמצאו במערת מיסליה. חודים עשויים צור שאופייניים לפלאולית התיכון המוקדם. צילום: מינה וינשטיין-עברון - אוניברסיטת חיפה

''הממצאים הארכיאולוגיים מלמדים שתושבי מערת מיסליה היו קבוצה מיומנת של ציידים-לקטים, שצדו יונקים גדולים, שלטו באש, השתמשו במגוון צמחים וייצרו כלי-אבן אופייניים לראשית התקופה הפליאוליתית התיכונה באזורנו, בדומה לבני האדם המודרניים באפריקה'' אומרת פרופ' וינשטיין-עברון. "תעשיית הכלים של בני האדם המודרניים במיסליה הייתה שונה מאוד מזו של קודמיהם בלבנט ומעידה על תחכום רב ועל חדשנות. הימצאות ערכת-כלים כזו במערת מיסליה לצד מאובן אנושי בן כמעט 200,000 שנה, מרמזת על כך שהשינוי התרבותי במעבר בין התקופות השונות באזורנו היה מלווה הפעם בחילופי אוכלוסיות הומינינים שונות".


פרופ' ישראל הרשקוביץ מאונ' ת"א ופרופ' מינה וינשטיין עברון מאונ' חיפה, צילום: ישראל הרשקוביץ
 
 
 
 
 
 

 דף הבית  •  יעוץ חקלאי  •  תיירות כפרית  •  חדשות בחקלאות טבע וסביבה  •  מודעות - לוח חקלאי  •  דרושים בחקלאות  •  אינדקס אתרים חקלאיים  •  גינון ונוי  •  מתכונים  •  שרות מנויים חינם  •  RSS  •  לפורטל החקלאי באנגלית