חדשות בחקלאות, טבע וסביבה 

 
 
 
 
הטיפול בהתפרצות הכלבת: ''מחסור באמצעים ותחושה של איבוד שליטה''
 
יו''ר ועדת הכלכלה תוקף את משרד החקלאות: ''המשרד נכשל כישלון טוטאלי – חייבים להקים עכשיו צוות חירום''. השירותים הווטרינריים: ''התחושה היא שמאבדים שליטה במצב". חברת-הכנסת לוי אבקסיס: ''אנשים מסתובבים עם אלות – כל הנורות האדומות נדלקו''. משרד החקלאות: ''מבינים שאנחנו במלחמה''
 
מערכת הפורטל לחקלאות טבע וסביבה  26-12-2017
 

Sri Lankan Jackal, צילום:Thimindu -CC BY-SA 2.0,ויקיפדיה

''משרד החקלאות נכשל כישלון טוטאלי כשלא הקים צוות חירום לטיפול בהתפרצות הכלבת. אם לא תהיה התעשתות וטיפול במצב בצורה טובה יותר, זה יהיה סיפור של ועדת חקירה". כך אמר יו''ר ועדת הכלכלה בדיון דחוף שהתקיים אתמול (ב') בכנסת אשר עסק בהתפרצות מגפת הכלבת בצפון.

» רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו אלינו לפייסבוק

חה''כ כבל הוסיף כי בעקבות ריבוי מקרי הכלבת וגם בעקבות פנייתה של ח"כ אורלי לוי אבקסיס, החליט לכנס את הוועדה על מנת לבחון כיצד הגענו למצב הזה ומה ניתן לעשות כדי לעצור את התפשטותה של המחלה.

ח"כ לוי אבקסיס אמרה כי יש תחושה שהתושבים בצפון מופקרים. בשנה שעברה היו 29 מקרי כלבת וב-2017 שעדיין לא הסתיימה אנחנו נושקים כבר ל-70 מקרים. "שגרת החיים מופרעת, אנשים מסתובבים עם מקלות ואלות או מסתגרים בבתיהם וזה המקום לדרוש תשובות". לטענתה עולות שאלות באשר למינהל תקין במשרד החקלאות, כאשר מי שזכתה במכרז החיסונים זו חברה שלא עמדה בקריטריונים. "אם זו ההתמודדות של משרד החקלאות צריך להעביר את זה לטיפול מבקר המדינה, כל הנורות האדומות נדלקו באורות בוהקים".

ח"כ איתן ברושי אמר כי הממשלה נכשלה בטיפול בבעיה מאחר שלא הגיבה נכון, לא הגיבה בזמן ולא בעוצמה הנדרשת.

מנהל במעבדה לכלבת, ד"ר בוריס יעקובסון, ניסה להרגיע ואמר כי ההתפרצות היא רק בעמק המעיינות וכי המחלה חדרה לארץ מירדן והתפשטה לאזור צומת מגידו, עפולה, ואדי ערה ויוקנעם.

מנהל השירותים הווטרינריים בפועל, ד"ר שלמה גראזי אמר כי ההתמודדות מוטלת על מספר רשויות וכי משרד החקלאות לא עושה זאת לבד. לדבריו, המשרד פזר פיתיונות אוראליים מהאוויר כבעבר ואף ביצע חיסונים של כ-15 אלף חיות מחמד באזור העמקים וכ-49 אלף ראשי צאן ובקר. "אנחנו מנסים לצמצם את מספר בעלי החיים החשופים למחלה בעיקור וסירוס בעלי חיים, טיפול בבעלי החיים המשוטטים והעלאת מודעות של הציבור לעניין. לפני למעלה מחודש ביקשנו וקיבלנו מהאוצר תוספת תקציב של 4.5 מיליון שקלים וככל שנדרש לתקציב נוסף נדע לפנות לאוצר בעניין".

לשאלת היו''ר כבל האם הוקם שולחן המרכז את כל הגורמים המטפלים במגיפה, או חמ"ל להתמודדות עם הבעיה, השיב גראזי השיב בשלילה, אך אמר כי המשרד בקשר מתמיד עם משרד הבריאות ורשות הטבע והגנים. יו"ר מרכז המועצות האזוריות, עמיר ריטוב, אמר כי נחוץ צוות שירכז את כל הגופים שמטפלים בבעיה.

מנכ"ל רשות הטבע והגנים שאול גולדשטיין, טען כי בעלי החיים בשטחי הבר מתרבים כבר שנים בצורה בלתי מרוסנת והרשות נאלצת לדלל אוכלוסייה זו.

ראש מועצת הגלבוע עובד נור: "מאז אוקטובר אנחנו מתנהלים בחירום ואנחנו קורסים, צריך לאשר מיד כ"א אדם נוסף ואמצעים להתמודד עם הבעיה בשטח". ראש מועצת עמק המעיינות, יורם קרין: "הייתי מצפה שישלחו תגבור של וטרינרים ממקומות אחרים בארץ, הווטרינרים שלנו קורסים".

שלומית שיחור, תושבת תמרת בעמק יזרעאל, הביעה דאגה מאזלת היד והטיפול הכושל של הרשויות וביקשה להעביר מסר לממשלה שהיא לא יכולה להפקיר את תושבי הפריפריה הגיאוגרפית של מדינת ישראל.

יועץ מנכ"ל משרד החקלאות משה ויין, אמר כי המשרד יפעל לייצר גם תחושת ביטחון. הוא ציין כי במסגרת הטיפול בכלבת נעשות הערכות מצב תכופות עם כל הגורמים וכן תוגברו החיסונים. "אנחנו מבינים שאנחנו במלחמה ומכנסים שולחנות עגולים בעניין הזה. המשרד יגיש הצעת החלטה לממשלה לתקצוב רחב יותר של המאבק במחלת הכלבת בשנים הקרובות, וכי סוכם עם משרד האוצר להעמיד, ככל שיידרש, תקציב נוסף למאבק בכלבת''.

יו"ר ארגון הווטרינרים ברשויות המקומיות, ד"ר אבי צרפתי, סיפר כי הווטרינרים ברשויות 'מסתכלים לכלבת בלבן של העיניים' ואף אחד מהם לא בתחושת נונשלנטיות. "יש פה חוסר של 80% בכ"א ואמצעים לטיפול במחלה. התחושה היא שאנחנו מאבדים את השליטה בתהליך הזה. המחלה בהינף יד תנדוד דרומה. אנחנו לא מצליחים להגיע למשרד הפנים". היו"ר כבל אמר בתגובה: ''שר החקלאות להרים מיד טלפון לשר הפנים ולהודיע לו שהוא מגיע אליו מיד לטפל בזה''.

נציגת משרד הבריאות ד"ר אמיליה אניס, ציינה כי מבחינת המשרד זה בהחלט מצב מיוחד והמשרד נמצא בקשר יומיומי עם מחוז הצפון.

היו"ר כבל סיכם את הישיבה ואמר כי ברור לו שבמשרד החקלאות אין שום תחושת דחיפות וכי המשרד נכשל כישלון טוטאלי שלא הקים לאלתר צוות חירום, וקרא לו להקים אותו עוד היום. הוא הוסיף כי לא שיער מה עומק הבעיה וכי אנשי השטח העלו את הזעקה בצורה הברורה ביותר. "אם לא תהייה התעשתות וטיפול במצב בצורה טובה יותר זה יהיה סיפור של ועדת חקירה''. כבל אף הודיע כי יפנה למבקר המדינה שיבחן את מכרז החיסונים. הוא דרש מאנשי משרד החקלאות להעביר לוועדה תוך שבוע נוהל מסודר שמגדיר מה נעשה עד כה ונוהל להמשך הטיפול, כולל הקמת שולחן עגול עם כל הגורמים המטפלים במגיפה. עוד דרש היו"ר כבל לתקצב סיוע ל-15 בעלי רפתות שבמהלך הישיבה דווח כי הן נמצאות בהסגר מחשש לכלבת, וכן דרש מרשות הטבע והגנים לקבל את הנוהל לפיו היא מבצעת את הדילול.
 
 
 
 
 
 

 דף הבית  •  יעוץ חקלאי  •  תיירות כפרית  •  חדשות בחקלאות טבע וסביבה  •  מודעות - לוח חקלאי  •  דרושים בחקלאות  •  אינדקס אתרים חקלאיים  •  גינון ונוי  •  מתכונים  •  שרות מנויים חינם  •  RSS  •  לפורטל החקלאי באנגלית